Studium kapelmistrzowskie
W całej Polsce funkcjonuje ok. 2 tysiące amatorskich orkiestr dętych. Każda z nich bez względu na skład ilościowy i poziom muzyczny musi mieć dyrygenta. Jest to bowiem podstawowy warunek funkcjonowania każdego zespołu muzycznego.
Jednak w bardzo wielu przypadkach dyrygenci nie posiadają wystarczających kwalifikacji do prowadzenia zespołów orkiestrowych. Najczęściej dyrygentem staje się jeden z muzyków, a awans ten odbywa się bez jakichkolwiek ustalonych reguł. Zdarza się więc, iż wielu dyrygentów mimo najlepszych chęci, posiadanych predyspozycji i pracowitości nie jest w stanie osiągnąć samodzielnie wiedzy, którą dyrygent powinien posiadać.
Znacznie gorzej jest, gdy dyrygentem zostaje ktoś zupełnie przypadkowo. Szkody dla zespołu wynikające z tego są nie do odrobienia. W Polsce obecnie nie ma ośrodka, który by regularnie przygotowywał dyrygentów do prowadzenia orkiestr dętych. Według mojej wiedzy żadna średnia szkoła muzyczna i żadna akademia muzyczna w Polsce nie kształci muzyków o tej specjalizacji. Znacznie korzystniej wygląda natomiast sprawa przygotowywania dyrygentów do prowadzenia chórów. Problem ten rozwiązują uczelnie muzyczne. Wydawałoby się więc, że sprawa pozyskiwania dyrygentów orkiestr dętych odeszła w zapomnienie.
Pojawiła się jednak próba łagodzenia tego problemu. Otóż w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu z inicjatywy dyrektora Antoniego Malczaka – muzyka i entuzjasty orkiestr dętych - w 2003 roku zaczęło funkcjonować dwuletnie studium dla dyrygentów orkiestr dętych o nazwie Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny dla Kapelmistrzów Orkiestr Dętych. Przebieg kursu i program kształcenia został uzgodniony z Narodowym Centrum Kultury. Na kursie realizowany był program kształcenia obowiązujący w średnich szkołach muzycznych poszerzony o takie przedmioty jak: dyrygowanie – jako przedmiot wiodący - instrumentację na orkiestrę dętą, czytanie partytur, kontrapunkt i władanie buławą. Kurs zakończył się w styczniu 2005 roku. Każdy, kto uzyskał pozytywne oceny ze wszystkich przedmiotów, był dopuszczony do egzaminów końcowych przed komisją egzaminacyjną powołaną przez dyrektora centrum. Egzamin obejmował takie przedmioty jak: dyrygowanie (z udziałem Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej w Nowym Sączu) władanie buławą (egzamin praktyczny z udziałem orkiestry stworzonej przez słuchaczy kursu) i instrumentację.
Franciszek Marcin Suwała
W latach 2003-2024 MCK SOKÓŁ zrealizowało siedem edycji Studium Kapelmistrzowskiego, które ukończyło 162 słuchaczy.
W latach 2003-2024 MCK SOKÓŁ zrealizowało siedem edycji Studium Kapelmistrzowskiego, które ukończyło 162 słuchaczy.
KOORDYNATOR STUDIUM
VII Studium Kapelmistrzowskie
Siódma edycja Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2022 – 2024.
VI Studium Kapelmistrzowskie
Szósta edycja Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2019 – 2021.
V Studium Kapelmistrzowskie
Piąta edycja Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2016 – 2018.
IV Studium Kapelmistrzowskie
Czwarta edycja Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2014 – 2016.
III Studium Kapelmistrzowskie
Trzecia edycja Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2010 – 2012.
II Studium Kapelmistrzowskie
Druga edycja Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2007 – 2009.
I Studium kapelmistrzowskie
Pierwsza edycja Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych realizowana była w systemie zaocznym w okresie 2003 – 2005.