Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Sacrum i profanum

Muzyka Koncert

13 czerwca 2024, godz. 19:15

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Wstęp: wolny
XXII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'ARTE ORGANICA rozpocznie się koncertem „Sacrum i profanum”. Publiczności zaprezentuje się włoski organista Marco D'Avola. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 13 czerwca 2024 roku, o godzinie 19:15 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Program

César Franck (1822-1890)                     
Chorał a-moll

Percy Eastman Fletcher (1879-1932)   
Festival Toccata

Jehan Alain (1911-1940)                       
Wariacje nt. Clémenta Jannequina Litanies

Marco Enrico Bossi (1861-1925)                              
Scherzo g-moll

Eugène Gigout (1844-1925)               
Grand Choeur Dialogue
 
Marco D’Avola (*1959)                       
Elevazione op. 40 nr 2
Intrada op. 75

Carl Orff (1895-1982)
transkrypcja Marco D’Avola                            
Fortuna imperatrix mundi z Carmina Burana

Edward Elgar (1857-1934)                    
Pomp and Circumstance March I op. 39 nr 1

Marco D'AVOLA

Sycylijski kompozytor, organista i pianista. Uzyskał dyplomy z wyróżnieniem w zakresie organów, kompozycji i fortepianu w Konserwatorium Vincenzo Belliniego w Palermo, następnie odbył liczne staże akademickie we Włoszech, Niemczech i Francji.

Zagrał już ponad siedemset recitali w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Rosji na najważniejszych międzynarodowych festiwalach organowych i w prestiżowych miejscach, takich jak: Katedra św. Patryka, Kościół św. Tomasza czy Synagoga Centralna w Nowym Jorku, Katedra Narodowa w Waszyngtonie, Katedra św. Patryka w Filadelfii, Katedra w Moskwie, Filharmonia Szostakowicza w Sankt Petersburgu, Opactwo Westminsterskie i Katedra św. Pawła w Londynie, St. Cuthbert w Edynburgu, La Madeleine oraz St. Germain l'Auxerrois w Paryżu, Saint-Benigne w Dijon, Cathedrale des Papes w Awinionie, Kaiser-Wilhelm Gedachtnische Kirche w Berlinie, Sankt Bonifaz Basilik w Monachium, Nikolaikirche w Lipsku, Kreuzkirche w Dreźnie, Marktkirche w Hamburgu, Markuskirche w Stuttgarcie, Stephansdom i Augustinerkirche w Wiedniu oraz podczas festiwali m.in.: w Barcelonie, Walencji, Sewilli, Maladze, Internationale Salzburger Orgelkonzerte, Festiwalu Mozartowskiego w Tokio, Église Sainte-Catherine w Brukseli, Pauluskirche w Antwerpii, w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej, Panteon w Rzymie, w Bazylice dei Frari w Wenecji, Opactwie San Miniato al Monte i Palazzo Strozzi we Florencji, Katedrze w Lozannie, Pauluskirche w Zurychu, Église de Sainte-Dévote w Monako, Katedrze św. Wincentego a Paulo w Tunisie, czy na Uniwersytecie Maltańskim.

Jako kompozytor napisał znaczną liczbę dzieł symfonicznych, chóralnych i instrumentalnych, w tym Messa di Requiem dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II i wykonaną w Watykanie oraz pięć koncertów na organy i orkiestrę. Jest członkiem stowarzyszeń zrzeszających organistów z całego świata (Royal College /Londyn/, American Guild /Nowy Jork/, International Fellowship of Rotarian Musicians). Jest inspektorem Regionu Sycylii do spraw ochrony historycznych organów i organistą tytularnym Katedry św. Jana Chrzciciela w Ragusie, a ponadto założycielem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego Città di Ragusa. Jego kompozycje były nagrywane i wydawane przez Pauline Editions (Watykan), I.M.S. (Nowy Jork), Triplo Press (USA), T.G.E. (Szwajcaria), Halidon, Berben, Eurarte (Włochy), oraz emitowane przez RAI Radiotelevisione Italiana, Radio Watykańskie, KCME Denver, a także telewizję niemiecką, francuską, hiszpańską, rosyjską, polską czy rumuńską.

WSPÓŁORGANIZATORZY

Kalendarium wydarzeń

Kobieta siedząca na ławce w muzeum wpatrująca się w obraz
Kino Seans filmowy

Dzień w londyńskiej The National Gallery

13 czerwca 2024, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu