Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

WIEDŹMIN. TURBOLECHITA

Teatr Spektakl / widowisko

27 października 2019

niedziela godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w kasie MCK SOKÓŁ oraz online na stronie od 27 września
Spektakl Teatru Nowego w Krakowie pt.: „Wiedźmin. Turbolechita” to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami – tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. To rzecz o nas.

Ziemowit Szczerek – laureat Paszportu Polityki, finalista Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, autor głośnej „Siódemki” i „Rzeczpospolitej Zwycięskiej”, tym razem rozprawi się z polskością i całym zestawem cech jej towarzyszącym w tekście dramatycznym.

Na scenie pojawi się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawi się ON – wyczekiwany od pokoleń mesjasz, zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwa polska krew. Janusz. Słowianin. Turbolechita. To w nim są pokładane wszystkie nadzieje, on, jako jedyny wędrując przez krainy istniejące i nieistniejące, spotykający na swojej drodze prawdziwe monstra, osobliwe figury, wynaturzone postaci zrobi porządek i wprowadzi zmianę, dobrą zmianę.

(…) Wiedźmin. Turbolechita w reżyserii Piotra Siekluckiego na podstawie tekstu Ziemowita Szczerka to spektakl wymagający popkulturowej erudycji, a więc w pewnym stopniu hermetyczny. Szczerek nie jest zainteresowany uniwersalizacją Geralta z Rivii (…). Czyni więc głównego bohatera wiedźmińskiej sagi zmutowanym Polakiem, pogromcą społeczno-historyczno-politycznych potworów – Lechitą.


Dominik Gac / teatralny.pl

Reżyseria: Piotr Sieklucki
Tekst: Ziemowit Szczerek

Występują:
Juliusz Chrząstowski (Wiedźmin), Maciej Ferlak (Najstarszy Elbończyk), Krystian Durman (Conan), Aleksander Fiałek (Jaskier), Karol Miękina (Dilbert oraz ruch sceniczny), Piotr Sieklucki (piosenka), Grzegorz Witek (Elbończyk), Grzegorz Janeczek (Elbończyk).

Projekcje: Paweł Penarski
Muzyka: Paweł Penarski
Scenografia: Łukasz Błażejewski
Światło: Wojciech Kiwacz
Dźwięk: Grzegorz Janeczek
Kostiumy: Łukasz Błażejewski

ZWIASTUN

TEATR POLSKA

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej.
Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

(www.teatrpolska.pl)

Kalendarium wydarzeń

"Portret królowej"
Muzyka Taniec

PORTRET KRÓLOWEJ

26 października 2019, godz. 18:00 - 19:30

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

"Nieplanowane", reż. Cary Solomon, Chuck Konzelman
Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

Nieplanowane (przedpremiera)

30 października 2019, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ