Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

XXI Biesiada Karpacka w Miasteczku Galicyjskim

Folklor Koncert Plener

16 czerwca 2024, godz. 15:00 - 19:00

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Wstęp: wolny
16 czerwca w godz. od 15.00 do 19.00 zapraszamy do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, gdzie obędzie się już XXI Biesiada Karpacka – święto karpackich kultur.
Połączenie atrakcji Miasteczka Galicyjskiego z bogatą ofertą kulturalną Biesiady jest idealną propozycją na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Na scenie XXI Biesiady Karpackiej wystąpią zespoły: ŚWARNI ŁOJCE i PNIOKI z Sadku-Kostrzy, którzy zaprezentują folklor regionu Lachów Szczyrzyckich i Limanowskich; MAGURZANIE z Łodygowic, prezentujący zwyczaje i obrzędy północno-zachodniej części Żywiecczyzny; ROZMARIJA z Preszowa z programem opartym na kulturze regionów wschodniej Słowacji: Šariš, Zemplín, Abov, Zamaguria oraz folklorze mniejszości etnicznych, a także REGLE z Poronina, reprezentujący góralski folklor Podhala.

Podczas Biesiady, karpaccy rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi wystawią swoje dzieła na barwnym kiermaszu. Będzie to okazja, by zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki lub też skosztować lokalnych przysmaków. Ciekawą propozycją będą też warsztaty rękodzielnicze. Własnoręcznie wykonane m. in. ekotorby i makatki z roślinnymi motywami będzie można zabrać ze sobą do domu. O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadba niezwodny Cyrk Anime.

Udział we wszystkich oferowanych atrakcjach, jak zawsze będzie darmowy.

Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy

Zespół powstał w 2009 r. Kultywuje tradycje, zwyczaje, tańce i muzykę  regionu Lachów Szczyrzyckich. W swoim repertuarze mają programy: Wesele Kostrzańskie, Za chlebom, do Hameryki,  Z kolodom u swoka Macieja, W niedzielo, pło Majówce, Na dozynku, W Śmigurtny Poniedziałek, a także obrzędy kolędnicze, zwyczaj kiszenia kapusty, darcia pierza, palenia sobótek. Zespół prezentuje też, pochodzące z regionu, tradycyjne tańce: pasterka, suwana, szewc, kowal, ogrodnik, chodzony, sztajerek, tramelka, walc, tupano, podskakiwano oraz inne liczne polki z przyśpiewkami. Tancerzom przygrywa tradycyjna, lachowska kapela. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia Zespołu to: Grand Prix (2017) na KARNAWALE GÓRALSKIM; I miejsce (2022, 2018, 2016, 2015, 2014) na POGÓRZAŃSKICH GODACH; Grand Prix (2023) na IMANOWSKIEJ SŁAZIE.

Szkolny Dziecięcy Zespół Regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy

Zespół powstał w 2004 r. i działa w Szkole Podstawowej w Sadku. Członkami Zespołu są uczniowie szkoły, którzy kultywują tradycje, śpiewy, tańce, obrzędy, zwyczaje oraz gwarę Lachów Szczyrzyckich i Limanowskich. W swoich programach członkowie zespołu przedstawiają zabawy, wyliczanki oraz  tańce ze śpiewem. Najbardziej znane z nich to: pastyrka, suwano, chodzony, szewc,  kowol, ogrodnik oraz wiele polek z przyśpiewkami. Zespół bierze udział w licznych przeglądach, spotkaniach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając cenne nagrody i wyróżnienia.

Folklorny subor Rozmarija ze Słowacji

Zespół Rozmarija z Preszowa powstał w 1992 r. Prezentuje taniec, muzykę, śpiew i folklor regionów wschodniej Słowacji: Šariš, Zemplín, Abov, Zamaguria oraz folklor mniejszości etnicznych zamieszkujących Słowację. Zespołowi towarzyszy młodzieżowa muzyka ludowa, w której prym wiodą cymbały. Program prezentowany jest w porywającej, humorystycznej i teatralnej formie. W szczególny sposób łączy w sobie autentyczność i stylizację. Zespół prezentuje także eksperymentalne choreografie, w których łączy elementy sztuki współczesnej z tradycyjną. Rozmarija reprezentowała Preszów i Słowację na 87 międzynarodowych, światowych festiwalach CIOFF, IOV czy IGF organizowanych pod patronatem UNESCO w 23 krajach Europy i Azji.

Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic

Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Założony został przez Krystynę Mikociak w 1984 r. a od 2011 r. prowadzony jest przez jej córkę Elżbietę Konior, która pełni funkcję zarówno kierownika jak i choreografa. Kierownikiem muzycznym jest Brygida Sordyl. W skład zespołu wchodzi ok. 50 osobowa grupa nastoletnich i dorosłych tancerzy, wokalistów i muzyków. Ponadto w ramach zespołu działa ok. 50 osobowa grupa dziecięca. W zespole prężnie rozwija się także grupa śpiewacza Magurzanki oraz  dwie kapele. Dzięki współpracy obecnych i byłych członków, którzy często włączają się w działania zespołu, stał się on wielką, wielopokoleniową rodziną, której misją jest aktywne działanie na polu kultury ludowej, przede wszystkim swojej małej ojczyzny, czyli północno-zachodniej części Żywiecczyzny. Poziom artystyczny zespołu wielokrotnie docenili jurorzy festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Oto najważniejsze nagrody z ostatnich lat: Nagroda im. Oskara Kolberga ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ (2016); ZŁOTA CIUPAGA na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (2017); ZŁOTE ŻYWIECKIE SERCE na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2017). Zespół Regionalny Magurzanie ponad 30 razy uczestniczył w zagranicznych festiwalach folklorystycznych, a od 2009 r. należy do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki (CIOFF).

Zespół Regionalny REGLE z Poronina

Zespół powstał w 1974 r. z inicjatywy Tadeusza Galicy i działał do 1981 r. Reaktywacja Regli nastąpiła w 2001 r., a patronat nad Zespołem objął Związek Podhalan - Odział w Poroninie. Od 2023 r. kierownikiem zespołu jest Maciej Dziubas. Szczególnym atutem Regli jest autentyczność prezentowanych programów. Zespół podczas prezentacji wykorzystuje tradycyjne instrumenty pasterskie tj. piscołki, koza. Do najważniejszych osiągnięć Zespołu należą m. in.: BRĄZOWE (2-krotnie), SREBRNE oraz ZŁOTE ŻYWIECKIE SERCE na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu; BRĄZOWA, SREBRNA oraz ZŁOTA CIUPAGA na MFFZG w Zakopanem; Nagroda Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Polanicy Zdrój, Nagroda Oscara Kolberga; BRĄZOWA, SREBRNA, i ZŁOTA RÓŻDŻKA na POGÓRZŃSKICH GODACH; Nagroda Zarządu Powiatu Tatrzańskiego za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie powiatu tatrzańskiego oraz Dyplom Zarządu Związku Podhalan ZASŁUŻONY DLA ZWIĄZKU PODHALAN.

Warsztaty: SAMA NATURA

Podczas spotkania będziesz mieć okazję nie tylko odkryć swój kreatywny potencjał, ale także nawiązać głębszy kontakt z roślinami, które będą Twoim przewodnikiem. Za pomocą druku roślinnego będziesz mógł/mogła stworzyć swoją unikalną kompozycję, którą utrwalisz na ekotrobie lub prostym obrazku na ścianę. W swobodnej atmosferze przygotujesz własne dzieło sztuki, które będzie odzwierciedleniem Twojej wyobraźni i wrażliwości. A potem zabierzesz je ze sobą do domu.

Prowadzenie: Justyna Sekuła, Tomasz Pilecki – Fundacja Twórcze Superwizje

Warsztaty: MAGNESOWE LUDOWE

Magnesy to gadżety przydatne w każdym domu. Służą nam jako przypinki do eksponowania ważnych informacji, są pamiątkami z wycieczek, a jednocześnie elementem dekoracyjnym kuchni i innych pomieszczeń. Na warsztatach wykonasz je samodzielnie. Wykorzystując szablony, różnokolorowe tkaniny filcowe, klej i tasiemki, magnesowe postacie będziesz mógł/mogła ubrać w barwne stroje regionalne.

Prowadzenie: Daniel Lachor

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

Znane i nieznane

18 czerwca 2024, godz. 18:30

Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu