Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

PORTRET KRÓLOWEJ

Muzyka Taniec

26 października 2019

sobota godz. 18:00 - 19:30

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Wstęp wolny na podstawie wejściówek - do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ.
Serdecznie zapraszamy na unikatowe - przygotowane specjalnie z okazji 14. edycji LABIRYNTU HISTORII wydarzenie artystyczne pn. PORTRET KRÓLOWEJ łączące muzykę, taniec i modę czasów renesansu.
Część muzyczna wydarzenia przybliży typowy dzień z życia dworskiego, wypełniony modlitwą (ilustrowaną utworami Hejnał świta na poranne powstanie anonimowego autora czy Alleluja! Chwalcie Pana Wacława z Szamotuł) i rozrywką (z utworami Cantico Polonica z Tabulatury Lipskiej, XVI–XVII w.; Polish Ayre & Polish Villanelle Tobiasa Hume'a; Passo e mezzo (Il ballarino, rok 1581) Fabritia Carosa, Taniec Hayducki z Tabulatury Jana z Lublina, rok 1537; A lieta vita czyli chcemy li sobie Giovanniego G. Gastoldiego). Z muzyką tej epoki nierozerwalnie związany jest taniec, który był niezwykle ważną i cenioną umiejętnością na renesansowych dworach. W polskim środowisku dworskim szczególnie rozwinął się od czasów królowej Bony, która zaprezentowała tam i wdrożyła nowości, będące efektem realizacji koncepcji włoskich mistrzów. Tańce renesansowe były bardzo różnorodne, zarówno dostojne, służące otwarciu ceremonii dworskich, jak pawana, ale także bardzo żywiołowe, szybkie, wymagające od tancerzy sprawności i zwinności, jak gajarda. Dworski świat, pełen muzyki i tańca, stawał się często sceną sercowych poruszeń; burzliwych uniesień, intymnych napięć, płomiennych romansów i gorzkich zdrad. Ciężar uczuć miłosnych doby renesansu przybliżą nam utwory Il bianco e dolce cigno Jacobba Arcadelta, Jeszcze słońce promieni swoich nie straciło anonimowego autorstwa oraz La Cortigiana Giovanniego G. Gastoldiego. Misterium królewskiej śmierci wybrzmi w anonimowej Pieśni o śmierci Króla Jego Miłości Starego, Sigmunda pierwszego oraz pieśni Napis Nad Grobem Zacnej Królowej Barbary Radziwiłłówny. Elementem dopełniającym całości wydarzenia będzie prezentacja renesansowych ubiorów. Dworska moda tej epoki pełna była niezwykłego przepychu. Kreacje osób z otoczenia dworu wykonywano z kosztownych tkanin wzbogacanych złotem i srebrem, dekorowano efektownymi haftami i klejnotami. Kobiety nosiły niezwykle bogate, długie do ziemi suknie, których fason zależał od miejscowego gustu i stylu. Zasada przepychu dotyczyła jednak obu płci; mężczyźni równie chętnie poddawali się wymogom i kaprysom mody. Kreacji dworskich dopełniały wymyślne nakrycia głowy ze strusimi piórami i kosztowną biżuterią.

Wykonawcy

Narrator: Jan Korwin Kochanowski
Zespół Muzyki Dawnej FLORIPARI Muzycy Wawelscy w składzie:
- Joanna Trafas - sopran
- Violetta Szopa -Tomczyk - skrzypce
- Justyna Grabowska - wirginał
- Mateusz Kowalski - viola da gamba
- Aleksander Tomczyk - renesansowe instrumenty dęte i perkusyjne, kierownictwo artystyczne
Szkoła Tańca Jane Austen pod kierunkiem Mai Zawady

Kostiumy: Atelier Nomina Rosae
Modelki: Wolontariuszki Fundacji Nomina Rosae i tancerki Szkoły Tańca Jane Austen
Charakteryzacja: Karolina Szypuła
Fryzury: Renata Popiół
Multimedia: Maciej Walasek
Scenariusz: Maria Molenda
Zapraszamy do zapoznania się z całym programem 14. edycji "Labiryntu Historii" pt. „Złoty Wiek - epoka Jagiellonów” - tutaj>>

LABIRYNT HISTORII został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Miasto Nowy Sącz. Program organizowany jest przez Fundację Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu.
www.labirynthistorii.pl

Kalendarium wydarzeń

fot. Katarzyna Widmańska
Edukacja Sztuka Warsztat

ARTYSTYCZNA FOTOGRAFIA PORTRETOWA INSPIROWANA RENESANSOWYMI WIZERUNKAMI

23 października 2019, godz. 15:00 - 19:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

książka z zakładką
Edukacja Sztuka Warsztat

Sztuka zamknięta w książce

27 października 2019, godz. 14:00 - 15:30

Galeria BWA SOKÓŁ