Czytanie Tetmajera
Folklor
Literatura
Wieczór literacki / poetycki
4 marca 2024, godz. 18:00
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu
Wstęp:
wolny
Wraz ze Związkiem Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II oddział w Ludźmierzu serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Czytanie Tetmajera”. Spotkamy się już 4 marca o godzinie 18:00 w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
Wspólnie uczcimy pamięć wybitnego polskiego poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera w dniu Jego imienin. W programie usłyszymy teksty ze zbioru „Pamiątka Jubileuszowa”. Wydarzenie poprowadzi profesor Anna Mlekodaj.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Poeta, powieściopisarz, nowelista, dramaturg. Urodził się 12 lutego 1865 roku w Ludźmierzu.Poznał dobrze Podhale, Spisz, Liptów i Tatry. W latach 1881–1891 odbył wiele wycieczek w Tatry z bratem, Franciszkiem Henrykiem Nowickim, Karolem Potkańskim, Michałem Kirkorem, Klimkiem Bachledą, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, Januszem Chmielowskim, Jerzym Żuławskim. W 1892 roku wziął udział w pierwszym wejściu na Staroleśny Szczyt oraz Baniastą Turnię. Ponadto dokonał wraz z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim i przewodnikami pierwszego odnotowanego wejścia na Furkot około 1889-1893 roku. Po 1896 roku, z powodu problemów ze zdrowiem, nie zdobywał już szczytów Tatr, ale za to wędrował po dolinach tatrzańskich, a także po Podhalu. W 1902 roku taternicy nadali nazwę Przełęcz Tetmajera przełęczy między Gerlachem a Zadnim Gerlachem, a Towarzystwo Tatrzańskie nadało mu honorowe członkostwo.
Zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści Na skalnym Podhalu, a ponadto epopeję tatrzańską Legenda Tatr, składającą się z dwóch części: Maryna z Hrubego i Janosik Nędza Litmanowski.
źródło: lubimyczytac.pl
Kalendarium wydarzeń
Edukacja
Muzyka
Warsztat
„Poranek z Klasyką” - edukacyjne spotkanie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza
2 marca 2024, godz. 10:30
sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ
Kino
Sztuka
Konkurs
Filmoteka Małopolska 2024
5 marca - 2 kwietnia 2024
Małopolska
cykl: Filmoteka Małopolska