Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Trzysta lat muzyki organowej

Muzyka Koncert

15 czerwca 2023, godz. 19:00

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

WSTĘP: wstęp wolny
XXI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'ARTE ORGANICA rozpocznie się koncertem „Trzysta lat muzyki organowej. Publiczności zaprezentuje się niemiecki organista Andreas Meisner. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 15 czerwca, o godzinie 19:00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Kolejne dziesięciolecie nowosądeckiego święta „króla instrumentów” rozpoczynamy – jakże mogłoby być inaczej – muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Ten największy, genialny twórca muzyki organowej w swych utworach dokonał syntezy osiągnięć swych poprzedników i wytyczył nimi nowe drogi, którymi postępują wszyscy jego następcy, niezależnie od stylu i estetyki obowiązującej w ich epoce.

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga a-moll BWV 543

Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Nun bitten wir den heilgen Geist BuxWV 209

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
I Sonata organowa f-moll op. 65 nr 1
Andante moderato e serioso
Adagio
Andante. Recit.
Allegro assai vivace

Ferenc Liszt (1811-1886)
San Francesco S 665

Marco Enrico Bossi (1861-1925) 
Scherzo g-moll op. 49 nr 2

Erik Satie (1866-1925)
Gymnopedie I /Lent et douloureux/

Théodore Dubois
(1837-1924)
Toccata G-dur

ANDREAS MEISNER

Ukończył studia w zakresie protestanckiej muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii (dyplom z wyróżnieniem) oraz w zakresie gry organowej w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie pod kierunkiem prof. Ludgera Lohmanna. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów tej rangi co Marie-Claire Alain czy Wolfgang Rübsam.

Jego repertuar obejmuje dzieła wszystkich epok. Regularnie występuje na zabytkowych barokowych instrumentach, jak również na wielkich organach romantycznych i późniejszych. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje dzieła późnego francuskiego i niemieckiego romantyzmu, transkrypcje organowe dzieł przeznaczonych w oryginale na inną obsadę, a także utwory powstałe na terenie Belgii i Holandii.

Od 1985 jest organistą katedry w Altenbergu, gdzie organizuje i koordynuje cyklicznymi Niedzielnymi Koncertami Organowymi oraz Międzynarodową Akademią Organową. Prowadzi również chóry Oratorienchor Köln oraz Domkantorei Altenberg, dysponujące repertuarem od muzyki średniowiecznej po współczesność, ze szczególną predylekcją wykonujące monumentalne dzieła romantyczne, neoromantyczne oraz dwudziestowieczne. Zespoły występują regularnie w Filharmonii Kolońskiej oraz katedrze w Altenbergu.

Artysta zarejestrował nagrania na wielu płytach CD oraz występował z koncertami we wszystkich krajach Europy, w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. W ramach działalności pedagogicznej wykłada dyrygenturę chóralną w Wyższej Szkole Muzyki i Tańca w Kolonii. Ma na koncie także dokonania edytorskie w ramach współpracy z kolońskim wydawnictwem muzycznym Edition Dohr.

Święto Małopolski

Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody ŚWIĘTA MAŁOPOLSKI organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Od 2009 roku, każdego 10 czerwca z inicjatywy samorządu województwa, Małopolska obchodzi swoje Święto! Data wydarzenia nie jest przypadkowa – została ustanowiona dla upamiętnienia trzech ważnych rocznic: 30-lecia Mszy papieskiej na krakowskich Błoniach w trakcie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20-lecia wolnej Polski i 10-lecia Samorządu Regionalnego.

Więcej o akcji na stronie: www.malopolska.pl

Współorganizatorzy

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Spider-Man: Poprzez multiwersum

14 czerwca 2023, godz. 16:15

Kino SOKÓŁ

abstrakcja
Sztuka Spotkanie / dyskusja

WRZĄTEK: CZŁOWIEK

16 czerwca 2023, godz. 18:00 - 20:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ