Cykle wydarzeń

kilka książek zawieszonych na sznurkach

Słowem zapisane...

Literatura
Cykl spotkań warsztatowych dla osób dorosłych dotyczący interpretacji tekstu literackiego. Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszane są w szczególności osoby przygotowujące recytatorów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Zajęcia realizowane są w formie kilku jednodniowych spotkań. Prowadzącymi są wybitni specjaliści w dziedzinie sztuki mówienia i interpretacji tekstu - wykładowcy PWST w Krakowie. Każda edycja poświęcona jest patronowi OKR lub patronowi literackiemu danego roku kalendarzowego. Tematyka zajęć obejmuje podstawy emisji oraz dykcji a także pracę nad tekstem literackim. Efektem końcowym warsztatów jest przygotowanie przez uczestników krótkiego programu artystycznego.
Dowiedz się więcej
Małopolska Szkoła Tradycji

Małopolska Szkoła Tradycji

Edukacja Folklor Muzyka Sztuka Taniec Teatr
Działania podjęte w ramach projektu realizowanego w latach 2017 – 2020 pn. "Małopolska Szkoła Tradycji" obejmują swoim zasięgiem całą Małopolskę, a w sposób szczególny będą ukierunkowane na północnozachodnie tereny województwa małopolskiego.
Dowiedz się więcej
Dwóch chłopców w czapkach regionu krakowskiego

Krakowiaczek - Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

Folklor Taniec
Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, który po raz pierwszy został zorganizowany w 1989 roku w Żabnie przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie i Gminny Ośrodek Kultury w Żabnie, swoim zasięgiem obejmował 4 powiaty województwa tarnowskiego. 
Dowiedz się więcej
dziewczynka z wiankiem kwiatów na głowie

KRAKOWSKI WIANEK - Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka

Folklor
PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH, KAPEL, INSTRUMENTALISTÓW, GRUP ŚPIEWACZYCH I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH IM. J. CIERNIAKA KRAKOWSKI WIANEK, ma charakter konkursu a  jego głównym celem jest kultywowanie, podtrzymywanie ludowych tradycji kulturowych swojej małej Ojczyzny ich ochrona i dokumentacja oraz przekaz pokoleniowy folkloru słowno - muzycznego, tanecznego, gwary oraz obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych  głęboko zakorzenionych w  regionie Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich oraz Pogórza Ciężkowickiego.
Dowiedz się więcej
gwiazda bożonarodzeniowa

O LIPNICKĄ GWIAZDĘ - Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych

Folklor
Przegląd to konkursowa prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych i noworocznych. Jego historia rozpoczęła się w 1983 roku w Gromniku (pod nazwą I Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych). 
Dowiedz się więcej
Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW

Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich

Folklor Muzyka Teatr
Mistrzynie haftu, utalentowane koronkarki, wykwintne kucharki, sprytne szwaczki, artystki ludowe znane z misternych dzieł plastycznych, aktorki obdarzone iskrą bożą – słowem wszechstronnie uzdolnione kobiety z klasą! Gospodynie – wytwórczynie lokalnego przysmaku, skarby polskich wsi. Skupiają się w Kołach Gospodyń Wiejskich, które obecnie przeżywają swoisty „renesans”. Ta jedna z najstarszych organizacji wiejskich w Europie, stanowi silny nurt społecznego ruchu kulturalnego Małopolski i liczy około 500 aktywnie działających kół.
Dowiedz się więcej
Pasuszek trzymający w ręku kaganek

PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE - Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych

Folklor Muzyka Teatr
PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE na trwałe już wpisało się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. Pomyślnym prognostykiem na kontynuację tych ambitnych założeń jest fakt, że w roli głównych wykonawców występują - zgodnie z tradycją - chłopcy - ci mali i ci trochę tylko starsi. Tłumnie przybywająca na pokazy publiczność także w głównej mierze składa się z dzieci i młodzieży. A przecież to do nich należy przyszłość.
Dowiedz się więcej
szyja skrzypiec

POGÓRZAŃSKIE GODY - Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych

Folklor
Konkurs ma na celu ochronę najcenniejszych wartości kultury ludowej wyrażonych w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. Bierze w nim udział kilkanaście najlepszych grup wyłonionych drogą kwalifikacji na przeglądach powiatowych i regionalnych. 
Dowiedz się więcej