Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

34. Warsztaty Kapelmistrzowskie

Edukacja Muzyka Warsztat

20 - 22 września 2024

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 300 zł
Dodatkowe informacje:
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie formularza online dostępnego na stronie www.mcksokol.pl wraz z dołączeniem potwierdzenia opłaty akredytacji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 17 września 2024 r!
Z radością informujemy, że rejestracja na 34. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych, organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, została przedłużona do dnia 17 września 2024 r. To doskonała okazja dla kapelmistrzów i miłośników muzyki orkiestrowej, by doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych ekspertów.
Warsztaty odbędą się w siedzibie MCK SOKÓŁ w dniach 20-22 września 2024 r. Zaplanowane są intensywne sesje praktyczne oraz teoretyczne. Tematyka obejmować będzie m.in.: dyrygowanie z fortepianem, dyrygowanie buławą, musztrę orkiestrową, zastosowanie nowych technologii na scenie w kontekście pracy z orkiestra dętą oraz zarządzania zespołem muzycznym, analizę materiałów multimedialnych 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, konserwację instrumentów dętych oraz pozyskiwania funduszy na orkiestry dęte.

PROWADZENIE WARSZTATÓW

  • BARTOSZ DĄBROWSKI – absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej oraz Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym. Obecnie jest nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Jest muzykiem sesyjnym. Na stałe współpracuje z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collectiv OKSAC oraz zespołem LACHERSI. Od 2016 roku prowadzi Sklep i Serwis Instrumentów Dętych – BARTEZ. Współpracuje z wieloma osobami prywatnymi oraz orkiestrami z całej Polski w zakresie naprawy instrumentów dętych blaszanych i drewnianych oraz doradztwa i sprzedaży instrumentów.
     
  • chor. SG MATEUSZ GŁÓWCZYK – Tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, kierownik sekcji instrumentów dętych drewnianych, muzyk, klarnecista, dyrygent amatorskich orkiestr dętych, aktywny popularyzator kultury, organizator, pomysłodawca i inicjator projektów wydarzeń kulturalnych z udziałem orkiestr dętych, instruktor gry na instrumentach dętych drewnianych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu. Absolwent PSM I i II st. w Nowym Sączu, V Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów przy MCK SOKÓŁ, Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

  • dr WALDEMAR GROŃ – absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi, operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
     
  • ppor. ZOFIA GUZ-SOBCZYK – dyrygent, kapelmistrz, oficer Wojska Polskiego. Pierwsza kobieta kapelmistrz w historii Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W 2013 roku z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie na kierunku Dyrygentura symfoniczno-operowa na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studia magisterskie ukończyła w roku 2016 na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Stypendystka rektora tej uczelni oraz jedyna kobieta, która ukończyła studia dyrygenckie pod kierunkiem Profesora Domarkasa. Półfinalistka konkursu dyrygenckiego imienia Stefana Turchaka w Kijowie, wyróżniona przez muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy. W 2021 roku zdobyła wyróżnienie Bucharest Music Institute podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Bukareszcie.

  • EWA MICHURA – od 15 lat związana z Lokalną Grupą Działania. Pracuje w sektorze NGO i współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi, takimi jak Ochotnicze Straże Pożarne, orkiestry dęte, zespoły regionalne oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Od kilku lat aktywnie wspiera orkiestrę dętą w Mszanie Górnej, pomagając w pozyskiwaniu różnych środków na jej działalność.

  • ppłk SG LESZEK MIECZKOWSKI – ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 roku jest dyrygentem a od 2018 roku naczelnikiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Prowadzi czynną działalność koncertową z filharmoniami i innymi zespołami na terenie kraju. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami. Swoim bogatym doświadczeniem artystycznym chętnie dzieli się poprzez intensywną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

  • WOJCIECH ZWIERNIAK – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie saksofonu jazzowego, aranżer, dyrygent, kompozytor, pianista. Prowadzi Orkiestrę Baczków, z którą w roku 2021 zajął IV miejsce w finale telewizyjnego programu Mam Talent. Na stałe współpracuje również z Orkiestrą Sinfonia Carpathia oraz jest współzałożycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Nowym Sączu. Aranżuje także dla innych orkiestr i zespołów. Ponadto prowadzi warsztaty dla orkiestr dętych oraz orkiestr działających w szkołach muzycznych. Wybrane osiągnięcia: zwycięstwo na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka z kwartetem Saksofonowym Saxpasja, wyróżnienie na konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, III miejsce na konkursie Kompozytorskim Warsaw Wind Ensemble Competition, udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu interpretacji Jazzowej.
     
  • kpt. STEFAN ŻUK – muzyk, wieloletni tamburmajor i Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Autor wydanego w 2015 roku „Poradnika tamburmajora”. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

WARUNKI ZGŁOSZENIA

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie formularza online dostępnego na stronie www.mcksokol.pl wraz z dołączeniem potwierdzenia opłaty akredytacji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 17 września 2024 r.

Po pomyślnej rejestracji – kopia zgłoszenia automatycznie zostanie przesłana na podany w formularzu adres e-mail, natomiast o przyjęciu na warsztaty decydować będzie kolejność zgłoszeń, spełnienie wymaganych kryteriów oraz poprawne wypełnienie formularza zgodnie z wymogami.

O przyjęciu na warsztaty poinformujemy w osobnym mailu. Liczba miejsc ograniczona!

OPŁATY

Koszt warsztatów: 300,00 zł
KONTO: Bank PKO S.A. Oddział w Nowym Sączu, nr 61 1240 4748 1111 0010 6015 1387 z dopiskiem: „34. WARSZTATY DLA KAPELMISTRZÓW – AKREDYTACJA” oraz podaniem imienia i nazwiska uczestnika.

W przypadku odwołania warsztatów lub braku miejsc, opłata zostanie zwrócona do uczestnika.

W sytuacji rezygnacji uczestnika z warsztatów – ewentualny zwrot akredytacji można otrzymać tylko i wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku uzasadniającego rezygnację – przesłanego do organizatora e-mailem – najpóźniej do 17 września br.

Koszt warsztatów nie obejmuje noclegu, ani wyżywienia.

UWAGI PROGRAMOWE

  • Planowana godzina rozpoczęcia zajęć w dniu 20 września – 14:30, natomiast zakończenie warsztatów w dniu 22 września o godzinie 14:30.
  • Warsztaty zakończone są koncertem MY, MAŁOPOLANIE w dniu 22 września br. o godz.:16:00.
  • Szczegółowy program, podział na grupy uczestnik otrzyma w wersji elektronicznej po 16 września br. (materiały wysłane zostaną na adres e-mail podany w formularzu).
  • Uczestnik warsztatów powinien posiadać własną batutę, buławę oraz gwizdek.
  • Na potwierdzenie udziału w warsztatach uczestnicy otrzymają zaświadczenie.
  • Warsztaty zostaną odwołane, jeżeli do 17 września 2024 r. nie wpłynie wymagana liczba zgłoszeń.
  • Ramowy program warsztatów w załączniku.

UWAGA!

Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji programu w szczególności w przypadku wystąpienia zdarzenia lub okoliczności zewnętrznych o charakterze wyjątkowym lub nieprzewidywalnym, uniemożliwiającym realizację warsztatów w całości lub w części.

Szczegółowych informacji dotyczących warsztatów udziela Małgorzata Haza, tel. 18 448 26 29, e-mail: m.haza@mcksokol.pl.

Serdecznie zapraszamy!

Do pobrania

Dofinansowanie

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Warsztaty dla Kapelmistrzów i tamburmajorów

Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy Spotkanie / dyskusja

Spotkanie z Antoniną Krzysztoń

18 września 2024, godz. 17:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kobieta siedzi na sofie, ubrana jest w majtki, tors ma nagi. Lewą rękę zgina w łokciu, wystawia dłoń, na której siedzi mały ptaszek.
Sztuka Wystawa

OBRAZ W UBRANIU | BEATA EWA BIAŁECKA - wernisaż

20 września 2024, godz. 18:00 - 21:30

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ