Synteza Sztuk
10 maja 2024, godz. 18:00
sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/leszek-skrla-www-1.jpg)
Leszek Skrla
Należy dziś do czołówki polskich śpiewaków dysponujących głosem barytonowym. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształcił się pod kierunkiem Andrzeja Koseckiego i prof. Piotra Kusiewicza.
W 1987 roku został wyróżniony na XXII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dworzaka w Karlovych Varach. Jest również laureatem wyróżnienia na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w 1988 roku. Debiutował na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w roli Figara w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego. Od sezonu 1988/89 jest solistą Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Występuje bardzo często jako solista koncertów oratoryjnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Musica Polonia Nova. Viva il Canto oraz wielokrotnie w Bydgoskim Festiwalu Operowym. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 50 partii operowych, głównie tych pierwszoplanowych.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/pawel-skaluba-www.jpg)
Paweł Skałuba
Tenor. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Piotra Kusiewicza.
Jest laureatem I wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w 1991 roku. Debiutował w 1996 roku jako Ernesto w operze G. Donizettiego „Don Pasquale” na scenie Opery Bałtyckiej. W 1993 roku, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. W 1997 roku, z okazji obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska, wystąpił w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją Jerzego Katlewicza w obecności papieża Jana Pawła II. Wiele koncertuje i nagrywa. Za dotychczasowe osiągniecia otrzymał nagrodę̨ Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był stypendystą firmy Yamaha. W roku 2000 był nominowany do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK za płytę̨ z nagraniami kanonów Stanisława Moniuszki.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/joanna-kedzior-www.jpg)
Joanna Kędzior
Sopranistka. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Izabeli Kłosińskiej (II stopnień) oraz w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Wojciecha Maciejowskiego (I stopień).
W latach 2016/18 związana była z Akademią Operową Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych takich jak: 9th Veronica Dunne International Singing Competition w Dublinie (2. miejsce oraz nagroda specjalna), 57th Tenor Viñas International Competition (finalistka), V Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (3. miejsce i nagroda specjalna), XXIII Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Śpiewaków Operowych „Riccardo Zandonai” w Trydencie (nagroda specjalna), Konkurs Wokalny im. Rudolfa Petráka na Słowacji (1. miejsce i nagroda specjalna), I Międzynarodowy Konkurs Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (2. miejsce).
Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich i uczyła się m.in. u: Matthiasa Rextrotha, Eytana Pessena, Matjaža Robavsa, Mietty Sighele, Helmuta Deutscha, Paula Plummera, Hedwig Fassbender, Tobiasa Trunigera, Brendy Hurley, Olgi Pasiecznik, Jolanty Żmurko.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/katarzyna-marczewska-www.jpg)
Katarzyna Marczewska
Polska sopranistka młodego pokolenia. Profesjonalną edukację muzyczną rozpoczęła uczęszczając równolegle do dwóch szkół – liceum i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku na Wydziale Wokalnym. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego. Podczas studiów otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Ukończyła również Studium Pedagogiczne w AM. Była stypendystką programu Erasmus+.
Odbyła staż we Włoszech, w Lecce, gdzie pełniła funkcję asystentki profesor w klasie śpiewu w Conservatorio di Musica im. Tito Schipy. Swój głos doskonaliła także podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez: Charlotte Lehmann, Olgę Pasiecznik, Brunę Baglioni, Kaludi Kaludova. W Alma Mater rozwijała się również w kierunku aktorskim, a jej pedagogami byli aktorzy: Dorota Kolak, Marta Jankowska, Cezary Morawski, Dariusz Szymaniak.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/rafal-kuzma-www.jpg)
Rafał Kuźma
Tenor urodzony w Nowym Sączu. To właśnie tu, w swoim rodzinnym mieście, ukończył szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina I i II stopnia. Brał udział w szkoleniach MasterClass u takich znakomitości świata muzyki jak: Mariusz Kwiecień, Jolanta Janucik. Uczestniczył w licznych projektach muzycznych w Operze Krakowskiej. W grudniu 2022 roku koordynował pracę muzyków w projekcie PORTA DEL PARADISO – Małopolski Festiwal Sztuki. Obecnie jest studentem Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie śpiewu Pawła Skałuby.Jest laureatem także licznych nagród. Współpracuje z ASSM od 2022 roku, koncertując oraz angażując się w liczne projekty muzyczne. Występował na scenie muzycznej obok takich sław jak: Anna Fabrello, Leszek Skrla, Maciej Gański, Paweł Skałuba, Joanna Nawrot. W swoim repertuarze ma arie operowe, doskonale czuje się również w musicalu oraz w operetce, wykonuje także pieśni znakomitych kompozytorów.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/wiktoria-rudnicka-2-www.jpg)
Wiktoria Rudnicka
Mezzosopran liryczny. Studentka specjalności śpiew solowy na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie dr hab. Alicji Rumianowskiej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.Debiutowała w głównej roli Dziecka w operze „L'enfant et les srotilèges” M. Ravela na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Wcielała się również w rolę Mrs. Nolan w operze „The Medium” G.C. Menottiego w Teatrze Niedużym w Sopocie oraz wystąpiła na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w tym samym dziele. Brała udział w w operowej superprodukcji „Latający Holender” R. Wagnera podczas Baltic Opera Festival Współpracuje z zespołem muzyki dawnej Cappella Gedanensis oraz chórem Opery Bałtyckiej. Od 2024 roku współpracuje z ASSM, gdzie szkoli się u boku znakomitych solistów.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/maciej-milewczyk-www.jpg)
Maciej Mielewczyk
Baryton. Podczas nauki w OSM II stopnia zdobył pierwsze doświadczenie na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku, śpiewając solo na koncertach organizowanych we współpracy tych dwóch instytucji. W trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku angażował się w liczne projekty, konferencje naukowe i koncerty.Wystąpił m.in. w operze M. Ravela – „L’enfant et les sortileges” wystawioną w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (partia solowa); w wybranych scenach z opery „Die Zauberflöte” W. A. Mozarta (wykonanie koncertowe z orkiestrą symfoniczną pod batutą maestro George’a Tchitchinadze, rola Papageno), wystąpił także w operze R. Wagnera – „Latający Holender” wystawionej na Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie (partia chóralna). Ponadto wziął udział w kursie mistrzowskim dla śpiewaków i akompaniatorów prowadzonym przez Annę Marchwińską.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/maciej-ganski-www.jpg)
Maciej Gański
„Należy do grona wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia”, „objawił się jako tytan fortepianu”, „doskonały wykonawca – o niezwykle przejrzystej, wręcz krystalicznej technice” – to tylko kilka wybranych cytatów z recenzji gry artysty. Ukończył on z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.
Umiejętności doskonalił współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego m.in. jak: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen. W latach 2020-2022 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater.
![](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/block/photoImage/thumb_mckblockside/2024-05.10%20synteza%20sztuk%20plakat.png)
PROGRAM KONCERTU
S. Moniuszko- Aria Stefana (z kurantem) Cisza dokoła z opery Straszny Dwór
- Aria Hanny Do grobu trwać w bezżennym stanie! z opery Straszny Dwór
- Aria Miecznika Kto z mych dziewek z opery Straszny Dwór
- Aria Broni Szemrze strumyk pod jaworem z opery Hrabina
- Aria Donny Anny Crudele? Ah no, mio bene!... Non mi dir z opery Don Giovanni
- Duet Gulgielma i Dorabelli Il core vi dono z opery Così fan tutte
- Aria Figara Non più andrai z opery Wesele Figara
- Aria Zuzanny Un moto di gioia z opery Wesele Figara
- Duet Zerliny i Don Giovanniego Là ci darem la mano z opery Don Giovanni
- fragment z wersji na fortepian solo Wariacji op. 2 na temat Là ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta
- Pieśń Daleko został cały świat
- Aria Lauretty O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi
- Aria Musetty Quando me'n vo' z opery La Bohème
- Aria Cavaradossiego E lucevan le stelle z opery Tosca
- Isolden Liebestod z opery Tristan und Isolde (opr. F. Liszt)
- Aria Wolframa O du mein holder Abendstern z opery Tannhäuser
- Aria Micaeli Je dis que rien ne m'epouvante z opery Carmen
- Aria Don Jose'go (z kwiatkiem) La fleur que tu m'avais jetée z opery Carmen
- Aria Torreadora z opery Carmen
- Libiamo ne' lieti calici z opery La Traviata
Organizator
![Agencja ASSM](https://mcksokol.pl/images/uploads/main/logocategoryslide/photoImage/thumb_mcklogoslide/assm.png)
Kalendarium wydarzeń
![fot. materiały dystrybutora](/images/uploads/main/eventslide/photoImage/thumb_mckevenletter/chellengers-2.jpg)
![](/images/uploads/main/eventslide/photoImage/thumb_mckevenletter/2024-05.10_2%20ludzmierskie%20czytanie_slajder.png)
Czytanie Orkana
10 maja 2024, godz. 18:30
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu