Terenowe Warsztaty Metodyczne 2023: 1-3 grudnia
6 grudnia 2023
-
73 zdjęcia
W dniach od 1 do 3 grudnia 2023 roku odbyło się aż sześć spotkań w ramach tegorocznych TERENOWYCH WARSZTATÓW METODYCZNYCH dla małopolskich orkiestr dętych. Wzięło w nich udział 205 muzyków!
Warsztaty zrealizowane zostały w dniach:- 1 grudnia 2023 w:
- Orkiestrze Dętej Mszana Górna
- Orkiestrze Dętej Mszana Górna
- 2 grudnia 2023 w:
- Orkiestrze Dętej Okulice
- Gminnej Orkiestrze Dętej w Nawojowej
- Parafialnej Orkiestrze Dętej Marcinkowice
- 3 grudnia 2023 w:
- Orkiestrze Sygnał z Radziszowa
- Orkiestrze Dętej Łapsze Niżne
Grudniowe spotkania rozpoczęła Orkiestra Dęta Mszana Górna. Składa się ona z młodych muzyków – amatorów, dla których pasją jest gra na instrumentach i wspólne muzykowanie. W tym roku, podczas finału 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY zajęła II miejsce w grupie orkiestr działających przy ośrodkach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, orkiestr zakładowych oraz orkiestr parafialnych. Mimo wielu wysokich nagród w ostatnich latach, nie osiedli na laurach i wciąż chcą podnosić swoje umiejętności muzyczne. Wyjątkową grudniową próbę orkiestry przeprowadził dr Waldemar Groń. W ramach pracy nad utworami skupił się na brzmieniu orkiestry oraz interpretacji utworów. Zwracał uwagę na „wspólny oddech” muzyków i dyrygenta oraz oznaczenia dynamiczne, agogiczne i artykulacyjne w nutach. W warsztatach uczestniczył również chór, z którym to orkiestra przygotowuje repertuar noworoczny.
Orkiestra Dęta Okulice już po raz trzeci z kolei brała udział w organizowanych przez MCK SOKÓŁ Terenowych Warsztatach Metodycznych. Tym razem nie odbyły się one jednak w siedzibie orkiestry, a w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym LIMBA Kośne Hamry, gdzie przez cały weekend orkiestra rozwijała swoje zdolności. Dyrygent – Mariusz Kurnik, tak uzasadnił istotność warsztatów: „Chcąc jechać na mistrzostwa świata i godnie reprezentować Polskę i poziom orkiestr dętych w kraju, chcielibyśmy skorzystać z cennych uwag i wskazówek wykładowców”. Tego zadania podjął się ppłk dr hab. Stanisław Strączek, pod którego batutą Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto w Łącku wielokrotnie prezentowała się na deskach polskich oraz zagranicznych scen. Mając tak ogromne doświadczenie i wiedzę omówił z orkiestrą oraz dyrygentem tematy związane z prezencją publiczną. Zwrócił również uwagę na najistotniejsze rzeczy związane z dyrygenturą orkiestr dętych. Po teorii, przyszedł czas na szlifowanie repertuaru, który Okulice zaprezentują na Mistrzostwach Świata. Podczas tegorocznego ECHA TROMBITY orkiestra zdobyła I miejsce w grupie orkiestr OSP i jest to już jej ósma wygrana, w związku z czym wierzymy, że ten ambitny zespół osiągnie sukces również podczas Mistrzostw Świata 2024 w Niemczech. W spotkaniu wzięli także udział wolni słuchacze.
Gminna Orkiestra Dęta w Nawojowej w spotkaniach metodycznych udział wzięła po raz pierwszy. Orkiestra działa już 60 lat, a jej obecny skład liczy 25 muzyków, w wieku od 14 do 70 lat. Od 2020 roku dyrygentem orkiestry jest Artur Tokarczyk, który obrał sobie za cel: „Doskonalenie zdolności wykonawczych orkiestry, w tym prace nad poszczególnymi elementami wpływającymi na poprawę jakości działania zespołowego.” W sobotni poranek, w hali sportowej w Szkole Podstawowej w Nawojowej – zespół wytrwale ćwiczył musztrę, pod czujnym okiem kpt. Stefana Żuka – byłego tamburmajora i kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu. Na realizowane tutaj zadania składały się: dyrygowanie buławą, zmiana szyku, młynek, zwroty na postoju i w marszu oraz doraźne przerwanie gry w marszu. Kapitan udzielił dyrygentowi wskazówek dotyczących ustawienia orkiestry na estradzie i w plenerze. W warsztatach uczestniczyło również trzech wolnych słuchaczy z zaprzyjaźnionych orkiestr.
Parafialna Orkiestra Dęta Marcinkowice „zrzesza głównie młodzież, która wymaga odpowiedniego przygotowania kapelmistrza do pracy. Warsztaty z pewnością pozwolą kapelmistrzowi pozyskać nową wiedzę na temat warsztatu pracy z orkiestrą. Muzycy natomiast zrozumieją bardziej jak reagować na konkretne wskazania dyrygenta” – tak wyjaśnia potrzebę warsztatu prowadzący orkiestrę – Rafał Świderski. W tej zróżnicowanej wiekowo 23-osobowej grupie grają trzy pokolenia muzyków. Są to w przeważającej większości osoby, które uczone są gry na instrumentach od podstaw, w przyorkiestrowej szkółce. Próbę orkiestry w Marcinkowicach poprowadził dr Waldemar Groń, który skupił się przede wszystkim na pracy nad utworem, nad jego elementami i tym, na co szczególnie warto zwracać uwagę podczas gry. W trakcie dyrygowania tak pokazał sztukę kierowania gestem, by ułatwiła ona pracę samemu dyrygentowi, a jednocześnie by była zrozumiała w odbiorze dla muzyków.
W skład Orkiestry Sygnał z Radziszowa wchodzi ponad 30 muzyków. Orkiestra występuje z wokalistami i sekcją rytmiczną, lecz nie zapomina o korzeniach i wciąż występuje z tradycyjnym repertuarem. W 2023 roku orkiestra zagrała wielki koncert na cześć Józefa Hallera, na który dotację otrzymała z MKiDN. Prowadzący w tym warsztatowym dniu próbę orkiestry dr Waldemar Groń, skupił się głównie na pracy nad utworami, tj. na brzmieniu orkiestry oraz na interpretacji kompozycji muzycznych. Ze względu na trudne zimowe warunki atmosferyczne, na próbę dotarło 13 osób, jednak i w tym okrojonym składzie orkiestra brzmiała bardzo dobrze!
Ostatni warsztat minionego weekendu odbył się w Orkiestrze Dętej Łapsze Niżne. W tym roku orkiestra obchodziła Jubileusz 125-lecia istnienia. Skład orkiestry to w większości młodzi artyści, których łączy miłość do muzyki. Najmłodsza uczestniczka warsztatów miała 10 lat. Podczas spotkania muzycy wykazali ogromne zaangażowanie, co przełożyło się na piękne efekty pracy. Orkiestra pod czujnym okiem kpt. Stefana Żuka ćwiczyła młynek, zwroty na postoju i w marszu krokiem zwykłym i krokiem sprężystym oraz doraźne przerwanie gry w marszu. Podczas wykonywania marszów (m.in. „Mister X March”) oraz utworów żałobnych (m.in. „Na grobie matki”) ćwiczyli także zmianę szyku, na potrzeby przemarszów podczas uroczystości kościelnych. Zostały również udzielone porady kapelmistrzowi, które dotyczyły dyrygowania buławą oraz dyrygowania z użyciem gwizdka. Warto zaznaczyć, że była to pierwsza taka okazja, kiedy orkiestra miała możliwość uczestnictwa w profesjonalnych warsztatach z musztry oraz gry w marszu.
Terenowe Warsztaty Metodyczne w tym roku realizowane są w siedzibach piętnastu orkiestr dętych na terenie województwa małopolskiego. Celem spotkań jest praktyczna metodyka pracy muzycznej z zespołem instrumentalnym.
Więcej informacji na temat zbliżających się warsztatów w artykule: Terenowe warsztaty metodyczne z orkiestrami dętymi 2023
ORGANIZATORZY
DOFINANSOWANO
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury
Nazwa zadania: 45. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY
Wartość dofinansowania: 52 000 zł, całkowita wartość zadania: 140 000 zł
Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 1977 roku, służącym edukacji muzycznej oraz promocji amatorskiego ruchu artystycznego. Wydarzenie obejmuje prezentacje zespołów muzycznych i grup mażoretkowych oraz cykl działań warsztatowych.