Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Czytanie Orkana

Literatura Wieczór literacki / poetycki

10 maja 2024, godz. 18:30

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu

Wstęp: wolny
Wraz ze Związkiem Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II oddział w Ludźmierzu serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Czytanie Orkana”. Spotkanie odbędzie się 10 maja o godzinie 18:30 w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
Tym razem zagłębimy się w twórczość Władysława Orkana, czytając Jego majowe teksty. Dodatkowo czas umili niespodzianka przywieziona wraz z archiwum „Tatrzańskiego Orła” oraz Zespół Regionalny PODHALE. Wydarzenie poprowadzi profesor Anna Mlekodaj.

Władysław Orkan

Właśc. Franciszek Ksawery Smaciarz (Szmaciarz) od 1898 Franciszek Ksawery Smreczyński (ur. 27 listopada 1875 w Porębie Wielkiej, zm. 14 maja 1930 w Krakowie) – pisarz tworzący w okresie Młodej Polski, oficer Legionów Polskich i Wojska Polskiego.

Z trójki rodzeństwa (najmłodsza była siostra Maria),on i jego starszy brat Stanisław zdobywali wykształcenie. Wbrew woli ojca, który młodszego syna przeznaczył do pracy na roli, obaj po ukończeniu szkoły elementarnej w Szczyrzycu, prowadzonej przy klasztorze cystersów, kontynuowali naukę w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Matka raz w miesiącu chodziła do synów ponad 70 km pieszo z Poręby do Krakowa, niosąc im w tobołku produkty żywnościowe. Jej poświęcenie, oddanie dzieciom w powieści „Matka” opisał jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski Ignacy Maciejowski, pierwszy literacki opiekun Orkana, późniejszy jego przyjaciel. W gimnazjum budził sensację swym góralskim pochodzeniem, ciesząc się jednocześnie dużą sympatią wśród kolegów. Angażował się bardzo w działalność wielu kółek szkolnych, uczęszczał na zebrania tajnych organizacji niepodległościowych i przede wszystkim dużo czytał. Pierwsze utwory zaczął publikować w czwartej klasie. Ponieważ władze austriackie nie zezwalały uczniom na tego typu działalność, pisał pod pseudonimem Orkan, co oddawało jego buntownicze nastroje. W tak intensywnie prowadzonym życiu brakowało miejsca na naukę i siódmą klasę ukończył z czterema ocenami niedostatecznymi, z pozostałych przedmiotów, łącznie z językiem polskim, mając zaledwie trójki. Zamierzał kontynuować naukę, ale mimo próśb matki i „Sewera” oraz możliwości uzyskania eksternistycznej matury, do egzaminu maturalnego nigdy nie przystąpił. Po niepowodzeniach w uzyskaniu stałej posady urzędniczej w Krakowie powrócił do Poręby, aby z małymi przerwami na wyjazdy zagraniczne (do Włoch, Szwajcarii i na Ukrainę) czy do Zakopanego pozostać w Gorcach do końca życia. W tym czasie nie żył już ojciec pisarza, którego przywaliło w lesie drzewo. Jego rysy oraz mocowanie się z odwiecznym żywiołem puszczy Orkan nadał Prokopowi, bohaterowi swojej powieści Drzewiej. Za debiut Orkana przyjmuje się Nowele wydane w 1898, do których przedmowę, zgodnie z panującym wówczas zwyczajem, napisał uznany już w literaturze, 10 lat starszy od Orkana autor „Na Skalnym Podhalu” Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
źródło: lubimyczytac.pl

Kalendarium wydarzeń

Gościnnie w MCK Muzyka Koncert

Synteza Sztuk

10 maja 2024, godz. 18:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

Perfect Days

14 maja 2024, godz. 12:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu