Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Konferencja „Nasze Dziedzictwo”

26 marca 2024 - 19 zdjęć
W minioną sobotę, 23 marca, w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich odbyła się pierwsza konferencja z cyklu „Nasze Dziedzictwo”. Wydarzenie poświęcone było kulturze łuku Karpat.
Na początek, prof. Anna Mlekodaj w swoim wystąpieniu opowiedziała o tym jak ważną rolę odgrywa gwara. Podkreśliła, że dbanie o nią, o jej przetrwanie i pielęgnowanie jest ważnym aspektem dbałości o kulturowe dziedzictwo i tożsamość.

Kolejnym prelegentem był Tadeusz Szostak-Berda – góralski krawiec znany z szycia i rekonstrukcji dawnych strojów regionalnych. Podczas konferencji przybliżył zgromadzonym temat „Łuku Karpat w kroju”, a już niedługo dzielić się będzie swoją wiedzą i doświadczeniem w pracowni stroju męskiego w Instytucie w Ludźmierzu.

Sławomir Bryniak skupił się na muzyce Lachów Sądeckich. Podczas przemówienia towarzyszył mu Zespół Regionalny JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej, który prezentował omawiane przyśpiewki, melodie oraz układy regionalnych tańców lachowskich.

Autor podręcznika do gry na skrzypcach i basach – Krzysztof Trebunia-Tutka, opowiedział o korzeniach i współczesności muzyki Podhala. Przedstawił sylwetkę słynnego dudziarza Stanisława „Mroza” Budza-Lepsioka, swojego pradziadka, oraz mówił o występach zespołu Bartusia Obrochty. Przypomniał również postaci działających na Podhalu słynnych prymistów i prymistek, takich jak: Andrzej Knapczyk-Duch i Bronisława Dziadońka.          

Końcowym akcentem konferencji było wystąpienie dra Krzysztofa Dudy, który opowiedział o „Huculszczyźnie i Podhalu w obrazach Stanisława Daczyńskiego”.