Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Terenowe Warsztaty Metodyczne z Orkiestrami Dętymi 2023

Edukacja Muzyka Warsztat

19 listopada - 10 grudnia 2023

Małopolska

WSTĘP: bezpłatne
Dodatkowe informacje:
Zgłoszenia wolnych słuchaczy do 17 listopada 2023
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu przystępuje do realizacji warsztatów metodycznych, które przeprowadzone zostaną w siedzibach piętnastu orkiestr dętych na terenie województwa małopolskiego. W wybranych spotkaniach – na zasadzie wolnych słuchaczy – mogą uczestniczyć zainteresowane tematem osoby, które będą śledziły realizację muzycznych zadań w danej orkiestrze, pod czujnym okiem wyspecjalizowanych prowadzących.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

 • 19 listopada 2023 r. (niedziela) I Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej I PROWADZĄCY: Leszek Mieczkowski
 • 19 listopada 2023 r. (niedziela) I Reprezentacyjna Orkiestra Gminy Gołcza, Czapelanka I PROWADZĄCY: Waldemar Groń
 • 25 listopada 2023 r. (sobota) I Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej I PROWADZĄCY: Stefan Żuk
 • 1 grudnia 2023 r. (piątek) I Orkiestra Dęta Mszana Górna I PROWADZĄCY: Waldemar Groń
 • 2 grudnia 2023 r. (sobota) I Parafialna Orkiestra Dęta Marcinkowice I PROWADZĄCY: Waldemar Groń
 • 2 grudnia 2023 r. (sobota) I Gminna Orkiestra Dęta w Nawojowej I PROWADZĄCY: Stefan Żuk
 • 2 grudnia 2023 r. (sobota) I Orkiestra Dęta Okulice I PROWADZĄCY: Stanisław Strączek
 • 3 grudnia 2023 r. (niedziela) I Orkiestra Dęta Łapsze Niżne I PROWADZĄCY: Stefan Żuk
 • 3 grudnia 2023 r. (niedziela) I Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki I PROWADZĄCY: Leszek Mieczkowski
 • 3 grudnia 2023 r. (niedziela) I Orkiestra Sygnał z Radziszowa I PROWADZĄCY: Waldemar Groń
 • 8 grudnia 2023 r. (piątek) I Orkiestra Dęta Dobczyce I PROWADZĄCY: Waldemar Groń
 • 10 grudnia 2023 r. (niedziela) I Orkiestra Dęta Łapsze Wyżne I PROWADZĄCY: Stanisław Strączek
 • 10 grudnia 2023 r. (niedziela) I Orkiestra Hejnał z Sieciechowic I PROWADZĄCY: Mateusz Główczyk
 • 10 grudnia 2023 r. (niedziela) I Orkiestra Dęta OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach I PROWADZĄCY: Leszek Mieczkowski
 • 10 grudnia 2023 r. (niedziela) I Stowarzyszenie Orkiestra Dęta przy OSP w Woli Rzędzińskiej I PROWADZĄCY: Leszek Mieczkowski

PROWADZĄCY

 • mł. chor. MATEUSZ GŁÓWCZYK – muzyk, klarnecista i tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, dyrygent Orkiestry Dętej w Mystkowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilnie, aktywny działacz pracy w kulturze, instruktor gry na instrumentach dętych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu. Absolwent IV Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów.
 • dr WALDEMAR GROŃ – absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi, operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, I Dyrygent Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej.
 • ppłk LESZEK MIECZKOWSKI – ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 jest dyrygentem a od 2018 naczelnikiem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami kraju i za granicą. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych.
 • ppłk dr hab. STANISŁAW STRĄCZEK – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 roku założył Szkołę Muzyczną I stopnia w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora.
 • kpt. STEFAN ŻUK – muzyk, wieloletni tamburmajor i Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Autor wydanego w 2015 roku „Poradnika tamburmajora”.

ZGŁOSZENIA WOLNYCH SŁUCHACZY

Jesteś muzykiem, dyrygentem, albo tamburmajorem orkiestry dętej? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na tematy związane z pracą nad zespołem instrumentalnym? Jeżeli tak, to wraz z małopolskimi orkiestrami dętymi zapraszamy do udziału w TERENOWYCH WARSZTATACH METODYCZNYCH. Warsztaty nie mają ograniczenia wiekowego, za to mają ograniczoną liczbę miejsc. Tak więc nie ma na co czekać!

Jak dołączyć do spotkania warsztatowego?
Wystarczy uzupełnić formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej w nieprzekraczalnym terminie do 17 listopada 2023 r. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń oraz poprawne wypełnienie formularza zgodnie z wymogami. W osobnym mailu uczestnik otrzyma potwierdzenie przyjęcia na warsztaty oraz szczegóły dotyczące spotkania.

CO WAŻNE!
Warsztaty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w związku z czym udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji programu warsztatów, w szczególności w przypadku wystąpienia zdarzenia lub okoliczności zewnętrznych o charakterze wyjątkowym lub nieprzewidywalnym, uniemożliwiające realizację warsztatów w całości lub w części.

Zgłoś się już dziś! Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowych informacji dotyczących warsztatów udziela Ewa Banaś, tel. 18 448 26 34, e-mail: e.banas@mcksokol.pl

ORGANIZATORZY

DOFINANSOWANO

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury
Nazwa zadania: 45. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY
Wartość dofinansowania: 52 000 zł, całkowita wartość zadania: 140 000 zł

Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 1977 roku, służącym edukacji muzycznej oraz promocji amatorskiego ruchu artystycznego. Wydarzenie obejmuje prezentacje zespołów muzycznych i grup mażoretkowych oraz cykl działań warsztatowych.

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż

Wokół Katedry | Adam Pociecha, Andrzej Wampa Karbiński – Wernisaż

18 listopada 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

Edukacja Koncert Wernisaż Wystawa

Matejko – sny o Polsce

20 - 26 listopada 2023

MCK SOKÓŁ