Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Barbora Botošová Band & Agata Siemaszko

Muzyka Koncert

2 czerwca 2023, godz. 19:00

sala im. R. Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 15 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 19 maja w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00 oraz online.
Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w ramach X Dni Słowackie w Nowym Sączu będzie niewątpliwie koncert Barbory Botošovej Band oraz Agaty Siemaszko, który odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00 w sali im. R. Sichrawy w MCK SOKÓŁ.
Barbora Botošová pochodzi z muzykalnej rodziny, jej ojcem jest znany muzyk Eugen Botoš, a dziadkiem był legendarny skrzypek – Ján Berky Mrenica senior. Naturalnie więc, Barbora zdecydowała się poświęcić swoje życie muzyce i kontynuować rodzinną tradycję.

Studiowała grę na skrzypcach na Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie (VŠMU) w klasie prof. Petra Michalicy, doskonaliła swoje umiejętności na kursach Jindřicha Pazdera, a podstawy kompozycji zdobyła na kursie kompozycji u Ľubicy Čekovskiej. Poza sztuką performatywną pracuje również jako aranżerka, nauczycielka muzyki i kompozytorka. Barbora współpracuje przy różnych projektach muzycznych, zajmuje się wieloma gatunkami muzycznymi od muzyki klasycznej po world music i Ethno-Jazz. Jest członkinią Barbora Botošová Band oraz kwartetu smyczkowego Woman Rebels. W 2019 roku wydała swój debiutancki album zatytułowany „Colors of my Soul”.

Agata Siemaszko już od dzieciństwa przejawiała ogromne zainteresowanie tradycyjną nutą podhalańską i słowacką. Pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywała w zespołach regionalnych, uczyła się też gry na basach u Krzysztofa Trebuni-Tutki oraz na skrzypcach u Marka Łabunowicza "Maji". Największą jednak sympatią darzy muzykę Romów. Aby ją dobrze poznać, uczyła się śpiewać u Teresy Mirgi i trzy lata występowała w założonym przez nią zespole Kałe Bała. Tam poznała Kubę "Bobasa" Wilka, gitarzystę i basistę, wywodzącego się ze środowiska jazz i funk, ale nie stroniącego od folku.

Zimą 2010 roku w czasie jednej z sesji nagraniowych Agata zaczęła improwizować i przerabiać tradycyjne romskie i słowackie pieśni, a Kuba zaczął wtórować jej na gitarze. To był punkt zwrotny i początek historii duetu. W maju 2013 ukazała się debiutancka płyta obojga wykonawców zatytułowana "Ogień i woda", nagrana z gośćmi: Teresa Mirga - śpiew, Mateusz Smoczyński - skrzypce, Paweł Kaczmarczyk - pianino oraz Maciej Rybka - akordeon. Punktem wyjściowym są tu tradycyjne pieśni romskie i słowackie z Łuku Karpat, zaaranżowane przez oboje wykonawców.

Oprócz projektu z Kubą Agata współpracuje z ludowym altowiolistą i twórcą muzyki elektronicznej - Jurajem Líšką. Ich wspólny utwór "Ladovy utes" wygrał w 2012 roku konkurs radia FM dla debiutantów  sceny elektronicznej i został wykorzystany w słowackiej kampani UNICEFu. W maju 2012 podczas Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" Agata wykonała kilka piosenek razem z gwiazdą bałkańskiej sceny, zespołem Mostar Sevdah Reunion (Bośnia i Hercegowina). A dwa lata później, także w maju, Barbora Botošová zaprosiła Agatę do współpracy przy swoim projekcie.

Patronat medialny

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż

ZBIGNIEW BIEL „GRAFIKA” - wernisaż

2 czerwca 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI