Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

33. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych

Edukacja Muzyka Warsztat

1 - 3 marca 2024

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 300 zł
Dodatkowe informacje:
Zgłoszenia do 15 lutego 2024.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu serdecznie zaprasza do udziału w 33. Małopolskich Warsztatach dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych, które odbędą się w siedzibie Instytucji w dniach 1-3 marca 2024 roku.
Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych rozwijaniem umiejętności w dziedzinie dyrygowania orkiestrą dętą. Celem spotkania jest stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy, doskonalenia umiejętności dyrygowania oraz rozwijania aspektów prowadzenia orkiestry. Poprzez warsztaty chcemy wspierać rozwój artystyczny i pedagogiczny uczestników, umożliwić im lepsze zrozumienie technik dyrygowania oraz podpowiedzieć jak skutecznie przekazywać wiedzę muzyczną w pracy z zespołem.

Tematyka zajęć obejmować będzie: dyrygowanie, musztrę orkiestrową, grę w marszu, dyrygowanie buławą, dowodzenie orkiestrą, aranżacje na orkiestrę dętą, nagrania audiofoniczne i videofoniczne orkiestry dętej oraz prawo autorskie. Warsztaty prowadzone będą z podziałem na grupy początkującą i zaawansowaną.

Wydarzeniem specjalnym, które uzupełnieni praktyczną część warsztatów będzie „Poranek z Klasyką” – Edukacyjne Spotkanie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batutą Leszka Mieczkowskiego oraz Krzysztofa Madziara. Wydarzenie będzie mieć formę aktywnego wykładu, z muzyką wykonywaną na żywo wraz z komentarzem prowadzącego.

Po tej dawce praktycznej wiedzy odbędzie się spotkanie ewaluacyjne wykonawców z odbiorcami, które oprócz poszerzenia lub zdobycia nowej wiedzy muzycznej będzie miało na celu: nawiązanie nowych kontaktów, promowanie współpracy dyrygenckiej oraz muzyków orkiestr dętych, wymianę wrażeń, doświadczeń i pomysłów.

PROWADZENIE WARSZTATÓW

 • MAŁGORZATA FIEDOR-MATUSZEWSKA – prawnik – praktyk, absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych Prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz uczestnik licznych konferencji, warsztatów i szkoleń z zakresu prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej. Od wielu lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, kieruje Działem Zarządzania Prawami. Zajmuje się szeroko pojętym obrotem prawami autorskimi i pokrewnymi, negocjacjami umów autorskich i licencyjnych z kontrahentami oraz z instytucjami w kraju i za granicą, współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami zbiorowego zarządzania. 

 • dr WALDEMAR GROŃ – absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi, operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. 

 • ppłk LESZEK MIECZKOWSKI – ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 jest dyrygentem a od 2018 naczelnikiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Prowadzi czynną działalność koncertową z filharmoniami i innymi zespołami na terenie kraju. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami. Swoim bogatym doświadczeniem artystycznym chętnie dzieli się poprzez intensywną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

 • ppłk dr hab. STANISŁAW STRĄCZEK – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 roku założył Szkołę Muzyczną I stopnia w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora. Prowadzi studio nagrań dźwiękowych. Zrealizował nagrania i dokonał masteringu wielu zespołów muzycznych wydając kilkaset płyt CD i DVD. Skomponował wiele utworów, dokonał instrumentacji i aranżacji na orkiestry symfoniczne i dęte oraz opracowań na zespoły chóralne. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

 • WOJCIECH ZWIERNIAK – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie saksofonu jazzowego, aranżer, dyrygent, kompozytor, pianista. Prowadzi Orkiestrę Baczków, z którą w roku 2021 zajął 4 miejsce w finale telewizyjnego programu Mam Talent. Na stałe współpracuje również z Orkiestrą Sinfonia Carpathia oraz jest współzałożycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Nowym Sączu. Aranżuje także dla innych orkiestr i zespołów. Prowadzi ponadto warsztaty dla orkiestr dętych oraz orkiestr działających w szkołach muzycznych. Wybrane osiągnięcia: zwycięstwo na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka z kwartetem Saksofonowym Saxpasja, wyróżnienie na konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, III miejsca na konkursie Kompozytorskim Warsaw Wind Ensemble Competition, udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu interpretacji Jazzowej.

 • kpt. STEFAN ŻUK – muzyk, wieloletni tamburmajor i Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Autor wydanego w 2015 roku „Poradnika tamburmajora”. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

WARUNKI ZGŁOSZENIA

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie formularza online dostępnego poniżej wraz z dołączeniem potwierdzenia opłaty akredytacji w nieprzekraczalnym terminie do 15 lutego 2024.

Po pomyślnej rejestracji – kopia zgłoszenia automatycznie zostanie przesłana na podany w formularzu adres e-mail, natomiast o przyjęciu na warsztaty decydować będzie kolejność zgłoszeń, spełnienie wymaganych kryteriów oraz poprawne wypełnienie formularza zgodnie z wymogami.

O przyjęciu na warsztaty poinformujemy w osobnym mailu. Liczba miejsc ograniczona.

OPŁATY

Koszt warsztatów: 300,00 zł

W przypadku odwołania warsztatów lub braku miejsc, opłata zostanie zwrócona do uczestnika.

W sytuacji  rezygnacji uczestnika z warsztatów – ewentualny zwrot akredytacji można otrzymać tylko i wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku uzasadniającego rezygnację – przesłanego do organizatora e-mailem – najpóźniej do 26 lutego br.

Koszt warsztatów nie obejmuje noclegu, ani wyżywienia.

UWAGI PROGRAMOWE

 • Planowana godzina rozpoczęcia zajęć w dniu 1 marca – 14:30, natomiast zakończenie warsztatów w dniu 3 marca, o godzinie 15:30.
 • Szczegółowy program, podział na grupy oraz materiały uczestnik otrzyma w wersji elektronicznej po 26 lutego br. (materiały wysłane zostaną na adres e-mail podany w formularzu).
 • Uczestnik warsztatów powinien posiadać własną batutę, buławę oraz gwizdek.
 • Na zajęcia z aranżacji należy zabrać własny laptop z programem do notacji nut (wersja programu dowolna).
 • Na potwierdzenie udziału w warsztatach uczestnicy otrzymają zaświadczenie.
 • Warsztaty zostaną odwołane, jeżeli do 15 lutego 2024 r. nie wpłynie wymagana liczba zgłoszeń.
 • Ramowy program warsztatów w załączniku. 

UWAGA!
Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji programu w szczególności w przypadku wystąpienia zdarzenia lub okoliczności zewnętrznych o charakterze wyjątkowym lub nieprzewidywalnym, uniemożliwiającym realizację warsztatów w całości lub w części.

Szczegółowych informacji dotyczących warsztatów udziela Małgorzata Haza, tel. 18 448 26 29, e-mail: m.haza@mcksokol.pl.
Serdecznie zapraszamy!

Kalendarium wydarzeń

Edukacja Warsztat

WARSZTATY ART KAFE

29 lutego - 14 marca 2024

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Sztuka Wernisaż

Przestrzenie ożywione | Piotr Paweł Drozdowicz – wernisaż wystawy

1 marca 2024, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI