Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Gala projektu „Wojenny Nowy Sącz”

Edukacja Spotkanie / dyskusja

27 - 28 września 2022

Nowy Sącz, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp bezpłatny
W imieniu organizatorów i partnerów projektu „Wojenny Nowy Sącz” zapraszamy Was do wzięcia udziału w Gali prezentującej stronę wojennysacz.pl poświęconą historii Nowego Sącza pod okupacją niemiecką.
Nim„Wojenny Nowy Sącz” to jedyny tego typu projekt w Małopolsce, a w jego ramach powstała wyjątkowa platforma edukacyjna, która zawiera m.in. artykuły naukowe, źródła, filmy i podcasty.

wojennysacz.pl to unikatowa strona internetowa, która pozwoli dogłębnie poznać czasy okupacji niemieckiej w Nowym Sączu. Znajdzie się na niej mapa Nowego Sącza z zaznaczonymi trasami studyjnymi i odnośnikami do źródeł historycznych oraz materiałów edukacyjnych, takich jak artykuły popularno-naukowe, fotografie współczesne i archiwalne, trzy filmy krótkometrażowe prezentujące historie trzech kobiet, fragmenty relacji osób, które przeżyły okupację, podcasty oraz gotowe scenariusze lekcji. Inicjatorem projektu jest Fundacja Nomina Rosae, która w roku 2021 otrzymała grant z niemieckiej Fundacji EVZ w ramach programu local.history.

Program

Wojenne historie sądeczanek

27 września 2022, godz. 11:00

We wtorek, 27 września, wybierzemy się na spacer jedną z 9 tras studyjnych opracowanych w ramach projektu „Wojenny Nowy Sącz”. Bohaterkami tej trasy będą sądeczanki z czasów okupacji. W ramach spaceru odwiedzimy także Archiwum Narodowe i Dom Historii, gdzie obejrzymy wybrane archiwalia i inne pamiątki historyczne z okresu II wojny światowej. Aby upamiętnić ofiary egzekucji w Biegonicach z 27 września 1941 roku zapalimy znicze pod pomnikami na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.

Spacer poprowadzą historyczki i założycielki Fundacji Euros Wiatr od Wschodu: Agnieszka Filipek i Anna Żalińska.

Na spacer trasą studyjną obowiązuje limit miejsc. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: fundacja@nomina.pl lub m.rogoz@mcksokol.pl.

Gala projektu „Wojenny Nowy Sącz”

28 września 2022, godz. 10:00 i godz. 18:00
sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

W środę 28 września w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbędzie się, w dwóch odsłonach: o godz. 10:00 i 18:00, Gala projektu „Wojenny Nowy Sącz”. W programie:

  • Prezentacja projektu WOJENNY NOWY SĄCZ
  • „Tryptyk wojenny: Jadwiga, Berta, Helena” – premiera filmów krótkometrażowych
    scenariusz i reżyseria: Maria Molenda, zdjęcia i montaż: Jakub Szydłowski, kierownictwo planu: Grzegorz Pyka, TAMADA Maciej Walasek, kostiumy: Michał Cieślik i Magda Cieślik
  • „Jak poznawać historię i opowiadać o niej?” – rozmowa z historykami, nauczycielami i ekipą filmową

Udział w przedpołudniowej Gali (godz. 10:00) prosimy zgłaszać pod numerem 603 062 247 lub mailem na jeden z adresów: fundacja@nomina.pl, m.rogoz@mcksokol.pl 

Na Galę wieczorną (godz. 18:00) wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie MCK SOKÓŁ.

TRYPTYK WOJENNY

CZ. 1 JADWIGA

reżyseria: Maria Molenda
zdjęcia i montaż: Jakub Szydłowski
czas trwania: 24'39"
produkcja: Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej
krótkometrażowy fabularyzowany dokument

Bohaterką filmu jest Jadwiga Wolska, podczas wojny działaczka Rady Głównej Opiekuńczej w Nowym Sączu zaangażowana w pomoc wszelki potrzebującym, a szczególnie uchodźcom, dzieciom, więźniom i ludność żydowskiej. O Jadwidze Wolskiej opowiada historyczka i archiwistka Agnieszka Filipek. W roli Jadwigi Wolskiej MARTA KONTNY.
 

CZ. 2 BERTA

reżyseria: Maria Molenda
zdjęcia i montaż: Jakub Szydłowski
czas trwania: 23'10"
produkcja: Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej
krótkometrażowy fabularyzowany dokument 

Bohaterką filmu jest Berta Korenman, dziewczyna, która podczas wojny została z racji swego żydowskiego pochodzenia skazana na zagładę. Z pomocą młodego mężczyzny Stefana Mazura ucieka z getta w Nowym Sączu. Przez pewien czas ukrywa się na wieży ratuszowej. O losach Berty opowiada historyczka i prezeska Fundacji Euros – Wiatr ze Wschodu Anna Żalińska, a o sytuacji ludności żydowskiej w Nowym Sączu historyk Artur Franczak. W roli Bert Korenman KAROLINA KONICKA.
 

CZ. 3 HELENA

reżyseria: Maria Molenda
zdjęcia i montaż: Jakub Szydłowski
czas trwania: 20'45"
produkcja: Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej
krótkometrażowy fabularyzowany dokument

Film przybliża sylwetkę Heleny Barbackiej, młodej kobiety z Nowego Sącza, bratanicy artysty Bolesława Barbackiego, która podczas wojny działała w konspiracji i była sanitariuszką w oddziale partyzanckim Juliana Zubka ps. "Tatar". O Helenie opowiada jej córka Monika Ślepiak. W roli Heleny Barbackiej IRENA MICHALSKA.

Partnerzy projektu

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Archiwum Narodowe w Krakowie, Fundacja Centrum Rodziny Popielów, Fundacja EUROS Wiatr od Wschodu, Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Sądecki Sztetl.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Przegląd FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ 2021/2022

26 września - 6 października 2022

Kino SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

SIMONA

27 września 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ