Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Muzyka Filmowa i nie tylko...

Muzyka Koncert

13 lipca 2021, godz. 20:00

dziedziniec MCK SOKÓŁ

Bilety: Wstęp wolny
Zapraszamy 13 lipca o godz. 20.00 na koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, Małgorzaty Saraty, Anny Kożuch oraz Kingi Łęczyckiej.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej

Grupa muzyków w strojach mundurowych. W tle piszczałki organowe
dyrygent: ppłk SG mgr Leszek Mieczkowski

W swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Jest znana wśród znawców muzyki operetkowej i musicalowej jako doskonały interpretator muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą. Występuje z powodzeniem na festiwalach muzycznych prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może liczbą ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię.

Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. W dorobku zespołu znajdują się nagrania kilkunastu płyt CD  z muzyka klasyczną ,regionalną i rozrywkową.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej godnie reprezentuje Rzeczpospolitą Polską na arenie międzynarodowej.

Leszek Mieczkowski

Mężczyzna w mundurze siedzi na krześle.
Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Ukończył z wyróżnieniem: Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku oraz Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Ukończył Studium Oficerskie przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2001). Absolwent Studiów Menadżer kultury SGH ( 2002) oraz Zarządzanie Firmą ( WSB-NLU) 2004. W latach 1995-2001 był solistą Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, a od 2002 jest dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (od 2003) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej (od 2016).W latach 2012-2015 założyciel oraz dyrygent Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Twórca spektakli muzyczno-wizualnych z najpiękniejszymi tangami, programami muzyki filmowej i musicalowej. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami oraz wokalistami z najlepszych scen operowych i rozrywkowych w kraju i za granicą. Zapraszany przez orkiestry w kraju i za granicą jako dyrygent i konsultant. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowym Medalem za Zasługi dla SG,  Złotym Jabłkiem Sądeckim za „Szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Sądecczyźnie”, Medalem „Polonia Minor” – Nagrodą Województwa Małopolskiego za pracę na rzecz województwa małopolskiego i jego mieszkańców.

Małgorzata Sarata

Wokalistka, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka pierwszej nagrody na 44. Międzynarodowym Konkursie Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2017.

Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach wokalnych, znajdując uznanie w ocenach jurorów i zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w: MSWJ  Zamość (I miejsce), Festiwalu „Pejzaż bez Ciebie” Toruń (Finalistka), Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Majowa Nutka” Częstochowa (I miejsce), Ogólnopolskim Konkursie "Piosenka w Meloniku" Rzeszów (II miejsce), Wiosennych Spotkaniach Jazzowych Strzyżów (Wyróżnienie Osobowość Artystyczna).

Uczestniczyła w wielu wydarzeniach kulturalnych emitowanych w radiu i telewizji z takimi artystami jak: Grażyna Łobaszewska, Bogdan Hołownia, Marek Bałata, Kazimierz Jonkisz, Wojciech Karolak, Wojciech Majewski, Bogdan Kierejsza, Stanley Breckenridge, Melanie Charles, Roman Kołakowski, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Marek Piekarczyk, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Natalia Sikora.

Brała udział w warsztatach muzycznych, aktorskich i poetyckich, szkoląc swoje umiejętności w klasach prowadzonych przez Lorę Szafran, Melanie Charles, Stanleya Breckenridge’a, Marka Bałatę, Romana Kołakowskiego. 

Współpracuje m.in. z  Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, Sądecką Orkiestrą Symfoniczną, Polskim Związkiem Esperanto. Jest zapraszana do udziału widowiskach muzycznych m.in.: „Promieniowanie Ojcostwa”, „Stachura, Waits, Cohen, Poeci w Dolinie Sanu”, „Fantazja Filmowa”.

Anna Kożuch

Wokalistka Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu w latach 2009-2019 w zespole Young Voice pod opieką Ireny Górowskiej i studia wokalnego Bel Corda prowadzonego przez Natalię Zabrzeską.  Na swoim koncie ma liczne występy.

Dzięki nauce języka esperanto i współpracy z panią Haliną Komar wraz z zespołem Young Voice reprezentowała Polskę i Sądecczyznę na Kongresie Dania- Niemcy- Polska w Berlinie (2012), w mieście Herzberg am Harz (2015) oraz podczas 100. Światowego Kongresu Esperanto w Lille. W 2017 roku zadebiutowała na scenie Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowy Sączu w spektaklu „Chory z urojenia”. Współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, Sądecką Orkiestrą Symfoniczną i Zespołem Tomasz Wolak Rock Band. W 2017 nagrała kilka utworów na płytę z piosenkami Aleksandra Porzucka „Mojemu Miastu na urodziny” wydaną z okazji 725lecia lokacji Nowego Sącza. Zdobywczyni licznych nagród w konkursach wokalnych i recytatorskich (m. in. II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji „Amor sprawił” w Oświęcimiu, wyróżnienie  na V Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Aktorskiej w Tarnowie).

Studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Kinga Łęczycka

Od najmłodszych lat rozwijała swoją pasję muzyczną pod kierownictwem sądeckich nauczycieli, pedagogów oraz muzyków. Pierwsze muzyczne kroki stawiała w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, następnie kontynuowała zamiłowanie wokalne w zespole Young Voice działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Brała również udział w spektaklach Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Obecnie jest studentką logopedii, ale muzyka wciąż jest dla niej ważna. Współpracuje z zespołami muzycznymi, instrumentalistami, śpiewa w chórze gospel oraz rozwija swoją nową pasję - musical.

Kalendarium wydarzeń

Zdjęcie artysty pracującego nad nowym obrazem. Siedzi nad brzegiem rzeki znajdującej się w mieście. Artysta ma pomarańczową kurtkę i słomkowy kapelusz z dużym rondem. Usytuowany jest tyłem do osoby patrzącej na zdjęcie. Obok malarza stoi sztaluga z białym płótnem, z rozpoczętym szkicem malarskim. W tle znajdują się wysokie miejskie budynki oraz fragment zachmurzonego nieba.
Edukacja Sztuka Warsztat

Plener malarski dla dorosłych

12 - 14 lipca 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART
Fragment dachu: stalowy okrągły wentylator, trójkątne stalowe elementy, balkony przesłonięte siatką, betonowa ściana.
Edukacja Sztuka Warsztat

Plener architektoniczny dla młodzieży

15 - 19 lipca 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART