Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wrzątek: emocje

Sztuka Spotkanie / dyskusja

28 marca 2025, godz. 18:00 - 21:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Wstęp: wstęp bezpłatny
W piątek 28 marca, nie może Was zabraknąć na dyskusji poświęconej emocjom w ramach cyklu WRZĄTEK w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.
Emocje stanowią integralną część natury człowieka. Są to złożone stany psychiczne, które powstają w odpowiedzi na pewne bodźce. Są czymś więcej niż tylko uczuciami, ponieważ emocje są celowe lub dotyczą czegoś, podczas gdy uczucia (takie jak uczucie euforii) nie muszą takie być; a emocje implikują lub obejmują przekonania i tendencje motywacyjne, podczas gdy uczucia nie muszą. Z drugiej strony emocje różnią się od nastrojów, takich jak lęk, tym, że emocja jest zwykle krótsza niż nastrój, który może trwać dłużej i nie dotyczy niczego konkretnego. Mogą być traktowane jako przeciwieństwo rozumu. W tym przypadku postrzega się je jako te elementy ludzkiej psychiki, które zaburzają poznanie i utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają podejmowanie właściwych, tj. racjonalnych decyzji moralnych. Z drugiej strony, można je pojmować jako te składniki psychiki, które są odpowiedzialne za kształtowanie charakteru, i bez których to niemożliwe jest właściwe postępowanie. W jednym i drugim przypadku rozum pełni nadrzędną funkcję w stosunku do emocji. Przyjęcie przeciwnej perspektywy prowadzi do uznania faktu, że to emocje rządzą nami i to one a nie rozum motywują nas do działania („rozum jest niewolnikiem emocji”). Można także rozumieć emocje w kategoriach kognitywnych i traktować je jako instrumenty służące poznaniu –  środki, dzięki którym nie tylko coś przeżywamy, lecz także poznajemy. W trakcie panelu poruszymy te kwestii i przyjrzymy się emocjom z psychologicznej, socjologicznej, artystycznej i filozoficznej perspektywy. 

dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ 


Uczestnikami dyskusji będą:
prof. dr hab. Przemysław Piotrowski – jest kierownikiem Zakładu Psychologii Sądowej i Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autor i współautor ponad 100 publikacji, w tym 7 książek oraz wielu artykułów w cenionych periodykach naukowych. Specjalizuje się w psychologii zachowań dewiacyjnych i psychologii penitencjarnej.

prof. dr hab. Andrzej Szarek – ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydział Rzeźby ASP w Warszawie, gdzie w 1985 r. w pracowni prof. Jana Kucza uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 2005 r. otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Instytucie Sztuki w Cieszynie i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, performance, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 akcji artystycznych w kraju i za granicą. Przewodniczący Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

dr Paweł Ścigaj – adiunkt w Zakładzie Teorii Polityki i Państwa w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W zakładzie Teorii Polityki i Państwa w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastępca  Dyrektora INPISM UJ ds. dydaktycznych. Autor ponad dwudziestu artykułów z zakresu socjologii polityki, teorii polityki i metodologii nauk społecznych. Współautor monografii Kim jesteś, politologu? Historia i stan dyscypliny w Polsce (t.I - 2011, t.II - 2012).

Spotkanie poprowadzi:
dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ  – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia) i Politechniki Krakowskiej (architektura), stypendysta uniwersytetów w Bochum, Heidelbergu i Oxfordzie. Zajmuje się filozofią polityki, a także etyką i estetyką. Jest autorem ponad 60 publikacji, w tym monografii „W poszukiwaniu podstaw libertarianizmu” oraz „Filozoficzne koncepcje własności. Od Platona do Marksa”. Pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Kalendarium wydarzeń

Folklor Warsztat

5. Mistrzowski Kurs Instruktorski | Nabór

28 marca 2025

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu

Sztuka Wernisaż / finisaż

Razem i osobno 2025 | wernisaż

28 marca 2025, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu