Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Unikatowa formuła festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Edukacja Folklor Warsztat

20 - 27 grudnia 2020

online

napisy
Pierwszy odcinek cyklu filmów o charakterze edukacyjnym, których celem jest przybliżenie zagadnienia jakim jest dziecko w tradycyjnej kulturze ludowej i omówienie jednego z podstawowych elementów prezentacji scenicznych polskich grup biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.
„Główną zasadą Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR jest „uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów powinny być przystosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, a ich podstawę powinny stanowić dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Uczestnicy festiwalu: zespoły polskie i zagraniczne, łączone są w pary kamrackie wspólnie biorące udział w koncertach i imprezach towarzyszących, co stwarza dzieciom możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów”. Te podstawowe założenia programowe Festiwalu nie zmieniły się od pierwszej edycji wydarzenia w 1992 roku.

O tym, dlaczego tak jest i w czym tkwi siła oraz ponadczasowość tak skonstruowanej, wyjątkowej formuły - opowiedzą goście pierwszego odcinka cyklu filmów edukacyjnych „Gąski, gąski do domu! Zabawa w świecie dziecka”: Marek Harbaczewski, Benedykt Kafel, Anna Olesińska i Bożena Gierczyk, a ich wypowiedź dopełnią refleksje Józefa Brody z archiwalnego wywiadu przeprowadzonego w 2016 roku przez Antoniego Malczaka - dyrektora Festiwalu (1992-2019) oraz Małgorzatę Kalarus - kierownika biura organizacyjnego ŚWIĘTA DZIECI GÓR (2006-2019).
W nagraniu użyte zostały archiwalne materiały audiowizualne, fotograficzne oraz graficzne Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu pochodzące z dotychczasowych edycji Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR oraz Kongresu Kultury Regionów.

Koncepcja i koordynacja merytoryczna cyklu: Marek Harbaczewski
Koordynacja projektu: Małgorzata Mikulska
Realizacja nagrań: TWORZYWO-PRODUKCJA
Cykl nagrań powstał w ramach projektu „ŚWIĘTO DZIECI GÓR - wirtualnie i dostępnie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kalendarium wydarzeń

Elegancjo ubrana kobieta siedzi pomiędzy manekinami
Edukacja Sztuka Spektakl / widowisko

Szwaczka

19 grudnia 2020, godz. 18:00

online

Troje ludzi stoi plecami do siebie
Edukacja Teatr Warsztat

Trening dykcji | Akcent. Rytm

23 - 31 grudnia 2020

online