Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

Projekt UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW DZIEDZICTWA – UTWORZENIE INSTYTUTU DZIEDZICTWA NIEMATERIALNEGO LUDÓW KARPACKICH realizowany jest przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, a jego głównym celem jest stworzenie trwałego i nowoczesnego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, jako działu MCK SOKÓŁ, który poprzez swoje działania będzie istotnym czynnikiem rozwoju społeczno–gospodarczego gminy, jak i całego regionu Małopolski Południowej.
Całkowita wartość projektu: 32 362 815,57 PLN
Dofinasowanie ze środków UE: 25 000 000 PLN
Środki własne ogółem: 7 362 815,57 PLN

SEZAM SKARBÓW NIEMATERIALNYCH

Początkiem bieżącego roku w Ludźmierzu zainagurowana została działalność nowego oddziału Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, czyli Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. O tym dniu napisał również zaprzyjaźniony z naszą instytucją, polonista, kierownik biura prasowego ŚWIĘTA DZIECI GÓR – Kamil Cyganik.

OTWARCIE INSTYTUTU DZIEDZICTWA NIEMATERIALNEGO LUDÓW KARPACKICH W LUDŹMIERZU

Po niemalże dwóch latach intensywnych prac modernizacyjno-budowlanych, 20 stycznia w Ludźmierzu, otwarty został nowy oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.

Nowoczesny Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w końcowej fazie realizacji

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ z dumą ogłasza zakończenie kluczowego etapu budowy w Ludźmierzu Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia, mającego na celu stworzenie trwałego i nowoczesnego ośrodka, zbliża się ku końcowi, otwierając tym samym drzwi do nowego rozdziału w promocji kultury i dziedzictwa regionu.

Prace budowlane w IDNLK w Ludźmierzu w pierwszym kwartale 2023 roku

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich to nowa inwestycja Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, której celem jest dokumentacja, badanie i ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludów karpackich. Prace budowlane w Ludźmierzu rozpoczęły się w połowie 2022 roku, a jego realizacja postępuje zgodnie z planem.

POSTĘPUJĄ PRACE BUDOWLANE W LUDŹMIERZU

W połowie minionego roku w Ludźmierzu rozpoczęła się budowa nowego oddziału Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, czyli Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Od tego czasu w dawnym Domu Podhalańskim trwają prace budowlane realizowane przez firmę BUDMEX.

Zakończył się kolejny etap budowy Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

Jesienią 2022 roku w powstającym w Ludźmierzu Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich zakończone zostały prace demontażowe i rozbiórkowe dawnego Domu Podhalańskiego.

Dom Podhalański zmienia się w Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

Ludźmierz to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Podhala, czy Polski, ale także świata. Oczy rdzennych mieszkańców, jak i sporej liczby gości, z wielu powodów są skierowane na kilka najbardziej charakterystycznych punktów tej miejscowości. Tutejsze Sanktuarium Maryjne jako religijne centrum pielgrzymek przyciąga rzesze wiernych. Do Gaździny Podhala wędrują pątnicy z kraju i ze świata. Ludźmierz to także miejsce, w którym pulsuje skarb, jakim jest poszanowanie dla tradycji i pamięci przodków. Wiele pokoleń górali dołożyło wszelkich starań, żeby kultura związana z tym regionem nie zaginęła. Działo się tak przez wieki, dzieje się i dzisiaj.

ROZPOCZĘŁA SIĘ BUDOWA INSTYTUTU DZIEDZICTWA NIEMATERIALNEGO LUDÓW KARPACKICH W LUDŹMIERZU

W poniedziałek 18 lipca dokonano symbolicznego rozpoczęcia budowy drugiego skrzydła Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.