Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

WYSTAWA REKONSTRUKCJI STARYCH RĘKAWIC FURMAŃSKICH - wernisaż

Folklor Wernisaż

26 października 2022, godz. 11:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp wolny
W środę 26 października o godz. 11:00 w Galerii Sztuki SOKÓŁ w Nowym Sączu otwarta zostanie również wystawa poświęcona rękawicom furmańskim. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających przez cały okres trwania VIII Kongresu Kultury Regionów, czyli w dniach 25 - 28 października.
Rękawice furmańskie to ważna część tradycji górali Karpat. Przez wieki mężczyźni szykując się do zimy tkali takie rękawice z uprzędzonej owczej wełny. Gdy zimy były mroźne, były one niezbędne do pracy na gospodarstwie i w lesie. Gryząca wełna ogrzewała zmarznięte dłonie furmanów. Gdy zmienił się styl życia górali, tradycja tkania rękawic zaczęła zanikać. Na szczęście Czarni Górale z Piwnicznej i okolic nadal tkają po domach. Można ich spotkać na Szlaku tkackim rękawic furmańskich.


Przez wieki tkanie rękawic furmańskich było domeną mężczyzn. Dzisiaj jest to już głownie zajęcie i pasja kobiet - tkaczek, które nie ustają w staraniach, aby pokazać i rozwijać to unikatowe rzemiosło. Autorkami replik rękawic furmańskich i propagatorkami tego rzemiosła są: Małgorzata Polańska-Kubiak, Urszula Lis i Marcelina Kubiak z Przestrzennego tkactwa Czarnych Górali oraz Barbara Talar z Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. 


Każde spotkanie to iskra, która może rozniecić wielki ogień. Z takich właśnie spotkań powstało piękne rozwinięcie tradycji tkania rękawic furmańskich przez Czarnych Górali. Gdy w 2014 roku Ewa Sowińska spotkała tkacza rękawic furmańskich, nieżyjącego już Michała Nakielskiego, powstał pomysł organizacji pierwszych warsztatów w Piwnicznej, aby więcej osób mogło zdobyć tę umiejętność. Potem były kolejne spotkania i warsztaty tkackie, gdzie rodziły się pomysły, co można jeszcze zrobić, aby o rękawicach furmańskich usłyszał świat. Medialna akcja tkania rękawic furmańskich dla senatora Bernie Sandersa oraz #RazemPoUNESCO z udziałem znanych osób i celebrytów, pozwoliły pokazać osobom spoza regionu wartość tej tradycji, a także zapoczątkować modę na ich noszenie.


Propagatorki nie ustawały jednak w staraniach, aby nowe wzory i bogactwo kolorów nie przesłoniło pamięci o korzeniach tej tradycji. Stąd zrodził się pomysł na wystawę rekonstrukcji tradycyjnych rękawic furmańskich. Dwadzieścia dwie pary rękawic, pochodzące z różnych regionów Polski i Słowacji, odtworzone zazwyczaj ze zdjęć, przypominają nam o wspólnym dziedzictwie górali Karpat. 
W Piwnicznej i okolicach tradycja tkania rękawic furmańskich odżyła na nowo. Stała się ważna, doceniona i - co najważniejsze - jest coraz więcej młodych ludzi i dzieci, którzy tkają lub chcą się tego nauczyć. Rozpoczęto też starania, aby tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Bohater

25 października 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

Folklor Wernisaż

WYSTAWA IKON WSPÓŁCZEŚNIE MALOWANYCH „IKONA – EPIFANIA PIĘKNA” - wernisaż

26 października 2022, godz. 11:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ