Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Gala Podsumowująca projekt „Dziedzictwo Kulturowe Lachów i Pogórzan Sądeckich”

6 grudnia 2022 - 1 film, 71 zdjęć
2 grudnia w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyła się Gala Podsumowująca projekt „Dziedzictwo Kulturowe Lachów i Pogórzan Sądeckich” w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zrealizowana wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nawojowej, Stowarzyszeniem Regionalnym „Kowalnia” ze Stróż oraz Stowarzyszeniem „Ręce i Korzenie” z Mszalnicy.
Podczas piątkowego wydarzenia, w programie artystycznym mającym na celu podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu, zaprezentowali się: Zespół Regionalny KOWALNIA, Zespół Regionalny NAWOJOWIACY, Zespół Regionalny MSZALNICZANIE pod kierownictwem Janiny Obrzut, Beaty Dutki oraz Krzysztofa Marcisza.

Na scenie wystąpili również młodzi adepci, którzy przez cały okres realizacji projektu ćwiczyli umiejętności gry na instrumentach i przygotowywali się do tańca i muzykowania w dorosłych zespołach regionalnych. Uczniowie zaprezentowali się wraz z mistrzami: Marią Bartusiak, Władysławem Obrzutem, Sławomirem Ciastoniem oraz Janem Kaliszem.

Wydarzenie swoja obecnością zaszczycili: Stanisław Pasoń - Radny Województwa Małopolskiego, Stanisław Kiełbasa – Wójt Gminy Nawojowa, Maria Majcher  - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie, Magdalena Dąbrowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Jan Kulpa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej oraz gospodarz wydarzenia Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Podczas uroczystości autorka projektu Zofia Skwarło wraz z przedstawicielami zespołów złożyła podziękowania za realizację działań Dyrektorowi MCK SOKÓŁ Andrzejowi Zarychowi, koordynatorce projektu Arlecie Dąbrowskiej oraz pracownikom MCK SOKÓŁ zaangażowanym w przedsięwzięcie.

Na zakończenie zespoły regionalne wspólnie podziękowały pomysłodawczyni projektu Zofii Skwarło za opiekę nad jego realizacją.

Galę poprowadził Jan Kulpa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej.

Głównym celem zadania było pobudzenie aktywności środowisk lokalnych, poprawienie kompetencji kulturowych w dziedzinie tradycyjnej kultury oraz integracja międzykulturowa zespołów z regionu Lachów Sądeckich: NAWOJOWIACY, MSZALNICZANIE oraz Pogórzan Sądeckich: KOWALNIA ze Stróż.

W ramach projektu uruchomiono szkółkę muzykowania ludowego w trzech miejscowościach: Nawojowa, Stróże oraz Mszalnica. Siedmiu młodych adeptów przez cały okres realizacji projektu przygotowywało się do tańca oraz muzykowania w dorosłych zespołach regionalnych.

W ramach projektu zakupiono instrumenty, takie jak akordeon i heligonki oraz niezbędne elementy strojów ludowych z regionu Pogórzan. Zrealizowano wyjazd dla Zespołu Regionalnego NAWOJOWIACY na Festiwal do Ochrydy w Macedonii oraz dla Zespołu Regionalnego KOWALNIA na Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej, Piknik Trzech Kultur w Lipnicy Wielkiej, Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wiejskich w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Pogórzańskie Gody w Łużnej, w których zespół miał możliwość konfrontacji i wymiany doświadczeń.

Celom integracji międzykulturowej służyły Zielone Światki w Nawojowej – wydarzenie realizowane przez zespoły regionalne biorące udział w projekcie. W ramach imprezy przeprowadzono Konkurs Maratonu Polki, Konkurs Potyczek KGW oraz potańcówkę ludową. Zrealizowano warsztaty stacjonarne oraz wyjazdowe w dziedzinach: tańca ludowego, śpiewu oraz muzyki ludowej dla Zespołów KOWALNIA oraz MSZALNICZANIE.