Cykle wydarzeń
Słowem zapisane...
Literatura
Cykl spotkań warsztatowych dla osób dorosłych dotyczący interpretacji tekstu literackiego. Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszane są w szczególności osoby przygotowujące recytatorów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Zajęcia realizowane są w formie kilku jednodniowych spotkań. Prowadzącymi są wybitni specjaliści w dziedzinie sztuki mówienia i interpretacji tekstu - wykładowcy PWST w Krakowie. Każda edycja poświęcona jest patronowi OKR lub patronowi literackiemu danego roku kalendarzowego. Tematyka zajęć obejmuje podstawy emisji oraz dykcji a także pracę nad tekstem literackim. Efektem końcowym warsztatów jest przygotowanie przez uczestników krótkiego programu artystycznego.
Małopolska Szkoła Tradycji
Edukacja
Folklor
Muzyka
Sztuka
Taniec
Teatr
Działania podjęte w ramach projektu realizowanego w latach 2017 – 2020 pn. "Małopolska Szkoła Tradycji" obejmują swoim zasięgiem całą Małopolskę, a w sposób szczególny będą ukierunkowane na północnozachodnie tereny województwa małopolskiego.
Krakowiaczek - Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych
Folklor
Taniec
Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, który po raz pierwszy został zorganizowany w 1989 roku w Żabnie przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie i Gminny Ośrodek Kultury w Żabnie, swoim zasięgiem obejmował 4 powiaty województwa tarnowskiego.
KRAKOWSKI WIANEK - Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka
Folklor
PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH, KAPEL, INSTRUMENTALISTÓW, GRUP ŚPIEWACZYCH I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH IM. J. CIERNIAKA KRAKOWSKI WIANEK, ma charakter konkursu a jego głównym celem jest kultywowanie, podtrzymywanie ludowych tradycji kulturowych swojej małej Ojczyzny ich ochrona i dokumentacja oraz przekaz pokoleniowy folkloru słowno - muzycznego, tanecznego, gwary oraz obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych głęboko zakorzenionych w regionie Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich oraz Pogórza Ciężkowickiego.
O LIPNICKĄ GWIAZDĘ - Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych
Folklor
Przegląd to konkursowa prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych i noworocznych. Jego historia rozpoczęła się w 1983 roku w Gromniku (pod nazwą I Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych).
Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich
Folklor
Muzyka
Teatr
Mistrzynie haftu, utalentowane koronkarki, wykwintne kucharki, sprytne szwaczki, artystki ludowe znane z misternych dzieł plastycznych, aktorki obdarzone iskrą bożą – słowem wszechstronnie uzdolnione kobiety z klasą! Gospodynie – wytwórczynie lokalnego przysmaku, skarby polskich wsi. Skupiają się w Kołach Gospodyń Wiejskich, które obecnie przeżywają swoisty „renesans”. Ta jedna z najstarszych organizacji wiejskich w Europie, stanowi silny nurt społecznego ruchu kulturalnego Małopolski i liczy około 500 aktywnie działających kół.
PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE - Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych
Folklor
Muzyka
Teatr
PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE na trwałe już wpisało się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. Pomyślnym prognostykiem na kontynuację tych ambitnych założeń jest fakt, że w roli głównych wykonawców występują - zgodnie z tradycją - chłopcy - ci mali i ci trochę tylko starsi. Tłumnie przybywająca na pokazy publiczność także w głównej mierze składa się z dzieci i młodzieży. A przecież to do nich należy przyszłość.
POGÓRZAŃSKIE GODY - Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych
Folklor
Konkurs ma na celu ochronę najcenniejszych wartości kultury ludowej wyrażonych w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. Bierze w nim udział kilkanaście najlepszych grup wyłonionych drogą kwalifikacji na przeglądach powiatowych i regionalnych.