Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wrzątek: Prawda

Edukacja Sztuka Spotkanie / dyskusja

21 marca 2024, godz. 18:00

Galeria BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: wolny
21 marca o godzinie 18.00 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z serii WRZĄTEK. Tym razem zapraszamy do udziału w dyskusji dotyczącej PRAWDY.
PRAWDA – pojęcie, które towarzyszy nam na co dzień, swobodnie dysponujemy nim w różnych sytuacjach. Gdyby się jednak głębiej nad nim zastanowić, wyizolować je z trywialnych znaczeń czy różnych kontekstów, w które je bez zastanowienia wrzucamy… czy „prawda” wciąż pozostaje tak oczywista?

Ten bezkresny problem filozoficzny trapi myślicieli od zarania dziejów. Arystoteles i scholastycy zostawili nam w schedzie tzw. klasyczną koncepcję prawdy. Veritas intellectus sit adaequatio intellectus et rei, czyli: „prawda to zgodność (korespondencja, adekwatność) intelektu i rzeczy''… Wydaje się przekonujące, dopóki nie zastanowimy się sceptycznie nad kryterium zgodności. Wraz z upływem wieków przybywa kolejnych prób „uchwycenia” prawdy albo określenia jej desygnatu, rozważanie jej w ujęciu ontologicznym czy epistemologicznym (właściwość bytu czy właściwość poznania, sądu), relatywnym i absolutnym, a w odniesieniu do jednostki – egzystencjalnie, subiektywnie. 

Współczesne nurty filozoficzno-społeczne dodatkowo owocują w kolejne zjawiska – echa odwiecznego problemu, takie jak post-prawda, deflacyjne koncepcje prawdy czy symulakry (hiperrealistyczne kopie prawdy). Co do nauk ścisłych obecnie pojęcie prawdy jest pomijane, ze względu na jego niską użyteczność... A jeszcze czymś odrębnym jest prawda funkcjonująca w języku naturalnym.

Tę mnogość problemów przybliżą nam i rozjaśnią rozgrzewającą dyskusją zaproszeni paneliści, przedstawiciele różnych dziedzin, a są nimi :
 
  • dr hab. Dariusz Juruś – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia) i Politechniki Krakowskiej (architektura), stypendysta uniwersytetów w Bochum, Heidelbergu i Oxfordzie. Zajmuje się filozofią polityki, a także etyką i estetyką. Jest autorem ponad 60 publikacji, w tym monografii „W poszukiwaniu podstaw libertarianizmu” oraz „Filozoficzne koncepcje własności. Od Platona do Marksa”. Pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

  • prof. dr hab. Rafał Abdank-Kozubski – od 1978 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym UJ w Krakowie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Tytuł profesora nauk fizycznych uzyskał z rąk Prezydenta RP w 2005 r. i od tamtego czasu pełnił funkcje prodziekana, a od 2012 był kierownikiem Zakładu Fizyki Ciała Stałego. Odbył wiele zagranicznych pobytów naukowych, kierował kilkunastoma projektami badawczymi, jest laureatem prestiżowych stypendiów i autorem około 120 publikacji. Do głównych jego osiągnięć należy rozwinięcie badań interdyscyplinarnych pomiędzy dziedziną fizyki ciała stałego a dziedziną nauki o materiałach oraz współpracy naukowej z wieloma ośrodkami w Polsce i za granicą.

  • prof. dr hab. Andrzej Szarek – ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydział Rzeźby ASP w Warszawie, gdzie w 1985 r. w pracowni prof. Jana Kucza uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 2005 r. otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Instytucie Sztuki w Cieszynie i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, performance, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 akcji artystycznych w kraju i za granicą. Przewodniczący Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

  • dr Andrzej Mirski – jest absolwentem AGH i UJ w Krakowie, Uniwersytetu Oxfordzkiego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Hof. Wykładowca akademicki (Krakowska Akademia im. Andrzej Frycza Modrzewskiego), doświadczony trener zarządzania i psycholog praktyk zajmujący się coachingiem i psychoterapią. Posiada certyfikaty w dziedzinie neuroterapii, Racjonalnej Terapii Zachowania, Psychologii Zorientowanej na Proces. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół neuropsychologii, procesów poznawczych oraz ich stymulacji i technik rehabilitacyjnych dla osób po urazach i w demencji. Autor ponad 200 publikacji naukowych.
Alicja Gołyźniak

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Festiwal Koncert

Piwnica pod Baranami – „Czy pamiętasz?”

20 marca 2024, godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Folklor Spotkanie / dyskusja

„Górale i Niepodległość” – spotkanie historyczne

22 marca 2024, godz. 15:00

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu