Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

MY, MAŁOPOLANIE 2023

Muzyka Festiwal Koncert

24 września 2023, godz. 16:00

MCK SOKÓŁ

Wstęp: bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Wstęp na podstawie bezpłatnych zaproszeń dostępnych w kasie MCK SOKÓŁ od 15 września

Rezerwacja miejsc i potwierdzenie przybycia do 20 września br. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 18 448 26 34. 

Liczba miejsc ograniczona.
W niedzielę, 24 września 2023 r. o godz. 16:00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, odbędzie się koncert w ramach cyklu MY, MAŁOPOLANIE, który jest zwieńczeniem prezentacji muzycznych orkiestr jubileuszowego 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY 2023.
Wydarzenie jest coroczną promocją amatorskiego ruchu muzycznego orkiestr dętych – wyjątkowych zespołów muzycznych, zajmujących szczególne miejsce na mapie kulturalnej województwa małopolskiego. Podczas koncertu wysłuchamy dwóch orkiestr: laureata Grand Prix 45. Festiwalu ECHO TROMBITY 2023 i zdobywcy Pucharu Marszałka Województwa Małopolskiego – Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance Wielkiej, którą dyrygencką batutą w dłoni poprowadzi Mariusz Płonka oraz Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Miasta i Gminy Świątniki Górne, którą dyrygować będzie Robert Kozłowski. Jest ona laureatem I miejsca w grupie orkiestr działających przy ośrodkach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, orkiestr zakładowych oraz orkiestr parafialnych. W ramach spotkania odczytany zostanie również protokół finału Festiwalu oraz wręczone zostaną nagrody i dyplomy wszystkim laureatom jubileuszowego 45. ECHO TROMBITY.
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance Wielkiej
dyrygent Mariusz Płonka

Orkiestra Dęta OSP Polanka Wielka jest jedną z najstarszych orkiestr w województwie małopolskim. Pierwsze wzmianki o istnieniu zespołu odnotowano w 1911 roku. W roku 1980 kierownictwo objął kapelmistrz Jan Jarosz, który przez 39 lat nieprzerwanie prowadził zespół. Od czerwca 2019 roku kapelmistrzem i kierownikiem orkiestry jest Mariusz Płonka. Orkiestra odgrywa ważną rolę w propagowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej wśród społeczności lokalnej. Bierze udział we wszystkich uroczystościach świeckich i kościelnych na terenie gminy. Koncertuje również w ościennych miejscowościach, na terenie kraju i poza jego granicami (m.in. Niemcy, Słowacja, Belgia). Orkiestra z Polanki Wielkiej zdobyła wiele znaczących nagród. W ostatnich latach były to m.in.: II miejsce w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu (2017); III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Szerzynach (2019); Złote Pasmo w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr OSP online (2020); Złoty Dyplom w XVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” (2021) oraz Puchar Starosty Bielskiego dla najlepszego kapelmistrza konkursu Mariusza Płonki; Grand Prix 43. Festiwalu ECHO TROMBITY oraz Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego (2021). W 2022 roku podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach kapelmistrz Mariusz Płonka ponownie otrzymał nagrodę Wójta Gminy Jasienica dla najlepszego kapelmistrza konkursu estradowego a Orkiestra zdobyła I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bieska-Białej – konkursu estradowego.
Laureat Grand Prix 45. Festiwalu ECHO TROMBITY 2023 i zdobywca Pucharu Marszałka Województwa Małopolskiego oraz nagrody za najlepsze wykonanie marsza na estradzie. Nagrodę specjalną 45. Finału ECHO TROMBITY otrzymał również Zespół Mażoretek „Queen Step” z Polanki Wielkiej.
Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne
dyrygent Robert Kozłowski

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Świątniki Górne istnieje od 1930 roku. Obecnie liczy 45 członków. Patronat nad zespołem sprawuje OSP oraz Centrum Kultury w Świątnikach Górnych. Orkiestra koncertuje uświetniając uroczystości państwowe, kościelne i strażackie. W uznaniu zasług dla promocji ziemi świątnickiej w 2008 roku otrzymała tytuł Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne. Od 24 lat zespół występuje pod batutą Roberta Kozłowskiego. To również czas znaczącego rozwoju orkiestry, która na konkursach i festiwalach zajmuje czołowe miejsca. Wśród nich wymienić należy: Złote Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Lira w Rybniku (2017), Grand Prix 39. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu oraz nagroda za najlepiej wykonanego marsza na estradzie (2016), I miejsce w Międzypowiatowym Konkursie w Wieliczce (2015), Grand Prix 37. Festiwalu ECHO TROMBITY oraz II miejsce w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach (2014). Swoimi koncertami podbiła także ziemię litewską, podróżowała do Francji, Belgii, Niemiec oraz Słowacji. W 2012 roku Minister Edukacji Narodowej przyznał zespołowi tytuł Miejsce odkrywania Talentów. Ważnym przedsięwzięciem muzyków było założenie na początku 2016 roku stowarzyszenia Echo muzyki, którego celem jest wspieranie i upowszechnianie tradycji kulturalnych, artystycznych i patriotycznych oraz wspieranie działalności Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne.
Laureat I miejsca 45. Festiwalu ECHO TROMBITY 2023 w grupie orkiestr działających przy ośrodkach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, orkiestry zakładowe oraz orkiestry parafialne.
Więcej o Festiwalu ECHO TROMBITY - TUTAJ

Wstęp na podstawie zaproszenia – do odbioru w kasie MCK SOKÓŁ od 15 września br.

Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc i potwierdzenie przybycia do 20 września br. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 18 448 26 34

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury
Nazwa zadania: 45. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY
Wartość dofinansowania: 52 000 zł, całkowita wartość zadania: 140 000 zł

Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 1977 roku, służącym edukacji muzycznej oraz promocji amatorskiego ruchu artystycznego. Wydarzenie obejmuje prezentacje zespołów muzycznych i grup mażoretkowych oraz cykl działań warsztatowych.

PATRONAT HONOROWY FESTIWALU

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej
Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza
Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki

PATRONAT MEDIALNY FESTIWALU

SPONSORZY

Kalendarium wydarzeń

Edukacja Muzyka Warsztat

32. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych

23 - 24 września 2023

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Teatr Spektakl / widowisko

ŻABUSIA

25 września 2023, godz. 18:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ