Labirynt Historii

Edukacja
Labirynt Historii to cykl wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym, poruszających ciekawe, niejednokrotne kontrowersyjne tematy związane z historią Polski i jej sąsiadów, wewnętrznych stosunków w naszym państwie, relacji międzyludzkich w tym społecznych i politycznych.
Program kierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy za kilka lat będą tworzyć przyszłość naszego narodu oraz decydować o jego wartości. Może być on również ważny dla osób należących do innych grup wiekowych, które skutkiem bolesnej przeszłości wynikającej z wydarzeń historycznych, a także oddalenia od prawd poprzez fałszowanie historii pozostają ograniczeni w swych możliwościach otwarcia się na zmiany.
Przeszłość naszego narodu pełna jest konfliktów, dramatów i tragedii, a także zdarzeń chwalebnych, podniosłych, szczęśliwych. Umiejętność właściwej analizy i refleksji nad złożonymi zjawiskami historycznymi pomaga nie tylko pogłębiać wiedzę o własnej przeszłości, odnajdywać drogi do zrozumienia wydarzeń i procesów zachodzących we współczesnym świecie, ale także przyjmować postawy tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka, zachowując własną tożsamość i godność.

Przybliżanie historii w ramach programu Labirynt Historii zakłada konfrontację z dziedzicami stron historycznych konfliktów i kontrowersji, poprzez możliwość bezpośredniego spotkania. Przedstawiane obiektywnie tematy historyczne w celu zapewnienia głębokiego zrozumienia i przeżycia, prezentowane są za pomocą różnych środków, w tym m.in. spotkań z historykami uznanymi w świecie naukowym, organizacji sesji naukowych, wystaw oraz innych artystycznych form przekazu na wysokim poziomie, wzbogacających wiedzę historyczną i wrażliwość artystyczną, dzięki wykorzystaniu utworów muzycznych i literackich z danej epoki.

Labirynt Historii 2022

W dniach 21-27 listopada 2022 r. wspólnie z Fundacją Nomina Rosae zapraszamy na niezwykłą edukacyjną i artystyczną wędrówkę w LABIRYNCIE HISTORII, podczas której opowiadać będziemy o historiach teatru, ukazując, jak przez stulecia był on wyjątkowym medium, tworzącym i propagującym kulturę, dającym rozrywkę, rozwijającym, ale też szokującym i konfrontującym z prawdą.
Unikatowy program LABIRYNT HISTORII realizowany od 17 lat w Nowym Sączu ma na celu pogłębianie wiedzy, rozwijanie kompetencji kulturowych, uwrażliwienie na znaczenie dziedzictwa oraz wspieranie rozwoju młodzieży jako samodzielnych, aktywnych obywateli. Co roku poruszamy inne ciekawe zagadnienia z historii i kultury. 17. edycja „Zwierciadło świata – opowieści o mocy teatru” skupiać się będzie na ogromnym kulturowym dorobku, który jako cywilizacja zawdzięczamy teatrowi. Niemal od swoich początków, wywodząc się z praktyk kultowych, teatr stał się zwierciadłem, w którym mogła przeglądać się współczesność, przestrzenią, w której następowało oczyszczenie i konfrontacja z własną naturą. Jednocześnie teatr był też miejscem, które pozwalało oderwać się od ciężaru codzienności.

W ramach 17. LABIRYNTU HISTORII odbędą się wykłady z historii teatru, wspólna konferencja uczniów i nauczycieli, panel dyskusyjny „Przyszłość Teatru”, warsztat dotyczący znaczenia gestu, ruchu i choreografii w teatrze prowadzony przez Maję Zawadę z Teatru Tańca „Terpsychora” oraz unikatowa prezentacja, stanowiąca połączenie formy wykładowej z działaniami performatywnymi w wykonaniu artysty i historyka dr Fabio lo Piparo z Mediolanu. Wydarzeniom labiryntowym towarzyszyć będzie wystawa „Teatr Kostiumów” w Galerii SOKÓŁ z eksponatami pochodzącymi z Atelier Nomina Rosae a całość zakończymy spektaklem „Dziady. Non fiction” Teatru Odwróconego w reżyserii Szymona Budzyka.

Program

Wydarzenia tegorocznego programu realizowane są w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Długosza 3 oraz w sieci na stronach organizatorów: www.labirynthistorii.pl, www.nomina.pl, www.mcksokol.pl i kanałach YouTube: Nominarosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Na wszystkie wydarzenia programu – wstęp bezpłatny.

21 listopada 2022 /PONIEDZIAŁEK/

22 listopada 2022 /WTOREK/

23 listopada 2022 /ŚRODA/

 • sala im. Romana Sichrawy, godz. 10:00
  wspólna konferencja uczniów i nauczycieli „Teatr mój widzę ogromny”
  › godz. 10.00-10.15 | Od dytyrambu do dramatu antycznegoMartyna Babula, klasa 1h, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu
  › godz. 10.20-10.35 | „Modjeska” – świat u jej stóp – życie i scena Heleny Modrzejewskiej – mgr Aneta Grabowska
  › godz. 10.40-10.55 | O trzech krakowskich inscenizacjach „Dziadów” Adama Mickiewicza: Wyspiański (1901), Swinarski (1973), Kleczewska (2021) – Emilia Majerczak, Oliwia Nowogórska, klasa 2h, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu
  › godz. 11.00-11.20 | Początki teatru Słowackiego w KrakowieNatalia Szczepaniak, klasa 1h, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu
  › godz. 11.25-11.45 | Wyspiański (1901) by Klata (2017), czyli „Wesele” 2.0 Narodowy Stary Teatr w Krakowie – mgr Bernadeta Odrzywolska i Katarzyna Wandas, klasa 3h, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu
  › godz. 11.50-12.10 | Motyw teatru w teatrze jako topos literacki – mgr Grzegorz Rapcia
  › godz. 12.15-12.35 | Teoretycy teatru i metody aktorskieMarta Pluchowska i Weronika Rolka, Zespół Szkół Społecznych „Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego
  › godz. 12.40-13.00 | Polski fenomen – Teatr Telewizji – mgr Jakub Bulzak

  BRAK WOLNYCH MIEJSC


24 listopada 2022 /CZWARTEK/

 • online, godz. 10:00
  wykład: „Teatr XIX wieku, czyli epoka gwiazd”
  dr Agnieszka Wanicka, Uniwersytet Jagielloński
  OGLĄDAJ >


 • sala im. Romana Sichrawy, godz. 18:00
  debata: „Przyszłość teatru”
  prowadzenie: Jakub Moroz (zastępca dyrektora TVP Kultura)

  goście:

  Andrzej Zarych – dyrektor MCK SOKÓŁ
  Szymon Budzyk – reżyser i twórca Teatru Odwróconego
  Krzysztof Pomietło – reżyser i twórca Teatru Nowego
  Łukasz Fijał – reżyser, historyk, założyciel Klubu Komediowego Charlie
  Anna Lenczewska – aktorka, reżyserka

25 listopada 2022 /PIĄTEK/

27 listopada 2022 /NIEDZIELA/

 • sala im. Lucjana Lipińskiego, godz. 18:00
  spektakl: „Dziady. Non fiction”
  Teatr Odwrócony
  Język oryginalny. Na podstawie I oraz II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

  Reżyseria: Szymon Budzyk
  Asystent reżysera: Agnieszka Banek
  Muzyka: Adam Leśniak
  Kostiumy: Maria Molenda

  Występują:
  Ksiądz Guślarz / Upiór – Tomasz Wiśniewski
  Kobieta w żałobie – Karolina Fortuna
  Pierwsza z wiernych / Duch dziewicy – Agata Pisiewicz
  Pierwszy z wiernych / Kruk – Andrzej Skowron
  Druga z wiernych / Sowa – Aleksandra Powęzka
  Drugi z wiernych / Widmo Pana – Antoni Sałaj
  Chór lokalnych dziewcząt: Patrycja Wiatr, Małgorzata Iwan, Jagoda Barciszewska

  Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie MCK SOKÓŁ, ul. Długosza 3

Wydarzenia online

ORGANIZATORZY

DOFINANSOWANIE

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Najbliższe wydarzenia z tego cyklu

Edukacja Teatr Spektakl / widowisko

DZIADY. NON FICTION – spektakl

27 listopada 2022, godz. 18:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Edukacja Teatr Warsztat

HISTORIA TAŃCEM OPOWIEDZIANA – warsztaty

25 listopada 2022, godz. 11:00 - 13:00

sala im. B. Barbackiego, MCK SOKÓŁ

Edukacja Teatr Konferencja

PRZYSZŁOŚĆ TEATRU – debata

24 listopada 2022, godz. 18:00

sala im. R. Sichrawy, MCK SOKÓŁ