Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Bolek i Żabusia” Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego na Scenie SOKÓŁ

Teatr Spektakl / widowisko

22 października 2021, godz. 17:00

MCK SOKÓŁ

Dodatkowe informacje:
Uwaga! Obecnie brak wolnych miejsc.
W dniu 22 października 2021 r. o godz. 17.00, w ramach działającej w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Sceny SOKÓŁ, będzie można obejrzeć spektakl Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego – „Bolek i Żabusia”.
Przedstawienie „Bolek i Żabusia”, które jest 359. premierą w historii Teatru Robotniczego, inauguruje obchody Jubileuszu Jego 100-lecia. To próba sportretowania patrona Teatru – Bolesława Barbackiego, przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego a bardziej ludzkiego, osobistego oblicza tej postaci, nawet z jego miłosnymi rozterkami.

Jest rok 1918. Kobiety z „Czytelni kobiet” w Nowym Sączu rozmawiają o wojnie, o trudnościach z nią związanych, o nadziejach na niepodległość i kłopotach aprowizacyjnych. Liczą zebrane finanse i dochodzą do wniosku, że największe wpływy miały ze spektakli organizowanych przez Bolesława. Pojawia się pomysł, żeby wystawić „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej, a jej przygotowanie powierzyć Bolkowi Barbackiemu. Próbom towarzyszy splot wielu nieoczekiwanych zdarzeń.

Co z nich wyniknie, dowiemy się oglądając spektakl zrealizowany w konwencji „teatru w teatrze”, którego głównymi sprawczyniami są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – Prezes nowosądeckiej Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej, historyk, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również znawczyni postaci Bolesława Barbackiego.

Za sprawą lekko komediowo-romantycznej, a czasami też sensacyjnej fabuły spektaklu „Bolek i Żabusia” oraz wykreowanych przez aktorów Teatru Robotniczego postaci, przenosimy się w przeszłość, aby śledzić przygotowania do pierwszej premiery Teatru Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu, która miała miejsce w sali Sokoła, w dniu 16 kwietnia 1918 roku.

BOLEK I ŻABUSIA

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

Scenariusz, scenografia i kostiumy – Maria MOLENDA
Reżyseria: Monika ŚLEPIAK
Współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne – Janusz MICHALIK

Obsada:
Bolesław Barbacki – Marcin RUCHAŁA
Stanisława Jurczakówna - Dorota KACZMARCZYK
Maria Wusatowska - Elwira MICHALSKA 
Helena Dudzińska - Beata SZCZYPUŁA / Monika ŚLEPIAK
Ludwika Boguszowa – Irena MICHALSKA
Karol Myczkowski – Mieczysław FILIPCZYK
Karolina Wójsówna - Iwona ZNAMIROWSKA
Mieczysław Jarosz - Kamil JAKUBOWSKI
Tadeusz Grochowski - Zbigniew KUKLA
Dyrektor - Janusz MICHALIK
Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu (130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci). Zapraszamy na stronę www.rokbarbackiego.pl.
Przed spektaklem, o godz. 16.30, odbędzie się rozstrzygnięcie gry miejskiej „Na tropie Bolesława Barbackiego” oraz oficjalne podanie wyników i wręczenie nagród.

Więcej o Grze miejskiej >>

Kalendarium wydarzeń

Teatr Warsztat

OD SŁOWA DO TEATRU - 14. STACJONARNE WEEKENDOWE WARSZTATY TEATRALNE

22 - 24 października 2021

Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Dwie pacynki
Teatr Warsztat

LALKOWY TEATR WYOBRAŹNI

23 października 2021

MCK SOKÓŁ, Gminne Centrum Kultury w Żabnie