Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„KRWAWA WIGILIA”, „NAM NIE WOLNO BYŁO PŁAKAĆ” - premierowy pokaz filmów

Kino Seans filmowy

29 września 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: 2 zł
Dodatkowe informacje:
Miejscówki w cenie 2 zł dostępne online na stronie mcksokol.pl, kino-sokol.pl oraz w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, Nowy Sącz, te. 18 44 82 600, pn.-pt. 8:00-20:00, sob.-nd. 13:00-20:00)
W czwartek 29 września o godzinie 18:00 w ramach programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego, Kino SOKÓŁ zaprasza na premierowy pokaz filmów KRWAWA WIGILIA oraz NAM NIE WOLNO BYŁO PŁAKAĆ.
Po projekcji odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział twórcy i bohaterowie filmu KRWAWA WIGILIA. Spotkanie poprowadzi filmoznawca – Filip Nowak.

KRWAWA WIGILIA

reż. Paweł Augustyn, Polska 2021, 26', dokumentalny

Intensywna w przekazie i formie opowieść o brutalnej pacyfikacji leżącej w Małopolsce wsi Ochotnica Dolna, kiedy to odziały niemieckiego okupanta wymordowały ponad 50 osób oraz w znacznej części spaliły wioskę. Rozegrało się to 23 grudnia 1944 roku w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, stąd nazwa tego wstrząsającego, chociaż mało znanego wydarzenia, które w społeczności lokalnej wciąż pozostaje żywe. Reżyser Paweł Augustyn wraz z Anetą Wolańską ze Stowarzyszenia Promocji Tradycji i Kultury Ludowej KIYRPECKI docierają do ostatnich świadków masakry. Za pomocą ruchomych obrazów stworzonych przez artystę Przemysława Widła, reżyser rekonstruuje przebieg zdarzeń tamtej fatalnej nocy.

NAM NIE WOLNO BYŁO PŁAKAĆ

reż. Paulina Ibek, Polska 2021, 35', dokumentalny

Poruszająca opowieść Lidii Maksymowicz jest również opowieścią o przemilczanym, tragicznym dziedzictwie obozowych dzieci. Bohaterka urodziła się w trakcie okupacji i trafiła do obozu Auschwitz Birkenau, który udaje jej się przetrwać. Zostaje rozdzielona z najbliższymi i odnajduje dom w rodzinie adopcyjnej. Z biegiem lat odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i poznaje losy utraconej rodziny. Obarczona straszliwym brzemieniem, przeżywa kolejne dekady życia, na nowo ucząc się kochać po doświadczeniu traumy. To opowieść o przetrwaniu i ciągłym poznawaniu swoich uczuć, które nigdy się nie kończy.
Filmy KRWAWA WIGILIA i NAM NIE WOLNO BYŁO PŁAKAĆ powstały w ramach programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego.

PATRONAT MEDIALNY

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

NIE MARTW SIĘ, KOCHANIE

28 września 2022, godz. 16:30

Kino SOKÓŁ

Sztuka Wystawa

Jak, rzeźbiąc, można zmienić czyjeś życie

29 września 2022, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI