Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

XX Biesiada Karpacka w Miasteczku Galicyjskim

Folklor Koncert

18 czerwca 2023, godz. 15:00 - 19:00

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Wstęp: wstęp wolny
18 czerwca w godz. od 15:00 do 19:00 zapraszamy do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, gdzie obędzie się jubileuszowa XX Biesiada Karpacka - święto karpackich kultur.
Połączenie atrakcji Miasteczka Galicyjskiego, z bogatą ofertą kulturalną Biesiady Karpackiej jest idealną propozycją na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Na scenie XX Biesiady Karpackiej wystąpią zespoły: SWOJACY z Wierzchosławic, którzy zaprezentują folklor regionu ziem tarnowskich; JURKOWIANIE z Jurkowa, prezentujący zwyczaje i obrzędy pogranicza Górali Zagórzańskich i Lachów od Dobrej; BARVINEK ze Słowacji z programem opartym na kulturze regionu Szarysza oraz Kapela Maliszów, tworzący w nurcie muzyki korzeni na pograniczu tradycji, folku i improwizacji, specjalizujący się w interpretacjach muzyki tradycyjnej.

Podczas Biesiady, karpaccy rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi wystawią swoje dzieła na kiermaszu. Będzie to okazja, by zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki. Ciekawą propozycją, szczególnie dla młodszych uczestników, będą warsztaty rękodzielnicze. Własnoręcznie wykonane ceramiczne zabawki, haftowane drobiazgi i bibułkowe kwiaty będzie można zabrać ze sobą do domu. O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadba niezawodny Cyrk Anime.

Udział we wszystkich oferowanych wydarzeniach, jak zawsze będzie darmowy.

Zapraszamy!

Zespół Pieśni i Tańca SWOJACY z Wierzchosławic

Zespół Pieśni i Tańca SWOJACY z Wierzchosławic działa nieprzerwanie od 78 lat. SWOJACY to zespół wielopokoleniowy, tańczą w nim i śpiewają mieszkańcy Wierzchosławic i wielu miejscowości ziemi tarnowskiej. Czerpanie z tradycji, dawnych obyczajów, pielęgnowanie wartości patriotycznych były dla zespołu bardzo ważne i w dalszym ciągu determinują kierunek działalności. Zespół prezentuje folklor w różnej formie, zaczynając od obrzędów i zwyczajów osadzonych w tradycyjnej kulturze ludowej Krakowiaków Wschodnich, poprzez repertuar taneczno-muzyczny różnych regionów etnograficznych polski i tańców narodowych, aż po repertuar teatralno-chóralny. W skład zespołu wchodzi również kapela ludowa grająca nie tylko na potrzeby tańca i śpiewu, lecz posiadająca swój repertuar muzyczny, który stanowi wspólny dorobek SWOJAKÓW. Zespół zawsze porywał widownię pięknem melodii, recytacji utworów poezji polskiej, urzekał muzyką i tańcem. Wspólne przeżycia artystyczne zespalają ludzi i w tym tkwi siła społecznego oddziaływania zespołu. Stanowi to jego ogromny kapitał artystyczny, społeczny i oświatowy. SWOJACY nieprzerwanie aktywnie uczestniczą w życiu lokalnym i regionalnym  promując kulturę ludową, w wydarzeniach i akcjach organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach, które patronuje Zespołowi.

Zespół zaprezentuje program pt. „Dobronocka o starosty Morcina”, za który, podczas 40 edycji „Krakowskiego Wianka” w Szczurowej, otrzymał II miejsce oraz pieśni i melodie regionu Krakowiaków Wschodnich.

Kapela Maliszów

„Nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją”
Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim ale dzięki energetycznej grze Kacpra i Zuzanny wybiegają one poza ramy ,,wiejskiego grania”, dialogują ze współczesnością, zahaczają o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie oraz basy, i bębny, wykonane przez Jana w jego pracowni, w której powstają oprócz wyżej wymienionych, również takie instrumenty jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelharpa) i wiele innych. Ostatni album kapeli „Wiejski Dżez” Unzipped Fly Records 2017 Nowa muzyka Maliszów, jest wciąż pełna wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i bardziej dojrzałego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład „nowej muzyki wiejskiej”.

Nagrody: Folkowy Fonogram 2017 za najlepszą płytę folkową, Wirtualne Gęśle 2017 za najlepszą płytę folkową według internautów, I miejsce w konkursie „Mikołajki Folkowe” 2015, II miejsce i nagroda specjalna „Złote Gęśle” dla najlepszego instrumentalisty podczas konkursu Nowa Tradycja” 2015, I miejsce w konkursie „Stara Tradycja” 2014.

W skład zespołu wchodzą: JAN MALISZ – basy, akordeon, śpiew, ZUZANNA MALISZ – śpiew, baraban, bęben obręczowy oraz KACPER MALISZ – skrzypce.

Folklórny súbor BARVINEK z Szarysza (SK)

Zespół folklorystyczny Barvinek powstał w 2000 roku. Ma dwudziestu stałych członków i szerokie grono współpracowników. Region Szarysz, z którego zespół się wywodzi, stał się podstawową przestrzenią kulturową, z której grupa czerpie inspiracje do swoich programów. Szarysz leży w Zewnętrznych, Centralnych i Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Na północy region ten sąsiaduje z polską ziemią sądecką i biecką, więc oglądając prezentację zespołu poznamy kulturę naszych bezpośrednich sąsiadów. Kiedyś Szarysz był jednym z najbogatszych ekonomicznie i kulturowo regionów całych Węgier. Dzisiaj nadal słynie pięknymi krajobrazami, ruinami zamków, zabytkami architektury drewnianej oraz bogactwem dynamicznej i różnorodnej kultury ludowej.

Celem zespołu Barvinek jest badanie, zachowanie i rozwój  lokalnego dziedzictwa kultury tradycyjnej w śpiewie, tańcu, muzyce, obyczajach i zabawach ludowych. Barvinek prezentował swoje oryginalne programy na międzynarodowych festiwalach na terenie Słowacji i poza jej granicami.

Kierownikiem zespołu jest Jozef Revák, a szefem kapeli Robert Burik.

Zespół Regionalny JURKOWIANIE z Jurkowa

Zespół Regionalny „Jurkowianie” powstał w 1966 roku z inicjatywy Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich oraz nieżyjącej już pierwszej kierowniczki – Marii Czech. Od 1967 roku zespół wielokrotnie brał udział w różnych przeglądach, festiwalach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając wysokie miejsca. Najwyższym osiągnięciem zespołu było zdobycie srebrnej ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zespół należy do kategorii zespołów autentycznych. Odtwarza zwyczaje i obrzędy pogranicza Górali Zagórzańskich i Lachów od Dobrej. Repertuar oparty jest na rodzimym folklorze, autentycznych pieśniach, muzyce, gwarze. Do repertuaru zespołu należy „Wesele jurkowskie”, „Ograbek”, „Kolędnicy”, „Śmigust”, a w ostatnich latach poszerzył się między innymi o takie programy, jak „Oskubek”, „Imioniny sołtysowe”, „Jurkowskie radośniki”. W latach 90-tych repertuar zespołu został wzbogacony o program „Na pastwisku” w wykonaniu „Małych Jurkowian”. Materiały niezbędne do opracowania repertuaru zebrała nieżyjąca już kierowniczka zespołu Maria Czech opierając się głównie na relacjach starszych ludzi, a obecnie materiały zbiera i opracowuje jej wnuczka - Karolina Czech-Dziadoń. Aktualnie zespołem kieruje Ryszard Czech. W ostatnich latach zespół miał okazję wystąpić na Węgrzech, Słowacji oraz we Włoszech. Dzięki dobrym chęciom i zaangażowaniu członków zespołu, „Jurkowianie” nadal kultywują i rozsławiają tradycje regionu.

Święto Małopolski

Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody ŚWIĘTA MAŁOPOLSKI organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Od 2009 roku, każdego 10 czerwca z inicjatywy samorządu województwa, Małopolska obchodzi swoje Święto! Data wydarzenia nie jest przypadkowa – została ustanowiona dla upamiętnienia trzech ważnych rocznic: 30-lecia Mszy papieskiej na krakowskich Błoniach w trakcie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20-lecia wolnej Polski i 10-lecia Samorządu Regionalnego.

Więcej o akcji na stronie: www.malopolska.pl

Współorganizatorzy

Patronat medialny

Kalendarium wydarzeń

Folklor Festiwal Przegląd

46. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

17 - 18 czerwca 2023

Amfiteatr w Rabce-Zdroju

Kino Seans filmowy

BULLITT

20 czerwca 2023, godz. 17:50

Kino SOKÓŁ