Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Poranek z Klasyką” - edukacyjne spotkanie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza

Edukacja Muzyka Warsztat

2 marca 2024, godz. 10:30

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: bezpłatny / obowiązują zapisy
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na edukacyjno-artystyczne spotkanie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, pn. „Poranek z Klasyką” pod batutą Leszka Mieczkowskiego oraz Krzysztofa Madziara.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 2 marca br. o godzinie 10:30 i towarzyszyć będzie tegorocznym, marcowym 33. Małopolskim Warsztatom dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych, ale skierowane jest również do osób nie biorących udziału w warsztatach.

Dlaczego będzie to wyjątkowe wydarzenie? Otóż, po raz pierwszy w programie warsztatowym będzie miał miejsce tego typu aktywny wykład, z muzyką wykonywaną na żywo, podczas którego poruszone zostaną bardzo istotne, metodyczne kwestie związane z takimi tematami jak: kolorystyka, brzmienie, formy muzyczne, stylistyka, czy aranżacja utworów. W spotkaniu nie zabraknie różnorodnych kompozycji na orkiestrę dętą, w czasie których będzie można usłyszeć poprawne brzmienie danego instrumentu muzycznego, grup muzycznych i całej orkiestry. Usłyszymy przykłady wartościowych utworów, jakie warto wykonywać, by rozbudzać emocje i wyobraźnię wśród odbiorców, poszerzać walory słuchowe. Profesjonalną dyrygenturę oraz muzykę przeplatać będą także wiadomości dotyczące różnych wybitnych kompozytorów, aranżerów polskich i zagranicznych. W programie m.in.: Maciej Małecki, Henryk Czyż, Leon Landowski, Gustav Holst, Masamichi Amano, Óscar Navarro, Rossano Galante.

Mamy nadzieję, że wszystko to, co zostanie omówione pomiędzy wykonywanymi przez orkiestrę utworami, będzie bodźcem do konstruktywnej dyskusji wykonawca – słuchacz, podczas spotkania ewaluacyjnego, które odbędzie się tuż po tym inspirującym, muzycznym wydarzeniu. Tym samym postaramy się stworzyć Państwu przestrzeń do nawiązania nowych kontaktów, wymiany wrażeń, doświadczeń i pomysłów oraz zdobywania nowej wiedzy. Szacowany czas spotkania muzycznego i ewaluacji: 2,5 godz.

Prowadzący

ppłk LESZEK MIECZKOWSKI – ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 jest dyrygentem a od 2018 naczelnikiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Prowadzi czynną działalność koncertową z filharmoniami i innymi zespołami na terenie kraju. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami. Swoim bogatym doświadczeniem artystycznym chętnie dzieli się poprzez intensywną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Jest wykładowcą Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA STRAŻY GRANICZNEJ

Muzyczny ambasador Straży Granicznej w kraju i za granicą. Reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych i okolicznościowych. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. Od 28 lat towarzyszy artystom podczas koncertów Noworocznych w MCK SOKÓŁ.

Warunki zgłoszenia

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! Wystarczy wypełnić formularz online, dostępny poniżej w nieprzekraczalnym terminie do 29 lutego 2024 r. Po pomyślnej rejestracji kopia zgłoszenia automatycznie zostanie przesłana na podany adres e-mail. O przyjęciu na Spotkanie Edukacyjne poinformujemy w osobnym mailu. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń, spełnienie wymaganych kryteriów oraz poprawne wypełnienie formularza zgodnie z wymogami.

Zapraszamy do udziału i wspólnego dzielenia się pasją do muzyki dętej!

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż

Przestrzenie ożywione | Piotr Paweł Drozdowicz – wernisaż wystawy

1 marca 2024, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Folklor Literatura Wieczór literacki / poetycki

Czytanie Tetmajera

4 marca 2024, godz. 18:00

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu