Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Kolor w muzyce

Muzyka Festiwal

11 lipca 2024, godz. 19:00

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Wstęp: wolny
Na zakończenie XXII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA wystąpi organista z Polski – Marek Stefański. Koncert pt. „Kolor w muzyce” odbędzie się w czwartek, 11 lipca 2024 roku, o godzinie 19:00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Program

Johann Heinrich Buttstett (1666-1727)
Toccata in F z Musicalische Clavier-Kunst

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)     
Trio F-dur KrebsWV 447
Vater unser im Himmelreich KrebsWV 506

Johann Sebastian Bach (1685-1750) 
/transkrypcja Marek Stefański/   
Vater unser im Himmelreich z Pasji wg św. Jana BWV 245 

François d’Agincour (1684-1758)                      
Plein jeu
Dialogue de Cornet
Basse de Trompette
Recit de Nasard
Dialogue de Cromorne
Tierce en taille
Dialogue des Flutes
Fond d'orgue
Fugue
Grand jeux (Gigue)
Grand plein jeu

Joseph Haydn (1732-1809)
/transkrypcja Marek Stefański/                     
Stücke für Flötenuhr                              
Adagio
Andante
Grave
Rondo

Mieczysław Surzyński (1866-1924)      
Improwizacje na temat „Święty Boże” op. 38

MAREK STEFAŃSKI

Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, ukończonej dyplomem z wyróżnieniem, a w 2013 stopniem doktora habilitowanego. Działalność koncertową rozpoczął już na początku studiów, odbywając jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich.
W latach 1996–2007 obejmując stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej, uświetniał recitalami znaczące dla Krakowa wydarzenia miejskie i kościelne.
Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2022 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego sztuk muzycznych.

Zapraszany do udziału w polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych, wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej, Izraelu oraz Rosji. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
Dokonał nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych. Współpracuje z zespołami chóralnymi oraz wokalistami i instrumentalistami.
W latach 2010/2011 wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a z Radiem Rzeszów prezentował brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.
W 2016, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu (Korea Południowa). Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji.
Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od 2017 roku.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej „Dziedzictwo”, o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.

WSPÓŁORGANIZATORZY

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Ruchomy zamek Hauru

9 lipca 2024, godz. 18:45

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kino Seans filmowy

Melodyjne orbity

12 - 18 lipca 2024

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu