Sokolstwo

W tej zakładce znajdą Państwo artykuły dotyczące Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ założonego 25 maja 1887 roku w Nowym Sączu m.in. przez Lucjana Lipińskiego, który został jego pierwszym prezesem.

137. Rocznica powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie

Sądecka Sokolnia była świadkiem wydarzenia nieoglądanego od co najmniej 1939 roku. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, 25 maja, zorganizowało obchody 137. rocznicy powstania Sokolstwa na Sądecczyźnie.

Warsztaty z Sokolstwem dla harcerzy i nie tylko

W środę, 17 kwietnia 2024 roku, w Starym Sączu odbyły się warsztaty historyczne na temat Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ.

NOWOSĄDECKIE OBCHODY 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Hasło „Mens sana in corpore sano” czyli „W zdrowym ciele zdrowy duch” przyświeca druhom sokolim jako motto działalności. Kierując się wskazaniami Sokolstwa Polskiego, delegacja Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, wraz z sądeckimi Sokołami, wzięła udział w uroczystej mszy świętej, oficjalnych obchodach miejskich, a następnie w zawodach strzeleckich z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

ODKRYWANIE SOKOLSTWA W MAŁOPOLSCE

W ciągu ostatniego miesiąca Dział Krzewienia Idei Sokolstwa Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przemierzał szlaki południowej i centralnej Małopolski celem gromadzenia materiałów edukacyjnych potrzebnych w realizacji założonych celów.

137. ROCZNICA POWSTANIA SOKOLSTWA POLSKIEGO NA SĄDECCZYŹNIE

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na uroczyste obchody 137. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie, które rozpoczną się 25 maja 2024 o godzinie 9:00.

Warsztaty historyczne w sądeckiej sokolni

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, odbyły się warsztaty historyczne dla młodzieży szkolnej związane z historią Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Sączu.

XVI Nowosądecki Marsz Sybiraków

12 kwietnia 2024 delegacja Sądeckiej Sokolni uczestniczyła w obchodach XVI Nowosądeckiego Marszu Sybiraków organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Uczestnicy patriotycznego wydarzenia składali wiązanki i znicze pod pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Rejtana w Nowym Sączu.

Premiera 51. „Rocznika Sądeckiego” z Sokolstwem

Delegacja działu Krzewienia Idei Sokolstwa MCK SOKÓŁ uczestniczyła w promocji 51. „Rocznika Sądeckiego”, które odbyło się 5 kwietnia 2024 roku w Sali Reprezentacyjnej nowosądeckiego Ratusza.

Warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej w Barcicach

W poniedziałek, 25 marca 2024 roku, odbyły się warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach. Warsztaty te były poświęcone historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu i regionie oraz skierowane głównie do młodzieży szkolnej.

Warsztaty historyczne

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, grup harcerskich i stowarzyszeń młodzieżowych, zainteresowanych historią i sportem, do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach historycznych na temat Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ. Zajęcia będą przeprowadzane w miesiącach nauki szkolnej.

Audiodeskrypcja do repliki munduru i karabinu znajdujących się w budynku MCK SOKÓŁ

Zapraszamy do odsłuchania audiodeskrypcji do repliki munduru i karabinu znajdujących się w budynku MCK SOKÓŁ. Nagranie zawiera również informacje o Towarzystwie Gimnastycznym SOKÓŁ i jego historii w Nowym Sączu.

Sokolo-Strzelecka Grupa Rekonstrukcyjna

W czwartek 11 listopada odbył się Recital Muzyki Polskiej w ramach IUBILAEI CANTUS 2021, podczas którego wartę sprawowali członkowie Sokolo-Strzeleckiej Grupy Rekonstrukcyjnej z okazji uczczenia Narodowego Święta Niepodległości naszego Państwa.
Popiersie mężczyzny w średnim wiekui

80. rocznica śmierci Bolesława Barbackiego

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci Bolesława Barbackiego i inne ofiary hitlerowców. Wydarzenie odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 12:00 w miejscu straceń w Biegonicach. Podczas modlitwy i apelu poległych Sokola grupa rekonstrukcyjna odda hołd poległym wystawiając wartę honorową. Poświęćmy swoją uwagę dla tej ważnej daty w historii Nowego Sącza.
Grupa mężczyzn stoi obok siebie w mundurach

Utworzenie Grupy Rekonstrukcyjnej

W czwartek 27 maja 2021 r. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wraz ze Związkiem Strzeleckim STRZELEC Organizacją Społeczno-Wychowawczą Jednostką Strzelecką w Nowym Sączu utworzyło Sokolo-Strzelecką Grupę Rekonstrukcyjną, składającą się z młodych ludzi.
Starszy mężczyzna siedzi na fotelu.

„Marsz SOKOŁÓW”

135 lat temu, 3 sierpnia 1886 r. zmarł  Jan Lam (ur. 1838) – polski powieściopisarz, satyryk, redaktor „Dziennika Polskiego”, nauczyciel. Autor tekstu „Marsza Sokołów”, pieśni przyjętej jako hymn przez Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ.

10 przykazań sokolstwa polskiego z okresu II RP

Przytoczony fragment pochodzi z książki „Zarys historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - w 150. rocznicę powstania (1867–2017)”,  Kancelaria Senatu. Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji. Warszawa 2017.
Archiwalna fotografia. Grupa mężczyzn w garniturach pozuje z rowerami

Oddział Kolarzy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ

W lipcu 1900 r. z inicjatywy utworzonego w 1894 r. oddziału Kolarzy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ: „… urządzono po raz pierwszy w Nowym Sączu wielkim kosztem wyścigi na drodze ku Tęgoborzy. Były następujące biegi: 20 km bieg ogólny, 10 km dla sądeczan, 10 km dla starszych ponad 45 lat, jazda powolna i wyścig amerykański, bez łańcuchów z góry (od b. hotelu krakowskiego na most na Przetakówce).
Archiwalna fotografia. Stary budynek

Poświęcenie kamienia węgielnego pod gmach „Sokoła”

"...  w sobotę dnia 16 lipca 1892 r., o godz. 6 wieczorem odbył się uroczysty akt poświęcenia kamienia węgielnego pod gmach „Sokoła”.