Sokolstwo

W tej zakładce znajdą Państwo artykuły dotyczące Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ założonego 25 maja 1887 roku w Nowym Sączu m.in. przez Lucjana Lipińskiego, który został jego pierwszym prezesem.

Warsztaty historyczne w sądeckiej sokolni

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, odbyły się warsztaty historyczne dla młodzieży szkolnej związane z historią Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Sączu.

XVI Nowosądecki Marsz Sybiraków

12 kwietnia 2024 delegacja Sądeckiej Sokolni uczestniczyła w obchodach XVI Nowosądeckiego Marszu Sybiraków organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Uczestnicy patriotycznego wydarzenia składali wiązanki i znicze pod pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Rejtana w Nowym Sączu.

Premiera 51. „Rocznika Sądeckiego” z Sokolstwem

Delegacja działu Krzewienia Idei Sokolstwa MCK SOKÓŁ uczestniczyła w promocji 51. „Rocznika Sądeckiego”, które odbyło się 5 kwietnia 2024 roku w Sali Reprezentacyjnej nowosądeckiego Ratusza.

Warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej w Barcicach

W poniedziałek, 25 marca 2024 roku, odbyły się warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach. Warsztaty te były poświęcone historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu i regionie oraz skierowane głównie do młodzieży szkolnej.

Warsztaty historyczne

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, grup harcerskich i stowarzyszeń młodzieżowych, zainteresowanych historią i sportem, do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach historycznych na temat Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ. Zajęcia będą przeprowadzane w miesiącach nauki szkolnej.

Audiodeskrypcja do repliki munduru i karabinu znajdujących się w budynku MCK SOKÓŁ

Zapraszamy do odsłuchania audiodeskrypcji do repliki munduru i karabinu znajdujących się w budynku MCK SOKÓŁ. Nagranie zawiera również informacje o Towarzystwie Gimnastycznym SOKÓŁ i jego historii w Nowym Sączu.

Sokolo-Strzelecka Grupa Rekonstrukcyjna

W czwartek 11 listopada odbył się Recital Muzyki Polskiej w ramach IUBILAEI CANTUS 2021, podczas którego wartę sprawowali członkowie Sokolo-Strzeleckiej Grupy Rekonstrukcyjnej z okazji uczczenia Narodowego Święta Niepodległości naszego Państwa.
Popiersie mężczyzny w średnim wiekui

80. rocznica śmierci Bolesława Barbackiego

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci Bolesława Barbackiego i inne ofiary hitlerowców. Wydarzenie odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 12:00 w miejscu straceń w Biegonicach. Podczas modlitwy i apelu poległych Sokola grupa rekonstrukcyjna odda hołd poległym wystawiając wartę honorową. Poświęćmy swoją uwagę dla tej ważnej daty w historii Nowego Sącza.
Grupa mężczyzn stoi obok siebie w mundurach

Utworzenie Grupy Rekonstrukcyjnej

W czwartek 27 maja 2021 r. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wraz ze Związkiem Strzeleckim STRZELEC Organizacją Społeczno-Wychowawczą Jednostką Strzelecką w Nowym Sączu utworzyło Sokolo-Strzelecką Grupę Rekonstrukcyjną, składającą się z młodych ludzi.
Starszy mężczyzna siedzi na fotelu.

„Marsz SOKOŁÓW”

135 lat temu, 3 sierpnia 1886 r. zmarł  Jan Lam (ur. 1838) – polski powieściopisarz, satyryk, redaktor „Dziennika Polskiego”, nauczyciel. Autor tekstu „Marsza Sokołów”, pieśni przyjętej jako hymn przez Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ.

10 przykazań sokolstwa polskiego z okresu II RP

Przytoczony fragment pochodzi z książki „Zarys historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - w 150. rocznicę powstania (1867–2017)”,  Kancelaria Senatu. Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji. Warszawa 2017.
Archiwalna fotografia. Grupa mężczyzn w garniturach pozuje z rowerami

Oddział Kolarzy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ

W lipcu 1900 r. z inicjatywy utworzonego w 1894 r. oddziału Kolarzy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ: „… urządzono po raz pierwszy w Nowym Sączu wielkim kosztem wyścigi na drodze ku Tęgoborzy. Były następujące biegi: 20 km bieg ogólny, 10 km dla sądeczan, 10 km dla starszych ponad 45 lat, jazda powolna i wyścig amerykański, bez łańcuchów z góry (od b. hotelu krakowskiego na most na Przetakówce).
Archiwalna fotografia. Stary budynek

Poświęcenie kamienia węgielnego pod gmach „Sokoła”

"...  w sobotę dnia 16 lipca 1892 r., o godz. 6 wieczorem odbył się uroczysty akt poświęcenia kamienia węgielnego pod gmach „Sokoła”.