Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Sokół na szlakach niepodległości

Edukacja Plener

14 lipca 2024, godz. 08:00

Przełęcz pod Ostrą

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza, w niedzielę 14 lipca, na pierwsze spotkanie w ramach wydarzenia SOKÓŁ NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI pt. „Partyzancka ścieżka”, gdzie, na stokach Przełęczy pod Ostrą, na dłuższy moment przeniesiemy się  w okres, niezwykłego bohaterstwa i poświęcenia.

Ostra jest dobrze widocznym z Nowego Sącza szczytem Pasma Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego. Przełęcz, znajdująca się tuż pod szczytem, to jedyna droga wzdłuż długiego grzbietu na kształt swoistego górskiego korytarza. To właśnie z tego powodu większość konspiratorów i partyzantów zmuszona była poruszać się wspomnianym traktem. Pisała się tu historia sądeckiej konspiracji, którą będziemy chcieli opowiedzieć naszym gościom.

Dziś, obok jednych z najpiękniejszych widoków i ekspozycji przyrodniczych, jest tu pomnik i resztki zgłębień po fundamentach partyzanckiej leśniczówki. Trasa w pobliżu, jak żadna inna, obfituje w szereg tablic edukacyjnych, swoistych przystanków historii.

W trakcie spotkania będziemy opowiadać o lokalnych historiach i czytać oryginalne zapiski konspiratorów przebywających pod Ostrą. Oficjalnie otworzymy tablicę edukacyjną na wzgórzu Wilcze Doły. Dla uczestników spotkania przewidziany jest „partyzancki” poczęstunek. W trakcie wspólnej watry przewidujemy patriotyczne śpiewanie i quiz  historyczny, którego aktywnych uczestników będziemy chcieli nagrodzić.

Szczegółowe informacje u koordynatora wydarzenia:

Kamil Olesiński
tel. +48 18 534 06 65
e-mail: k.olesinski@mcksokol.pl

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Taniec Koncert Plener

Koncert Nocy Letniej 2024

13 lipca 2024, godz. 19:30

Dziedziniec MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Edukacja Warsztat

WARSZTATY Z TECHNOLOGII 3D DLA DZIECI | I Turnus

15 - 19 lipca 2024

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART