Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Warsztaty kroju i szycia | nabór

Folklor Warsztat

24 czerwca - 5 lipca 2024

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego ludów Karpackich w Ludźmierzu

Wstęp: 1 200 zł | BRAK MIEJSC
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu – oddział MCK SOKÓŁ, ogłasza nabór na WARSZTATY KROJU I SZYCIA, które rozpoczną się we wrześniu br. i trwać będą do czerwca 2025 roku.
WARSZTATY KROJU I SZYCIA to działanie edukacyjne mające na celu kształcenie w kierunku zasad projektowania ubioru regionalnego Łuku Karpat, technik szycia, a także wykorzystania odpowiednich rodzajów tkanin, dodatków i pasmanterii. Zajęcia pozwolą rozwinąć umiejętności tworzenia stroju regionalnego i zachęcać będą do kreowania stylu z danej grupy etnograficznej. Podstawą nauki będzie opanowanie obsługi maszyn do szycia oraz dobór odpowiednich akcesoriów i dodatków.

Instruktorem będzie rodowity Góral z Poronina – Tadeusz Szostak Berda. Urodzony w rodzinie pielęgnującej tradycje. Znany podhalański krawiec. Właściciel Zakładu Produkcyjnego Berda, powstałego w 1983 roku, który założył wraz ze swoim ojcem Tadeuszem. Jego przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją sukna oraz strojów regionalnych z terenów Podhala, jak i z całej Polski oraz Łuku Karpat. Większość strojów szytych jest z sukna, które produkuje się z górskiej wełny. W swoim dorobku ma wiele rekonstrukcji odzieży regionalnej z różnych regionów Polski. Jest laureatem wielu nagród.

Zajęcia odbywać się będą od września 2024 do czerwca 2025 roku w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.

Udział w zajęciach jest płatny
, każdy uczestnik po złożeniu deklaracji uczestnictwa winien uiścić opłatę akredytacyjną w wysokości 1 200 zł. Kwota ta pozwoli na zapewnienie każdemu uczestnikowi odpowiednich materiałów.

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja wstępna przez formularz dostępny poniżej. 


Podstawowe założenie projektu opiera się na przekonaniu, że dziedzictwo niematerialne jest nadal żywe i stanowi podstawę twórczego rozwoju społeczności, a każde pokolenie przekształca i rozwija ten dorobek, dostosowując go do aktualnych potrzeb i warunków historycznych i środowiskowych regionu.

Cele główne projektu to:
  • edukowanie pokolenia w zakresie twórczości ludowej właściwej dla danego regionu, odwołujące się do specyfiki danego miejsca i grupy,
  • zachowanie, ochrona ludowych tradycji,
  • udostępnianie ludowych tradycji w różnych regionach,
  • zapobieganie zatraceniu czy przerwaniu tradycyjnych form stroju regionalnego,
  • budowanie oraz kształtowanie tożsamości regionalnej wśród lokalnych społeczności,
  • promocja dziedzictwa niematerialnego zgodnie z założeniami Konwencji UNESCO z 2003 roku,
  • podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności regionu w oparciu o zasoby dziedzictwa regionalnego.

Zakładanym efektem projektu jest zachowanie i kultywowanie lokalnych tradycji ubioru regionalnego, dbałość o popularyzację stroju regionalnego, doskonalenie nabytych we wstępnym etapie kształcenia umiejętności kroju, szycia oraz haftu. Warsztaty zwieńczone zostaną egzaminem, a każdy uczestnik WARSZTATÓW KROJU I SZYCIA otrzyma zaświadczenie o odbyciu kursu. 

Serdecznie zapraszamy!

Do pobrania

Formularz rejestracji wstępnej

BRAK MIEJSC

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Garfield

22 czerwca 2024, godz. 11:00

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kino Seans filmowy

The Royal Hotel – przedpremiera

25 czerwca 2024, godz. 18:20

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu