Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Don Juan, czyli...” - spektakl dla dorosłych

Teatr Spektakl / widowisko

6 - 13 lutego 2021

online

Cyniczny uwodziciel, osobnik pozbawiony zasad moralnych, ofiara własnej żądzy, słaby człowieczek... a może jeszcze ktoś inny? Kim jest w dzisiejszym świecie Don Juan?
W jego brawurowych przygodach znajdziemy coś więcej niż zajmującą historię z przewidywalnym morałem. Zagadka Don Juana zmusza do odpowiedzi na pytania, w co wierzymy, czego się lękamy oraz jak daleko sięgają granice naszej pozornie nieograniczonej wolności...

Zobaczcie i sami zdecydujcie, kim jest dla Was Don Juan!

Reżyseria: Aleksiej Leliavski
Autor: Molier (na podstawie przekładu Tadeusza Boya-Żeleńskiego)
Scenografia: Aleksander Wochromiejew
Muzyka: Jacek Wierzchowski

Obsada:
Rafał Hajdukiewicz
Katarzyna Majewska
Marta Łągiewka
Mirosław Kucharski
Nagranie będzie dostępne bezpłatnie na naszej stronie internetowej oraz kanale YouTube MCK SOKÓŁ od 6 lutego od godz. 20.00.

TEATR LALEK „PLECIUGA”

Teatr Lalek „Pleciuga” jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje na mapie kulturalnej Szczecina. Jego historię tworzyli i tworzą nadal wybitni twórcy, aktorzy-profesjonaliści, a także doświadczeni pracownicy.

„Pleciuga” niezmiennie od ponad 65 lat ma dla swoich małych i dużych odbiorców szeroki wachlarz propozycji repertuarowych. W kulturalnej ofercie, wśród spektakli dla dzieci, znajdują się duże widowiska, a także przedstawienia kameralne, przy których realizacji wykorzystywane są różnorodne techniki lalkarskie. Przedstawienia te grane są w różnych przestrzeniach teatru - od dużej sali, przez kameralną, na holu teatralnym, czy kulisach scen kończąc. Jednym z najgłośniejszych przedstawień, ważnych nie tylko w dziejach „Pleciugi”, ale i całego polskiego lalkarstwa, był dyptyk dla młodzieży i dorosłych „Rzecz o Jędrzeju Wowrze” Jana Wilkowskiego, na który składały się: „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego i „Żywoty świętych” wg Jędrzeja Wowry, w reżyserii Bohdana Głuszczaka i Jana Wilkowskiego (1983). Ten właśnie spektakl można uznać za pierwszy, który w pełni przełamał stereotyp, że scena lalkowa jest skierowana wyłącznie w stronę dzieci. Oficjalnie od 2000 roku funkcjonuje w „Pleciudze” Scena dla Dorosłych, na której spektakle swoje realizują takie postaci polskiego teatru jak Anna Augustynowicz, Konrad Dworakowski czy Paweł Aigner. Propozycje te przedstawiane są dziś na scenie kameralnej. „Pleciuga” systematycznie prezentuje swoją twórczość w kraju i za granicą.
Patronat honorowy:
Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego