Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ZALUBIENI W SŁOWIE

Folklor Literatura Koncert Wieczór literacki

5 kwietnia 2019

T_DAY_NAME_5 godz. 18:00

MCK SOKÓŁ

Bilety: Wstęp wolny
Spotkanie promujące dwa niezwykłe wydawnictwa: Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej autorstwa prof. Józefa Kąsia oraz Nadpopradzka dawność – gwara i kultura górali z okolic Piwnicznej autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak.
Promocja wydawnictw oraz spotkanie z autorami odbędzie się 5 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 w sali im. R. Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert kapeli górali nadpopradzkich.

Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej tom V–IX

prof. dr hab. Józef Kąś

Naukowo opracowany, zapisany w słowie świat kultury duchowej i materialnej Podhala. Wielkie dzieło, będące wypełnieniem postulatu Związku Podhalan sprzed ponad stu lat stanowi wartość nie tylko dla samej społeczności Podhala, ale szerzej – dla wielu Polaków spoza tego regionu, dla nauki i kultury polskiej.

Całość będzie składać się z 12 tomów. W LEKSYKONIE znajdzie się ponad 55 tys. haseł, przeszło 6 tys. zdjęć, bogata ilustracja tekstowa haseł i wiele cytatów zapisanych uproszczoną, ustandaryzowaną ortografią gwarową.

Nadpopradzka dawność – gwara i kultura górali z okolic Piwnicznej

Wanda Łomnicka-Dulak

„Nadpopradzka dawność...” to leksykon zawierający ok. 7500 haseł, ich objaśnień oraz przykładów zastosowania. Znalazły się w nim słowa nieużywane, często odgrzebywane z popiołów ludzkiego zapomnienia. Słownik zawiera także opisy obyczajowości oraz wkładkę fotograficzną ilustrująca dawność w strojach i gospodarowaniu. Na prawie 450 stronach zawarty jest kalejdoskop nadpopradzkiego świata.

Mój rodny język, nadpopradzka gwara, spijana z ust ukochanej mamusie Albiny, łapczywie słuchana i zapamiętywana z opowieści ludzi, którzy już przeminęli. Ten język stał się i jest dla mnie mową najważniejszą.
Wanda Łomnicka-Dulak
Prowadzenie wieczoru: Małgorzata Broda