Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

4. Konkurs Literacki „PIĘKNO MAŁOPOLSKI – SŁOWEM OPISANE” | zgłoszenia

Literatura Konkurs

30 marca 2024

województwo małopolskie

Dodatkowe informacje:
Termin nadsyłania prac: do 30 marca 2024 r.
Po raz czwarty zapraszamy do udziału w Konkursie Literackim PIĘKNO MAŁOPOLSKI – SŁOWEM OPISANE. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 marca br.
Poprzednie trzy edycje Konkursu Literackiego przyniosły obfity plon w postaci bardzo wielu prac opisujących – prozą i wierszem, językiem literackim i gwarą – piękno Małopolski, jednego z najpiękniejszych i niepowtarzalnych regionów w Polsce.

Autorzy tych prac, poprzez swoją twórczość starają się kultywować i zarazem pogłębiać  przywiązanie do Małopolski i jej tradycyjnych wartości, podkreślają, że są świadomymi członkami jej społeczności, utożsamiają się z nią i ze źródłami własnego rodowodu, wyrażają dumę z jej dziedzictwa kulturowego i tradycji. Podobnymi wartościami kierowało się także wielu związanych z Małopolską znakomitych pisarzy, którzy w swoich utworach niejednokrotnie odwoływali się do tego, co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a wcześniej z Krakowem związany był jeszcze jeden polski noblista – Władysław Stanisław Reymont.

Po raz czwarty zapraszamy do udziału w naszym Konkursie każdego kto zechce opisać piękno Małopolski, fragmenty jej krajobrazu i architektury; piękno twórczości ludowej, rękodzieła, obrzędów i zwyczajów, legend, a może nawet smaku niepowtarzalnych, tradycyjnych małopolskich potraw. Ale też piękno zwykłych ludzi, na co dzień zamieszkujących tę ziemię.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach: wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18. Dodatkowo oddzielnie oceniane będą utwory napisane językiem literackim i gwarowym.

Termin nadsyłania prac: do 30 marca 2024 r.

Koncert Finałowy, połączony z ogłoszeniem wyników: 22 maja 2024 r.

Patronat Honorowy

Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego

Organizator

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy Spotkanie / dyskusja

Monster – Przedpremiera

26 marca 2024, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kino Seans filmowy Spotkanie / dyskusja

Cztery córki

2 kwietnia 2024, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu