Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

DZIADY. NON FICTION – spektakl

Edukacja Teatr Spektakl / widowisko

27 listopada 2022, godz. 18:00

sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ.
Zapraszamy w dniu 27 listopada 2022, godz. 18.00 na spektakl „Dziady. Non Fiction” Teatru Odwróconego w reżyserii Szymona Budzyka. Wydarzenie odbywa się w ramach 17. edycji programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ.
Pewnego jesiennego wieczoru do małego miasteczka, na zaproszenie kobiety w żałobie, przybywa ksiądz egzorcysta. Gdy wchodzi do przydrożnej kaplicy, czeka na niego grupa miejscowych wiernych. Ksiądz rozpoczyna staropolski obrzęd dziadów, aby dać ukojenie zagubionym duszom dawnych mieszkańców. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy orientuje się, że duchy na swoje medium wybierają osoby spośród zgromadzonych w kaplicy.

Język oryginalny. Na podstawie I oraz II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

REALIZATORZY

Reżyseria: Szymon Budzyk
Asystent reżysera: Agnieszka Banek
Muzyka: Adam Leśniak
Kostiumy: Maria Molenda

Występują:
Ksiądz Guślarz / Upiór – Tomasz Wiśniewski
Kobieta w żałobie – Karolina Fortuna
Pierwsza z wiernych / Duch dziewicy – Agata Pisiewicz
Pierwszy z wiernych / Kruk – Andrzej Skowron
Druga z wiernych / Sowa – Aleksandra Powęzka
Drugi z wiernych / Widmo Pana – Antoni Sałaj
Chór lokalnych dziewcząt: Patrycja Wiatr, Małgorzata Iwan, Jagoda Barciszewska
TEATR ODWRÓCONY – zawodowy teatr alternatywny, założony w 2012 roku w Krakowie przez Szymona Budzyka i Karolinę Fortunę.

SZYMON BUDZYK
(ur. 9 czerwca 1983 roku w Krakowie) – aktor i reżyser teatralny; absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2010), uczestnik międzynarodowych warsztatów teatralnych. Tytuł magistra sztuki uzyskał obroną pracy pt. „Teoria Czystej Formy St. I. Witkiewicza w praktyce teatralnej” (promotor Prof. AST dr hab. Beata Guczalska). W latach 2010-2012 aktor i reżyser w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Od 2012 roku założyciel i dyrektor Teatru Odwróconego w Krakowie; od 2019 roku wykładowca gry aktorskiej na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Trzykrotny Laureat Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2014, 2017, 2022). Laureat Nagrody Specjalnej 9. edycji Nagrody Teatralnej im. St. Wyspiańskiego za reżyserię spektaklu „Zobacz ciało” (2020). Specjalizuje się w wykorzystaniu nowych mediów w teatrze, merytorycznie ściśle współpracując z dziekanem Wydziału Intermediów krakowskiej ASP – dr Mariuszem Frontem. Jako reżyser zadebiutował spektaklem pt. „Witkacy. OFF Niepodległość” – na podstawie autorskiej adaptacji dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Prekursorski spektakl z zastosowaniem wyłącznie technologii mappingu 3D w scenografii tworzony był we współpracy z Pracownią Multimediów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od 2012 roku jako założyciel Teatru Odwróconego w Krakowie wyreżyserował ponad 25 spektakli m.in: „Matka” wg Witkacego (2015); „Noc listopadowa” St. Wyspiański (2015); „WARszawianka” St. Wyspiański (2016) z dodatkowym udziałem chóru mieszkańców Krynicy-Zdroju oraz gościnnym udziałem Jerzego Treli w roli Starego Wiarusa; „Zbrodnia i Kara” F. Dostojewskiego (2017), reżyseria oraz adaptacja powieści; „Zobacz ciało” (2019); „Nienasycenie” (2020), reżyseria i adaptacja filmowa powieści Witkacego; „Dziady. non fiction” A. Mickiewicza (2022), „Hamlet” W. Shakespeare (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, 2022).
Więcej o programie 17. LABIRYNTU HISTORII: TUTAJ

www.labirynthistorii.pl

ORGANIZATORZY

DOFINANSOWANIE

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Kalendarium wydarzeń

Folklor Literatura Muzyka Sztuka Koncert Wystawa

TRADYCJA PRZEZ POKOLENIA – NA ZIEMI GRYBOWSKIEJ

26 listopada 2022, godz. 16:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Muzyka Teatr Spektakl / widowisko

Wiatr, deszcz i co tam chcecie

29 listopada 2022

MCK SOKÓŁ