Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Hołd dla Sądeckich Partyzantów

11 września 2024 - 18 zdjęć
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wspierało wydarzenia patriotyczne na terenie Sądecczyzny. Uczestniczyliśmy w dwóch uroczystościach odbywających się w różnych częściach Beskidu Sądeckiego.
7 września, upamiętniając ks. Władysława Gurgacza, kapelana żołnierzy oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, odwiedziliśmy Nawojową, Łabową i Łabowską Halę. Z szacunkiem i wdzięcznością oddaliśmy hołd bohaterom, którzy poświęcili życie dla wolności narodu. Ojciec Władysław Gurgacz, duchowy przywódca partyzantów oddziału „Żandarmeria” PPAN, dodawał im otuchy w najtrudniejszych chwilach. Delegat MCK SOKÓŁ odczytał Apel Poległych, a przy grobie dowódcy „Żandarmerii”, Stanisława Pióro „Emira”, oraz na Hali Łabowskiej złożyliśmy kwiaty i znicze. W Nowej Wsi upamiętniliśmy Jana Tokarczyka „Bacę”, legendarnego dowódcę, wychowanego w duchu sokolim przez ojca, członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Starym Sączu.

Następnego dnia wyruszyliśmy w Pasmo Radziejowej, gdzie pod Skałą Świętej Kingi odbyły się uroczystości upamiętniające partyzantów oddziałów „Zemsta” i „Grot” ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. W uroczystej Mszy Świętej z góralską oprawą, delegat MCK SOKÓŁ odczytał Apel Poległych. W obu wydarzeniach uczestniczyli posłowie, samorządowcy i przedstawiciele Województwa Małopolskiego, w tym wicemarszałek Ryszard Pagacz i radny Jan Duda. Największą radość sprawiła nam obecność licznie zgromadzonych mieszkańców Sądecczyzny i gości z innych regionów.

Dziś, gdy wolność i niepodległość są dla nas wartościami niezaprzeczalnymi, jesteśmy zobowiązani do zachowania pamięci o tych, którzy bronili ich w najtrudniejszych czasach. Sądeccy Żołnierze Wyklęci, a dokładniej Zbrojne Podziemie Niepodległościowe po II wojnie światowej, to część ogólnopolskiego powstania antykomunistycznego. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie pamięci o ich heroicznych czynach, które są wzorem patriotyzmu i cnót narodowych. To od nas zależy, czy pamięć o tych bohaterach przetrwa dla przyszłych pokoleń. Oddajemy im hołd, aby ich walka i poświęcenie były dla nas źródłem siły w obronie naszej narodowej wspólnoty.