Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ŻABUSIA

Teatr Spektakl / widowisko

25 września 2023, godz. 18:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 25 zł, 1 zł*
Dodatkowe informacje:
Bilety na spektakl do nabycia od 12 września br. w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) czynnej: pn.-pt. 8:00 – 20:00, sob.-ndz. 12:00 – 20:00 oraz online.

* Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (na podstawie legitymacji).

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.
Po wakacyjnej przerwie na scenę Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wraca sztuka Gabrieli Zapolskiej pt. ŻABUSIA w wykonaniu Teatru Towarzystwa Dramatycznego, które w kwietniu br. wznowiło – po 83 latach przerwy – swoją działalność premierą tego właśnie dramatu. Przedstawienie będzie miało miejsce w sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ, w poniedziałek 25 września o godz. 18.00.
W spektaklu, wyreżyserowanym przez Monikę Ślepiak i Janusza Michalika, zobaczymy: Cezarego Kmiecika (Bartnicki), Janusza Michalika (Milewski), Agatę Koszkul-Gomułkę (Milewska), Jakuba Moskala (Julian), Kingę Jaromin -Król (Helena), Ewelinę Łomnicką (Maria), Sabinę Kmak (Maniewiczowa), Dominikę Rolę (Franciszka), Barbarę Malagę (Niańka) i Basię Piechnik (Mała Jadzia).
 
ŻABUSIA to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące. Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 15.
Czas trwania spektaklu – ok. 1 godz. 15 min. (bez przerwy)

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Festiwal Koncert

MY, MAŁOPOLANIE 2023

24 września 2023, godz. 16:00

MCK SOKÓŁ

Kino Inne Seans filmowy Spotkanie / dyskusja

Portrety emocji

26 września 2023, godz. 09:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ