Cykle wydarzeń

POGÓRZAŃSKIE GODY - Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych
Folklor
Konkurs ma na celu ochronę najcenniejszych wartości kultury ludowej wyrażonych w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. Bierze w nim udział kilkanaście najlepszych grup wyłonionych drogą kwalifikacji na przeglądach powiatowych i regionalnych.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Edukacja
Literatura
Teatr
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, adresowany do młodzieży i dorosłych, pogłębia wiedzę o literaturze, znajomość dzieł literackich, rozwija zainteresowania literackie i muzyczne, promuje talenty. Jest najstarszym i najważniejszym dla miłośników żywego słowa wydarzeniem tego typu.

My, Małopolanie
Muzyka
Cykl My, Małopolanie to prezentacja – w formie koncertów, spektakli, wystaw osiągnięć grup artystycznych i twórców indywidualnych o niekwestionowanym dorobku artystycznym, aktualnych laureatów znaczących konkursów, festiwali, lub obchodzących właśnie jubileusz. W ramach cyklu prezentowane są też obiecujące pomysły początkujących twórców.

Sztuka na wielkim ekranie
Kino
Sztuka
Teatr
W ramach cyklu w Kinie SOKÓŁ w Nowym Sączu prezentowane są zarówno retransmisje najpopularniejszych koncertów i spektakli zarejestrowanych na scenach całego świata, jak również filmy dokumentalne prezentujące najwybitniejszych artystów oraz ich najcenniejsze dzieła.

V Studium Folklorystyczne
Folklor
STUDIUM FOLKLORYSTYCZNE to efekt prawie czterdziestoletnich doświadczeń Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kształceniu instruktorów zespołów folklorystycznych i kontynuacja czterech poprzednich edycji kursów kwalifikacyjnych realizowanych w latach 1985 – 1988 i 1989 – 1992, 2011 – 2013, 2014 – 2016, które łącznie ukończyły 133 osoby.

Sądecka Akademia Organowa
Muzyka
W roku 2007 w głównej sali MCK SOKÓŁ im. Lucjana Lipińskiego wybudowane zostały 51-głosowe organy koncertowe. Sala ta jest - obok Filharmonii Krakowskiej - drugą w Małopolsce salą koncertową wyposażoną w ten instrument. W 2016 roku organy zostały poddane modernizacji, w wyniku której oferują wykonawcy imponujące spektrum barwowe i szeroki zakres dynamiki oraz wiele bardzo użytecznych urządzeń pomocniczych, wykonanych w technologii na miarę naszych czasów.

Teatralne Spotkania Metodyczne
Edukacja
Teatr
Warsztaty skierowane do nauczycieli prowadzących szkolne koła teatralne, instruktorów i animatorów kultury.

Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych
Folklor
Teatr
Idea Międzywojewódzkich Sejmików Wiejskich Teatrów zrodziła się w 1984 roku w związku z zainicjowaniem przez Towarzystwo Kultury Teatralnej ogólnopolskich przeglądów w Tarnogrodzie. Warto jednak wspomnieć, że już osiem lat wcześniej utworzone po reformie administracyjnej E. Gierka województwo nowosądeckie organizowało przeglądy teatrów regionalnych w Czarnym Dunajcu oraz amatorskich w Limanowej, Nowym Sączu i Krynicy. Zważywszy na bogactwo kulturowe polskich Karpat była to znakomita forma inspiracji i integracji teatrów Sądecczyzny. Natomiast pierwszy oficjalny Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych miał miejsce we wspomnianym Czarnym Dunajcu. Sejmikowało aż czternaście zespołów, z których trzy otrzymały nominację na sejmik w Tarnogrodzie. Były to zespoły Ziemi Sądeckiej - znakomity Amatorski Zespół Teatralny z Podłopienia, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Spiszacy” z Łapsz Niżnych oraz „Budorze” z Zakopanego.