Kongres Kultury Regionów

Edukacja Folklor
Każdy region ma swoją specyfikę – są to jakieś wyróżniające warunki, wydarzenia historyczne, pochodzenie etniczne zajmujących go grup itp. Ludzie zamieszkujący wspólny obszar wyróżniony przestrzennie lub historycznie tworzą własną kulturę, specyficzną względem kultur innych regionów. Kultura regionalna to szczególna specyfika.
Jest z jednej strony cechą wyróżniającą, a z drugiej podstawą dialogu. Jest fundamentem tożsamości oraz potencjałem, który można wzmacniać poprzez dokumentowanie, ochronę i edukację oraz wykorzystać jako atut promocyjny i gospodarczy regionu.
Istnienie kultur regionów jest obiektywnym faktem. Warto jednak zadać sobie pytanie, na ile uświadamiamy sobie ich znaczenie – historyczne i współczesne. Czy kultura regionów jest wartością jedynie dla wąskiej grupy specjalistów zajmujących się nią jako przedmiotem ochrony? Czy mieszkańców każdego regionu cechuje świadoma godność przynależności do osobnego, wyjątkowego kręgu kulturowego? Czy autorytety lokalne wykorzystują własną, specyficzną kulturę jako potencjał? Czy wysiłek i środki włożone w jej ochronę i upowszechnianie uważamy za ciążącą finansom dotację, czy może za dobrze rokującą inwestycję? Na ile potrafimy myśleć o kulturze regionów w innowacyjny sposób, widzieć jej fuzje z innymi dziedzinami życia społecznego?
Aby odpowiadać na te i inne ważne pytania Województwo Małopolskie inicjuje Kongres Kultury Regionów - forum wymiany idei i pomysłów, służące również upowszechnianiu wiedzy o kulturze regionów i jej nobilitacji jako dziedziny, która kształtuje człowieka i przesądza o tym, jak radzi on sobie we współczesności.

Kongres Kultury Regionów 2024

Kongres Kultury Regionów to wydarzenie poruszające tematy z zakresu ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, stanowiące forum wymiany idei i pomysłów upowszechniających wiedzę o kulturze regionów. Tego roku spotkamy się z Wami w dniach 22-25 października.
Jubileuszowy, X Kongres Kultury Regionów jest zarazem czwartym w cyklu ŻYWIOŁY DZIEDZICTWA. Tematyka, kontynuując cykl, koncentruje się wokół ZIEMI. To pretekst do rozważań o bogactwie obyczajów i wierzeń wynikających z przywiązania do Ziemi-Matki, ale także o współczesnych wyzwaniach w stosunku do planety, środowiska.

 Ziemia to miejsce wzrastania, a kongres - miejsce spotkania ludzi dziedzictwa ze specjalistami różnych dziedzin i wzajemnej inspiracji, poszerzania horyzontów, wiedzy i aspiracji. Wyraża to tytuł kongresu KIEŁKOWANIE.

Istnieje cała sfera archetypów, obrzędów i obyczajów „oswajających” ziemię zarówno w sensie jej płodności, jak też miejsca spoczynku zmarłych. Za tym kryją się prastare wierzenia i warto przypomnieć ich źródła. Jednakże jeśli ziemia, to także to, co w niej odkrywamy - specyficzny pamiętnik przeszłości. Stąd pomysł zaproszenia archeologów do ciekawej dyskusji z etnologami, którzy w istocie są „archeologami ducha”.

Każda edycja kongresu jest tak pomyślana, by dotykała także współczesności. Ziemia to planeta i jawi się wiele problemów z naszym jej „posiadaniem”. Szczególnie w konserwatywnym, ale obnoszącym się przecież tak chętnie z hasłami „umiłowania ziemi” kręgu osób warto te tematy poruszyć.

Włączenie nowych technologii do służby dziedzictwu będzie jednym z „ziaren” rzuconych na grunt dyskusji (panel) ze środowiskiem bardzo aktywnym, acz niewykorzystującym możliwości nowych technologii. Główną przyczyną jest tu brak trafnych pomysłów. Kongres stworzy okazję do „burzy mózgów”, do której dołączą specjaliści technologii cyfrowych i AI. Inspiracje będą wzajemne (warsztaty): eksperci zaprezentują możliwości, ludzie dziedzictwa pomysły na ich wykorzystanie dla wzmacniania kultury tradycyjnej.

Tytułowe kiełkowanie sugeruje płodność ziemi, ale także środowiska, które gromadzimy na kongresie. W tym gronie możliwa jest otwarta dyskusja o teraźniejszości i przyszłości.

Mile widziani będą jak zawsze „prawdziwi” ludzie z regionów, którzy na różne sposoby swoim życiem dają świadectwo umiłowania ziemi, jej darów i kontynuują tradycje w organicznym związku z własnym kawałkiem planety.

Spot promocyjny

Najbliższe wydarzenia z tego cyklu

Folklor Koncert Konferencja Spotkanie / dyskusja Warsztat Wystawa

X Kongres Kultury Regionów

22 - 25 października 2024

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu