Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Koncert na dwie bandury

10 lipca 2023 - 30 zdjęć
Iryna Hubiak to ukraińska bandurzystka, która od kwietnia 2022 roku razem z dwójką dzieci przebywa w Nowym Sączu. Artystka, jak sama podkreśla, została tutaj otoczona dużą troską i opieką. Na swojej drodze spotkała i nadal spotyka wiele życzliwych osób, które bezinteresownie pomagają przetrwać jej i jej rodzinie ten trudny dla wszystkich Ukraińców czas, zapewniając zakwaterowanie oraz stwarzając możliwości do prowadzenia działalności koncertowej.
Od kilku dni w Nowym Sączu przebywa również Dmytro Hubiak, wybitny bandurzysta, Zasłużony Artysta Ukrainy, prywatnie mąż Iryny Hubiak.

W sobotę 8 lipca za sprawą małżeństwa Hubiaków sala im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ wypełniła się dźwiękami bandur.
Koncert „Na dwie bandury” w ich wykonaniu był nie tylko okazją do wspólnego muzykowania, ale sposobnością do wyrażenia wdzięczności osobom, które pomogły im w najtrudniejszych chwilach ich życia.

W programie koncertu znalazły się głównie pieśni ukraińskie, takie jak: "Oj u luzi czerwona kalyna", „Czerwona ruta”, utwory instrumentalne, np. "Kolomyjka", kompozycję Dmytro Hubiaka pt. „Parafraz", czy znane wszystkim „Hej Sokoły”, „Dumka na dwa serca”, „W stepie szerokim”.

Jednym z ciekawszych punktów w programie koncertu było wykonanie dwóch utworów Fryderyka Chopina w aranżacji na bandurę.

Zaproponowane przez artystów utwory były zróżnicowane pod względem charakteru, formy i tempa, co znacząco wpływało na atrakcyjność tego wydarzenia, a oklaski zachwyconej publiczności, która nagradzała nimi artystów po każdym utworze, nie miały końca.

Podczas koncertu zabrzmiały aż cztery bandury. Oprócz dwóch klasycznych instrumentów, artyści zaprezentowali licznie przybyłej publiczności bandurę charkowską oraz bandurę wykonaną z karbonu.

Bandura charkowska różni się od tej klasycznej przede wszystkim sposobem trzymania, ale też liczbą strun, czy strojem. Obecnie ten typ bandury jest niemal nieużywany na Ukrainie.

Bandura karbonowa została natomiast wykonana z inicjatywy i według projektu Dmytro Hubiaka przez nowosądecką firmę PPUH EBA, której to przedstawiciele byli obecni na sobotnim koncercie. Jest to pierwsza i jedyna taka bandura na świecie. Instrument charakteryzuje się krystalicznym brzmieniem, bardzo zbliżonym do klasycznej bandury, jest lżejszy o kilka kilogramów, a dzięki tworzywu, z którego jest wykonany, nie rozstraja się tak często, jak jego drewniany odpowiednik.

Podczas swojego przemówienia Dmytro nie krył wzruszenia i wdzięczności dla władz i pracowników firmy EBA, dzięki którym spełniło się jego marzenie.

Na koncercie swoją obecnością zaszczyciła Svitlana Baytalyuk, Dyrektor Departamentu Kultury i Turystyki, która dziękowała wszystkim Polakom za pomoc niesioną Ukrainie.

Koncert poprowadziła Małgorzata Broda, która w niezwykle ciepły i życzliwy sposób przedstawiła i przywitała artystów oraz przeprowadziła słuchaczy przez świat ukraińskich melodii i czarującego brzmienia bandury. Prowadząca wykazała się też bardzo dużą znajomością ukraińskiej literatury muzycznej i kultury, czym podzieliła się z publicznością, przyczyniając się do tego, że „Koncert na dwie bandury” był prawdziwą artystyczną ucztą.
Agata Życzyńska