Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wystawy archiwalne

Białe tło. Na tle plama z rozsypanych, kolorowych i pokruszonych suchych pasteli.

Pasta

21 stycznia - 22 lutego 2021

Galeria BWA JATKI

Na wystawie „PASTA” prezentujemy wybór kilkudziesięciu prac ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Prace te, to przede wszystkim malarstwo pejzażowe wykonane pastelem suchym lub olejnym, rzadziej w technice mieszanej (w ramach łączenia tych dwóch gatunków pastelu). Wybierając prace do wystawy chcieliśmy pokazać możliwości techniczne pastelu, oraz różnorodność przedstawień, wspólnego dla prawie wszystkich prac tematu pejzażu - od abstrakcji po tradycyjne, malarstwo realistyczne.

Pejzaż - jezioro z górami w tle. Jezioro oraz niebo namalowane są rozmytą plamą niebieskiego koloru, góry to falująca czarna linia, wypełniona szarym kolorem, rośliny, drzewa są zaznaczone na granatowo.

Krzysztof Kuliś - Pomiędzy...

5 lutego - 11 kwietnia 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

Retrospektywna wystawa jubileuszowa zorganizowana z okazji 50-lecia pracy twórczej, znanego sądeckiego artysty malarza, wieloletniego dyrektora Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, twórcy Międzynarodowego Biennale Pasteli, założyciela Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artysty wykonane w technice pastelu, akwareli oraz w technice oleju na płótnie.

Czarno-białe zdjęcie. Kobieta siedzi na krześle. Ma elegancką suknię, materiałową przepaskę na głowie oraz pióropusz.

POLA NEGRI. LEGENDA KINA

12 lutego - 21 marca 2021

Galeria SOKÓŁ

Obchodom jubileuszu 110-lecia kina w SOKOLE towarzyszyć będzie biograficzna, retrospektywna wystawa ukazująca życie i twórczość Poli Negri. Wystawa zaprezentowana zostanie w formie plansz udostępnionych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Napis: Niezależność

Niezależność

5 marca - 5 kwietnia 2021

Galeria BWA JATKI

Od 5 marca br. zapraszamy do Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu (ul. Kościuszki 4) do obejrzenia wystawy pt. „Niezależność”.

Rzeźba z drewna oraz obrazy w sali wystawienniczej

Formuła otwarta

9 - 30 kwietnia 2021

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

Od 9 marca br. zapraszamy do Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu (ul. Kościuszki 4) do obejrzenia wystawy pt. „Formuła otwarta”. Wystawę można obejrzeć w oknach Galerii.

Wzór w kole na zielonym tle.

Przestrzeń kontrolowana

7 - 29 maja 2021

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac studentów Pracowni Rysunku III (Wydział Rzeźby) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod przewodnictwem dra Janusza Janczego.

Reprodukcja przedstawia człowieka w bardzo dynamicznej pozie. Sprawia wrażenie jakby spadał z dużej wysokości rękami w dół, lekko się przekręca, ma rozwarte usta. Człowiek jest nagi. Na tle czerwonego tła bardzo wyróżnia się kolor jego bladej, wręcz białej skóry. Dla podkreślenia konturów ludzkiego ciała artysta użył również koloru czarnego i czerwonego, który zmieszany z bielą na niektórych częściach ciała, zmienia się w róż.

Andrzej Biernacki - O obrotach ciał

14 maja - 13 czerwca 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. wielkoformatowe obrazy olejno-akrylowe oraz malarstwo cyfrowe z cyklu lockdown, które jak Artysta sam twierdzi „[…] powstały w pandemicznych ograniczeniach i jak sądzę ze szlachetną myślą o ograniczeniu materialnych bytów, na których zmysł i zamysł twórczy są wystarczająco wyraźnie eksponowane.”

Fragment ekspozycji. Na czerwonej ścianie wiszą kolorowe plakaty. Plakaty są rozmieszczone w dwóch poziomych rzędach. Plakatów jest dwanaście.

Tomasz Bocheński - "Title"

21 maja - 27 czerwca 2021

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wystawa prezentująca ponad 50 projektów grafiki prasowej autorstwa Tomasza Bocheńskiego.

reprodukcja obrazu

Stanisław Stach - PRZYGODA I POSZUKIWANIA

4 czerwca - 3 lipca 2021

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

Zapraszamy do Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu na wystawę "Przygoda i poszukiwania" autorstwa Stanisława Stacha. Ekspozycja czynna od 4 czerwca do 3 lipca 2021 roku.

Czarne tło. Praca wykonana jest z białego, ręcznie czerpanego papieru. Papier nie jest gładki, ale z fakturą. W kilku miejscach jest poszarpany, są wykonane otwory. Praca poprzecinana jest kilkoma czarnymi i białymi liniami. Przez środek pracy przebiega czerwona, przerywana linia.

Ewa Rosiek-Buszko - DAY BY DAY

25 czerwca - 1 sierpnia 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

Wystawa autorskich, ręcznie czerpanych unikatowych papierów i ceramiki, zorganizowana w ramach obchodów 40-lecia pracy twórczej Ewy Rosiek-Buszko.

Czarno-białe zdjęcie. Niewielka katolicka kaplica wybudowana w stylu barokowym. Przed kaplicą stoi krzyż z Jezusem Chrystusem. Budowla stoi pośrodku rozległych, trawiastych pól. Nad całością rozpościera się niebo z niezwykle widowiskowymi chmurami.

Excellence Fiap Polska 2

2 lipca - 1 sierpnia 2021

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wystawa 18 autorów prezentująca prace fotograficzne o zróżnicowanej tematyce, przygotowane w różnych technikach i spełniające wymogi kolekcjonerskie.

Dwie uśmiechnięte dziewczynki siedzą obok siebie

MALI PASTERZE TRADYCJI

5 - 26 lipca 2021

Rynek w Nowym Sączu

Autorska wystawa fotograficzna Piotra Droździka, towarzysząca 27. edycji Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Tworzy ją kalejdoskop kadrów obrazujących wielkie święto małych ludzi. Święto zabawy, radości, tolerancji.

Widok na ośnieżone szczyty gór

KRAJOBRAZ GÓRSKI 2020

9 lipca - 7 sierpnia 2021

Galeria BWA JATKI

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu Oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Gmina Miasto Nowy Targ oraz Organizator konkursu Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zapraszają na otwarcie wystawy fotografii pt.: „Laureaci 40. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda KRAJOBRAZ GÓRSKI 2020”.

Na niebieskim tle umieszczono martwą naturę. Martwa natura składa się z: małego, czarnego stolika o jednej nodze, szklanej miski umieszczonej na stoliku oraz dużego, zielonego arbuza, który został włożony do miski. Z arbuza odkrojono niewielki kawałek, widać jego czerwone wnętrze z czarnymi symetrycznie ułożonymi pestkami.

15 lat sercem malowane

6 sierpnia - 26 września 2021

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Galeria Sztuki SOKÓŁ w Nowym Sączu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Muszynie

Dwie płaszczyzny, oddziela je linia horyzontu na wysokości trzech czwartych pionowej kartki. Górna w kolorze płomienistego pomarańczu z dużą nieregularną kulą przypomina zachód słońca. Dolna w kolorze beżu, przypomina suchą trawę.

Tchnienie czasu

13 sierpnia - 26 września 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

Wystawa malarstwa pastelowego - Jana Wagnera, holenderskiego artysty, laureata Nagrody Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ na 7. Międzynarodowym Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2018, w postaci indywidualnej wystawy w Galerii BWA.

Gałązki drzewa zawinięte pod szybą

INSPIRACJE

14 sierpnia - 18 września 2021

Galeria BWA JATKI

Wystawa rzeźby Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej.

Grafika do wystawy Prezentacje Nowotarskie

30. PREZENTACJE NOWOTARSKIE

24 września - 24 listopada 2021

Galeria BWA JATKI

Interdyscyplinarna wystawa organizowana z okazji 30. urodzin Galerii Sztuki BWA JATKI.

Malarska praca przedstawiająca abstrakcję geometryczną. Praca jest pionowa i ma niebieskie tło. Po prawej jej stronie, od dołu do góry, namalowano kolorowe figury, które ściśle stykają się ze sobą tworząc zwarty element. Niektóre figury są nieforemne, a niektóre przypominają trójkąty, prostokąty, trapezy. Figury namalowano w bardzo stonowanych, ale ciepłych kolorach: żółty, beżowy, brązowy.

Spotkanie - 5 lat po dyplomie

1 - 31 października 2021

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wystawa „Spotkanie – 5 lat po dyplomie” jest wydarzeniem, w którym spotykają się różnorodne osobowości i postawy twórcze prezentowane przez wykładowców oraz absolwentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Uczestników wystawy połączył proces edukacji, w którym uczestniczyli jako osoby przekazujące wiedzę, umiejętności, pasję – wykładowcy oraz osoby te wartości chłonące i rozwijające – studenci.

Grafika reklamująca wystawę rumuńskich artystów. Grafika jest kompozycją obrazów czterech artystów biorących udział w wystawie. Prace wykonane są w nurcie współczesnej sztuki, brak w nich dosłownego przestawienia. Możemy się domyślać co zostało przedstawione na poszczególnych obrazach: księżycowa noc, las z gołymi pniami drzew, elementy przypominające bardzo duże powiększenie bakterii widzianych pod mikroskopem, figuratywną abstrakcję z wplecionymi elementami ludzkiego ciała. W centrum grafiki, na niebieskim kwadracie wpisany jest tytuł wystawy 4A.

4A

8 października - 24 listopada 2021

Galeria Sztuki BWA SOKÓŁ

Na wystawie zostanie zaprezentowana twórczość artystów związanych ze środowiskiem artystycznym miasta Baia Mare w Rumunii: malarstwo Dorela Petrehusa i Ioana Angela Negreana, grafika artystyczna Laury Ghiney oraz prace multimedialne autorstwa Adriana Chiry.

Kobieta w stroju regionalnym

CZY WIESZ, JAK KWITNIE LEN?

15 - 31 października 2021

Dziedziniec MCK SOKÓŁ

Wystawa fotografii autorstwa Magdaleny Kicińskiej i Macieja Moskwy pod kuratelą Mai Kaszkur, zrealizowana przez Fundację Pismo w ramach projektu „Krok za naturą”.