Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Powrót do rzemiosła

Edukacja Spotkanie / dyskusja

16 listopada 2022, godz. 18:00 - 20:00

sala im. R. Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: wstęp wolny
Dodatkowe informacje:
Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie dostępne on-line na kanale YouTube MCK SOKÓŁ.
W środę 16 listopada zapraszamy na spotkanie z twórcami nowego nurtu rzemiosła. Będzie to ostatnie z wydarzeń zaplanowanych w programie projektu KULTURA Z KLIMATEM.
Czy tworząc sztukę jesteśmy w stanie jednocześnie dbać o środowisko, w którym żyjemy? Jakie kroki podejmować w celu ekologicznego tworzenia i jak radzić sobie z trudnościami, które niosą ze sobą takie świadome działania? Na te i wiele innych pytań związanych z odpowiedzialnym, zaangażowanym ekologicznie rzemiosłem odpowiedzą wyjątkowi twórcy, którzy podzielą się swoim bogatym doświadczeniem, pasją i wrażliwością na otaczający nas świat. Wśród gości znajdą się na pewno osoby zajmujące się tkaniną, szyciem z recyklingu, czy tworzeniem w drewnie.

Prowadzenie: Justyna Stasiek-Harabin

Oglądaj online

Justyna Stasiek-Harabin

fot. archiwum prywatne
Historyczka sztuki, adiunkt w dziale sztuki w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Redaktorka w kwartalniku „Artysta i Sztuka”, autorka popularnego bloga o sztuce „Minerva”. W 2020 roku stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywczyni I miejsca w rankingu „Genialni Lokalni Globalni” im. Danuty Szaflarskiej w 2020 roku oraz w tym samym roku tytułu Twórca Roku w kategorii Kultura i Sztuka w konkursie Gala Twórców. Miłośniczka malarstwa XIX-XXI wieku oraz polskiego wzornictwa powojennego.

Tomasz Pilecki

Humanista z wykształcenia, z zamiłowania – pracownik fizyczny. Działa w DREWNIE na pograniczu rzemiosła i sztuki w beskidzkim warsztacie „Zahrada”. W kontakcie z namacalnością materii największą wartość ma dla niego sięganie do źródeł ludzkiej sprawczości, które pomaga wyrażać i kształtować codzienne doświadczenie. Swoje podejście do pracy określa mianem “craft brut”, które jest rzemieślniczym odpowiednikiem sztuki surowej, pierwotnej, czasami dzikiej, lecz zawsze pełnej prostoty i naturalności.

Agnieszka Prucia

Od 2012 roku zajmuje się tworzeniem w GLINIE. Prowadzi pracownię w Nowym Sączu, w której pasja i marzenia nabierają realnych kształtów - talerzy, śniadań mocy, kronik portowych. Zapisuje w glinie słowa, by nie tracić z oczu cudów codzienności, by praktykować radość z małych rzeczy i by szukać równowagi w przyrodzie. Pisze w glinie, bo wierzy, ŻE DOBRE SŁOWA BUDUJĄ DOBRE ŻYCIE, a słowa najchętniej dopełnia kompozycjami roślinnymi. Robi to, ponieważ dla niej natura to niegasnące źródło inspiracji, z niej czerpie spokój i siłę.

Weronika Sędzimir

Zawodowo i z zamiłowania pod nazwą DARNINA krąży wokół polskiego folkloru i niematerialnego dziedzictwa. Współpracuje z krakowską Żywą Pracownią prowadzi - warsztaty rzemieślnicze i rękodzielnicze. FARBUJE ROŚLINAMI z beskidzkich łąk i lasów. Tworzy kolory bliskie naturze, wydobyte z roślin: ich liści, łodyg, kwiatów, szyszek, nasion i korzeni. SZYJE Z LNU. Wyszukuje len tkany na wąskich krosnach, stare worki na ziarno, ścierki i szmatki pamiętające inne epoki, prześcieradła, obrusy, serwety. Projektuje lniane akcesoria, ubrania i maskotki, w zgodzie z naturą, sobą samą i krawieckim rzemiosłem.

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

LISTY DO M. 5

16 listopada 2022, godz. 14:00

Kino SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

MUNCH: MIŁOŚĆ, DUCHY, WAMPIRZYCE

17 listopada 2022, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ