Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

WYNIKI INTERNETOWEGO BAJDURKA!

Teatr

4 - 18 grudnia 2020

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami „Internetowego Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży… z okazji 35 lat BAJDURKA!”
Komisja Artystyczna w składzie: ILONA STANASZEK - główny specjalista ds. teatru MCK SOKÓŁ - przewodnicząca, ANNA LENCZEWSKA - aktorka, JANUSZ MICHALIK - specjalista ds. animacji kultury i teatru MCK SOKÓŁ, JACEK MILCZANOWSKI - aktor, reżyser, autor, scenograf po obejrzeniu ONLINE trzydziestu czterech nagrań spektakli teatralnych postanowiła podziękować /wg kolejności przesłanych prezentacji/:

Zespołowi Teatralnemu BAJKA ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radziszowie za musicalowo opowiedzianą historię oraz rozmach inscenizacyjny w spektaklu Piękna i Bestia.

Kółku Teatralnemu MŁODZIAKI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jordanowie za klasyczną, zrealizowaną z użyciem lalek teatralnych, bajkę o Czerwonym Kapturku.

Zespołowi Teatralnemu BAJTEK z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 im. Św. Jana z Kęt w Limanowej za epicką, lśniącą rymami, opowieść snutą na rozkołysanej morskiej fali w spektaklu Baśń o korsarzu Palemonie.

Zespołowi Teatralnemu ITAKA i owaka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 4 i Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie za adekwatność wszelkich użytych środków oraz pełne urody sceniczne obrazy w spektaklu Nad Gangesem.

Grupie Teatralnej CUDOKI-SZUROKI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu za bogactwo inscenizacji oraz piękne kostiumy ze świata fantazji w spektaklu Alicja w krainie czarów.

Grupie Teatralnej CUDOKI-SZUROKI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu za dbałość o wyraziste słowo, płynną narrację, funkcjonalną scenografię i atrakcyjne kostiumy w spektaklu Pinokio.

KLASIE VIII POSA z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem za odważną próbę zmierzenia się z absurdalnym humorem w spektaklu Latający Cyrk Monty Pythona.

KLASIE VII POSA z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem za pulsującą wspólnym rytmem, zdalnie rejestrowaną, adaptację romantycznego dramatu Dziady cz. II.

Zespołowi Teatralnemu SERENADA z Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zembrzycach za obiecujący debiut teatralny, ciekawy literacko scenariusz, sprawne operowanie obrazem w spektaklu Wolność słowa kontra klucz.

Grupie Teatralnej BERECIK z Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku za budzące szacunek przywiązanie do tradycji łąckiej krainy sadów zaprezentowanej prosto i żarliwie w spektaklu O Bidzie i Złotych jabłkach.

Kołu Teatralnemu MISZMASZ z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku za niebanalne wykorzystanie motywów klasyki baśniowej, stworzenie interesującej kreacji zbiorowej i zaproszenie do świata metafor w spektaklu Kaja i Gerda.

Kołu Teatralnemu MISZMASZ z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku za stworzenie na motywach „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla przejrzystej linii narracyjnej oraz udaną próbę odpowiedzi na filozoficzne pytania subtelnym językiem teatralnym w spektaklu Jestem Alicja.

Kołu Teatralnemu MISZMASZ z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku za twórcze potraktowanie tekstu „Balladyny” Juliusza Słowackiego i zbudowanie autonomicznego świata śmiało operującego multiplikacją w spektaklu Siostra - nie siostra.

Grupie MICKIEWICZAKI ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu za pełną dziecięcego uroku inscenizację wiersza Juliana Tuwima Bambo.

Teatrzykowi BAJKA ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance za radość wykonawców i entuzjazm dziecięcej widowni w spektaklu Przyjaciele pieska Łatka.

Zespołowi LEKCJE TEATRU KL. 4 z Zespołu Placówek Oświatowych „Scherzo” w Krakowie za dynamiczne i sprawne fizycznie sceny zbiorowe w spektaklu Walka o ogień.

TEATROWI KRÓTKICH OPOWIEŚCI z Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie - filia Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu za niezwykłej urody Czarownicę i stworzenie intrygującej przestrzeni do gry w spektaklu Czar pryśnie.

Grupie Teatralnej KONESER ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem za bezpretensjonalność, lekkość i góralskie poczucie humoru w spektaklu Historia sportu po góralsku.

Grupie Teatralnej RUMCAJSY ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem za przegląd szkolnych i podwórkowych zachowań z wyrazistymi aktorsko rolami w spektaklu Przygody Mikołajka.

Grupie Teatralnej RUMCAJSY ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem za dowcipne odnalezienie się w rzeczywistości blokowisk z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w pełnym temperamentu spektaklu Kiedyś było jakoś fajniej.

Zespołowi Teatralnemu WESOŁE SKRZATY z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy za pełną humoru historię o morskich piratach rozgrywaną na kilku poziomach eleganckiej scenografii w spektaklu Skarb Zielonobrodego.

Studiu Form Teatralnych SCENA JORDANA z Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie za dumę i przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny w spektaklu Uliczki Zakliczyna.

Zespołowi Teatralnemu STOKROTKI z Niepublicznego Katolickiego Przedszkola „Ochronka” z Nowego Sącza za zapał i zaangażowanie najmłodszych wykonawców w inscenizacji bajki Czerwony Kapturek.

Zespołowi Teatralnemu BRAK SŁÓW ze Szkoły Podstawowej w Smęgorzowie za dbałość o wysoką kulturę języka oraz sięgnięcie po przedmiot, jako środek artystycznego przekazu w spektaklu Kim jestem?

Teatrzykowi NA NIBY z Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie za sugestywne przełożenie wierszy na język teatru, muzykę znakomicie pomagającą wykonawcom, sprawny ruch sceniczny i pedantyczną dbałość o jakość mówienia w spektaklu Mądra sowa zna przysłowia.

Zespołowi Teatralnemu SMYKI ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie za wzruszający i przemyślany inscenizacyjnie spektakl Dziewczynka z zapałkami zagrany z podziwu godną kulturą słowa.

Dziecięcej Grupie Teatralnej BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach za dziecięcą radość i śpiew oraz barwną scenografię w spektaklu Jaś i Małgosia.

Zespołowi Teatralnemu TRZYNASTKA ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Odrowążu za pomysłowe odtworzenie klimatu przedwojennych salonów i ciekawy przeskok do szarego PRL inteligentnej Pchełki w sympatycznym spektaklu Pchła Szachrajka.

Grupie Teatralnej TĘCZOWE GWIAZDECZKI z Miejskiego Przedszkola Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Montessori w Nowym Sączu za radosną i dynamiczną zabawę z tekstami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w spektaklu Wierszomania.

STUDIU TEATRALNEMU ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie za wzorcową pracę teatralną z dziećmi, scenariusz wyzwalający ekspresję wykonawców oraz wysmakowane plastycznie obrazy oprawione żeglarską muzyką w spektaklu Ameryki ląd.

Zespołowi Teatralnemu NIZIOŁKI ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Kleszczyńskiego w Radziemicach za przywrócenie blasku strofom Jana z Czarnolasu oraz dyscyplinę aktorską i pomysłową scenografię w spektaklu Życie fraszką malowane.

Zespołowi Teatralnemu ANDEGAWENI ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce za stworzenie interesujących i wyrazistych postaci oraz zgrabną adaptację lektury szkolnej w spektaklu Matylda.

Zespołowi Teatralnemu I TO I OWO z Centrum Kultury w Gnojniku za ciekawą inscenizację wiersza Wisławy Szymborskiej i pogodne przesłanie w pełnej uroku miniaturze scenicznej zatytułowanej Babuszki.

Dziecięcej Grupie Teatralnej BYĆ MOŻE z Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach za spójną i konsekwentną inscenizację rozpisaną na czysto brzmiące głosy oraz świadome kreowanie obrazu w fantasmagorycznym spektaklu Śni mi się wszystko.
Ponadto Komisja Artystyczna po dokonaniu wnikliwej oceny wszystkich spektakli teatralnych zgłoszonych do udziału w Internetowym Małopolskim Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży... z okazji 35. lat BAJDURKA przyznała: Nagrodę Główną - Grand Prix, nagrody i wyróżnienia w kategoriach festiwalowych i wiekowych, nagrody specjalne - Bajdurkowe Aplauzy oraz nagrody za udział - Bajdurkowe Sakiewki.

Poniżej do pobrania komunikat Komisji Artystycznej.
Komisja Artystyczna pragnie przekazać wyrazy podziękowania wszystkim grupom oraz instruktorom, opiekunom, nauczycielom i pedagogom za podjęcie próby zmierzenia się z materią teatralną w tak trudnej sytuacji epidemicznej i związanym z nią szeregiem obostrzeń. Komisja z ogromną satysfakcją stwierdza, że w wielu przypadkach ten twórczy i organizacyjny wysiłek przyniósł efekt w postaci bardzo udanych prezentacji, na wysokim poziomie artystycznym i emocjonalnym. Dodatkowo, obowiązująca w tym roku, przy zgłaszaniu spektakli do udziału w Festiwalu, formuła online przyczyniła się do poszukiwania przez ich twórców i realizatorów nowych - czasami intrygujących formalnie i wizualnie - sposobów prezentacji przedstawień.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu, utalentowanym młodym aktorom i twórcom spektakli, pozytywnej i szczerej energii, emanującej z ich scenicznych dokonań, mając głęboką nadzieję na spotkanie podczas 36. edycji BAJDURKA - już w normalnym czasie i „na żywo”.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

W trwającym od 2 do 30 listopada br. głosowaniu online na nagrodę publiczności oddano w sumie 13 091 głosów! Najwięcej - 1943 głosy zdobył spektakl Śni mi się wszystko Dziecięcej Grupie Teatralnej BYĆ MOŻE z Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach. Na drugim miejscu z liczbą 1254 głosów - BAJTEK z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej ze spektaklem Baśń o korsarzu Palemonie, a na trzecim grupa I TO I OWO z Centrum Kultury w Gnojniku, która za spektakl Babuszki otrzymała 999 głosów.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu i zapraszamy do dalszych teatralnych przygód! A wszystkim, którzy byli z nami w tym wyjątkowym w 2020 roku wirtualnym świecie teatru - dedykujemy nagranie, które podpowie nam „czym jest teatr” dla naszych młodych, bajdurkowych artystów…
PATRONAT HONOROWY:
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski

DOFINANSOWANIE:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.