Rysunek w procesie

6 grudnia 2018 - 11 stycznia 2019

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

--Wernisaż:

6 grudnia 2018 , godz. 18:00

Bilety: wstęp bezpłatny
Wystawa prac studentów oraz pedagogów II Pracowni Rysunku, Wydziału Rzeźby, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pt: RYSUNEK W PROCESIE to kolejna już prezentacja z nienazwanego formalnie cyklu: profesorowie i uczniowie.

Czym zatem jest rysunek jako autonomiczna dziedzina sztuki, posiadający swoje miejsce wśród innych dyscyplin sztuki, jakimi są malarstwo, rzeźba, grafika czy sztuki projektowe?
Jaką więc rolę odgrywa w tym podstawowym procesie kształcenia i rozwoju osobowości studenta?

Program pracowni opracowany dla studentów od II – V roku studiów jest oparty na naturze – modelu i zagadnieniach problemowych, które są istotnymi elementami wpływającymi na rozwój wrażliwości, umiejętności warsztatowych i odkrywaniu indywidualności twórczych studentów. W procesie twórczym, analizie poddane zostają kompozycja, szkic, linia, światłocień, walor, kontrast, symetria, rytm, a poprzez analizę i syntezę dąży się do zamknięcia poszukiwań artystycznych. W całym procesie istotne jest pole poznawczo – badawcze, aż po interpretację wykorzystując różnorodne środki wyrazu, które poprzez wrażliwość, intuicję, myślenie analityczne, autokreację, eksperyment można zauważyć na prezentowanej wystawie. Indywidualność i odmienność postrzegania rzeczywistości mają istotny wpływ na samodzielny rozwój artystyczny każdej studentki i studenta.