Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

XIX Biesiada Karpacka w Miasteczku Galicyjskim

Muzyka Sztuka Koncert Warsztat

19 czerwca 2022, godz. 15:00 - 19:00

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Wstęp: Wstęp wolny
19 czerwca od godz. 15.00 zapraszamy do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, gdzie obędzie się XIX Biesiada Karpacka - święto karpackich kultur.
Połączenie atrakcji Miasteczka Galicyjskiego, z bogatą ofertą kulturalną Biesiady Karpackiej jest idealną propozycją na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Na scenie XIX Biesiady Karpackiej wystąpią zespoły: PIĄTKOWIOKI z Piątkowej, którzy zaprezentują bliski nam folklor lachowski; MŁODE PODHALE z Nowego Targu, prezentujące kulturę Podhala; GWOŹDZIEC z Gwoźdźca z programem opartym na kulturze Pogórza oraz zespół WoWaKin Trio, tworzący w nurcie muzyki korzeni na pograniczu tradycji, folku i improwizacji, specjalizujący się w interpretacjach muzyki tradycyjnej.

Tegoroczna Biesiada będzie też okazją do promocji książki Michaliny Wojtas „Śpiewajmy i bawmy się wesoło”, w której udział wezmą, a potem zaproszą do wspólnej zabawy, MAŁE LACHY z Nowego Sącza.

Podczas Biesiady, karpaccy rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi wystawią swoje dzieła na wielkim kiermaszu. Będzie to okazja, by zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki. Ciekawą propozycją, szczególnie dla młodszych uczestników, będą warsztaty rękodzielnicze. Własnoręcznie wykonane ziołowe i kolorowe maści oraz lalki „Słowianki” będzie można zabrać ze sobą do domu. O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadba niezwodny Cyrk Anime.

Udział we wszystkich oferowanych atrakcjach, jak zawsze będzie darmowy.

Zapraszamy!

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca PIĄTKOWIOKI z Piątkowej

Zespół kultywuje i popularyzuje rodzimy folklor Lachów Sądeckich poprzez taniec, muzykę i śpiew. Powstał w 1994 r. i działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu. Nazwę swą zapożyczył od miejscowości Piątkowa (w powiecie nowosądeckim, w gminnie Chełmiec) położonej nieopodal Nowego Sącza. Zespół został powołany do kultywowania tradycji taneczno-wokalno-muzycznych regionu Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko - pogórzańskiego, zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej.

W ciągu wielu lat repertuar rozszerzył się i obecnie „Piątkowioki” prezentują również opracowania artystyczne przyśpiewek i tańców z 5 regionów naszego kraju: Tańce Lachów Szczyrzyckich, Tańce Górali Polskiego Spisza, Tańce Górali Skalnego Podhala, Tańce Górali Żywieckich, Tańce Krakowiaków.

Zespół „Piątkowioki” prezentował folklor naszego kraju w 11 państwach świata, m.in. w Turcji, Chorwacji, Serbii, Grecji, Litwie, Ukrainie. Uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach międzynarodowych i wydarzeniach kulturalnych, między innymi w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych LENT w Mariborze (Słowenia, 2013) czy w Festiwal Kultury Baskijskiej (francuskiej części Kraju Basków) w Bayonne (Francja, 1999, 2003 i 2006). Jest wielokrotnym laureatem festiwali, konkursów i przeglądów zespołów w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Dąbrowie Górniczej, Bukowinie Tatrzańskiej czy Rabce-Zdroju. Blisko 100 podróży artystycznych, ponad tysiąc koncertów w Polsce i za granicą, wielomilionowa publiczność, inscenizacje (m.in.: „Zagrej mi basisto”, „Kolęda z turoniem”, „Zabawa po młócce”, „Cyrowno chustecka”), występy i nagrania telewizyjne, radiowe, oraz płyty CD i DVD to krótka prezentacja działalności „Piątkowioków”.

Za działalność artystyczną Zespół otrzymał wyróżnienie Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski w 2015 r. Ponadto, zarówno Zespół „Piątkowioki” jak również kierownictwo, instruktorzy oraz członkowie zespołu są laureatami Statuetki oraz wyróżnień Złote Jabłko Sądeckie, przyznawanych przez starostę nowosądeckiego za szczególny wkład w rozwój, promocję i zachowanie tradycji kultury ziemi sądeckiej.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca MAŁE LACHY z Nowego Sącza

Grupa dziecięca nowosądeckiego zespołu „Lachy”, powołana do życia w 1968 r. W ten sposób istniejące od 12 lat „Lachy” swoją działalność nakierowały także na pracę edukacyjno-wychowawczą. Grupa dziecięca, stanowiąca naturalne zaplecze dla zespołu dorosłego, poznawała repertuar tańców i melodii, była wychowywana w duchu poszanowania dla tradycji i od najmłodszych lat stawała się kolejnym ogniwem w dziele ochrony kultury tradycyjnej dla kolejnych pokoleń. „Małe Lachy”, podzielone na grupy wiekowe prezentują, oprócz folkloru podegrodzkiego (lachowskiego), również tańce rzeszowskie, żywieckie i śląskie.

Zespół WoWaKin Trio

WoWaKin tworzy w nurcie muzyki korzeni, ang. Roots i World Music na pograniczu tradycji, folku i improwizacji. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki tradycyjnej. Jest znany wśród wielbicieli tańca. Repertuar czerpie z bogatych muzycznie regionów Polski - Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Podlasia. Trio tworzy muzykę akustyczną, wirtuozersko używając instrumentarium typowego dla muzyki tradycyjnej. Słychać w ich muzyce skrzypce, harmonię trzyrzędową, bęben, cymbały, basy. Muzycy podejmują dialog z tradycją i eksperymentują, nie stroniąc od zabaw muzycznych i improwizacji. Stąd pojawiające się w wielu utworach zaskakujące instrumenty - kalimba i banjolele.

W Zespole śpiewają Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak. W repertuarze mają pieśni liryczne, obrzędowe i przyśpiewki, kujawiaki, mazurki, oberki i polki. Ich muzyka odznacza się wigorem, energią, a z drugiej strony liryzmem i delikatnością. Wowakin ma na swoim koncie albumy: „Kraj za miastem”(2017), „Wiązanka” (2020), „W malowanych sankach” (2021). Zespół gościł na najważniejszych festiwalach w Polsce: EthnoPort, Skrzyżowanie Kultur, Globaltica, Dźwięki Północy, Ethniessy, Podlaska Oktawa Kultur. Do najważniejszych osiągnięć Zespołu należy występ na międzynarodowych festiwalach: Festiwalu WOMEX Expo 2017, Budapest Ritmo 2019, Canadian Music Week  2020 w Toronto. Zespół koncertował także na festiwalach w Hiszpanii, San Diego Californii, Budapeszcie, Ostrawie, Belgii, Niemczech, Litwie.

„Wiązanka” została uznana w marcu 2021 r. za jeden z najlepszych albumów World Music (Top10) przez prestiżowy angielski  Songlines Magazine.

Na początku maja 2021 r. Wowakin został laureatem 2 nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 organizowanym przez Polskie Radio. „Wiązanka” trafiła także na listę przebojów WorldMusic - Transglobal World Music Chart.

Zespół Folklorystyczny GWOŹDZIEC z Gwoźdźca

Zespół powstał w 1997 r. przy Szkole Podstawowej w Gwoźdźcu, a od roku 2002 działa w Remizie OSP w Gwoźdźcu. Reprezentuje Gminę Zakliczyn i powiat tarnowski na wielu przeglądach i konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Do Zespołu należy 90 członków podzielonych na grupę młodszą, średnią, grupę kolędniczą i obrzędową. W 2006 r. powstała też Grupa Śpiewacza, która liczy 12 członków. W swoim repertuarze Zespół posiada 9 programów kolędniczych i 10 programów obrzędowych, a także 6 suit: „Lajkonik”, „Krakowska”, „Rzeszowska”, „Pogórzańska”, „Lubelska”, „Górali Żywieckich”.

Pierwsze miejsca zespół zdobywał w Łużnej w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych oraz w Szczurowej na Krakowskim Wianku. Grupy Kolędnicze z kolei reprezentowały Gminę Zakliczyn na Powiatowych Przeglądach Wieńca Dożynkowego, 6 razy zdobywając pierwsze miejsca. Biorą udział w przeglądach i konkursach w Szczurowej, Ryglicach, Siedlcu, a nawet w Bukowinie Tatrzańskiej na Ogólnopolskim Przeglądzie „Sabajowe bajania”. Zdobyły też 6 Gwiazd Lipnickich.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z OSP Zespół i Grupa Śpiewacza biorą udział w Przeglądach Strażackich w Wiśle, Krynicy i Bochni ze specjalnie przygotowanym programem strażackim.

Uczelniany Zespół Góralski MŁODE PODHALE z Nowego Targu

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” działa przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Zrzesza młodzież z całego Podhala, studentów i absolwentów, a także uczniów szkół średnich. Został założony w 2010 r. dzięki przychylności rektora PPWSZ prof. Stanisława Hodorowicza, przez śp. Andrzeja Stocha, który zaprosił do współpracy dr Stanisławę Trebunię-Staszel. Zespół prezentuje muzykę, taniec i śpiew oraz zwyczaje Podhala. Swój dorobek artystyczny „Młode Podhale” pokazywało w kraju i za granicą. Zespół co roku reprezentuje Uczelnię na Jarmarku Podhalańskim, Sobótkach Nowotarskich, Juwenaliach Podhalańskich. Przedstawiciele Zespołu często biorą udział w wydarzeniach ważnych dla Uczelni. Najczęściej występują na inauguracji roku akademickiego, podczas rozdawania dyplomów absolwentom PPWSZ, w trakcie Dni Otwartych i Pikniku Edukacyjnego, a także podczas wizyt znakomitych gości.

Zespół ma na swoim koncie udział w polsko-słowackim projekcie Transgraniczna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku śladami ludowego stroju. Członków „Młodego Podhala” można również zobaczyć w albumie Strój Górali Podhalańskich wydanym przez Fundację Braci Golec. W ciągu pięciu lat działalności Zespół był na festiwalach w Turcji, Słowacji, Serbii, a także reprezentował Województwo Małopolskie na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii.

„Młode Podhale” jest laureatem wielu nagród, w tym za taniec zbójnicki, taniec solowy i śpiew. W 2015 r. Zespół zdobył wyróżnienie za program „Godny cas” podczas Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.
Wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów Święta Małopolski.

Kalendarium wydarzeń

Dzieci tańczą na scenie w strojach regionalnych
Folklor Muzyka Taniec Konkurs Przegląd

45. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

18 - 19 czerwca 2022

Amfiteatr w Rabce-Zdroju

mężczyzna stojący tyłem w pokoju
Kino Seans filmowy

Ennio

21 czerwca 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ