Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

WRZĄTEK
Dokąd zmierza sztuka współczesna?

Sztuka Prelekcja / wykład

23 stycznia 2025, godz. 18:00 - 21:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Wstęp: wstęp wolny
Dodatkowe informacje:
I piętro Galerii BWA SOKÓŁ
W czwartek 23 stycznia zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu na dyskusję: dokąd zmierza sztuka współczesna? organizowaną w ramach cyklu WRZĄTEK.
Tak postawione pytanie może sugerować, że sztuka współczesna zmierza faktycznie w jakąś stronę i należy tylko odpowiedzieć, w którą. Zwięzłość tytułowego pytania nie powinna jednak zaciemniać faktycznego stanu rzeczy. Wydaje się bowiem, że sztuka współczesna (a będziemy w naszej dyskusji koncentrować się jedynie na szeroko rozumianych sztukach plastycznych) jest na tyle różnorodna, iż trudno wskazać jej wspólny mianownik.

Sięgając jednak wstecz do prekursora sztuki współczesnej Marcela Duchampa, można by myśleć, iż tym co wyróżnia sztukę zainspirowaną ideami Duchampa jest przekraczanie granic. Wprawdzie artyści zawsze przekraczali granice, lecz były to granice wewnętrzne, w obrębie samej sztuki. Od czasów Duchampa przekraczanie granic stało się zjawiskiem permanentnym. Czy tak jest dzisiaj? Czy sztuka współczesna jest ciągle „o przekraczaniu granic”? Czy może już jednak o czymś innym?

Uczestnikami dyskusji będą:
  • Andrzej Biernacki - malarz, krytyk sztuki, publicysta i wydawca. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Barbary Jonscher, a następnie prof. Jacka Sienickiego. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1985 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1985-86). Asystent w macierzystej pracowni (1985-88), a następnie (do 1991) prowadzący Pracownię Rysunku na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP.
    Miał ok. 30 wystaw indywidualnych (Warszawa, Berlin, Frankfurt, Thun, Paryż, Łowicz, Essen, Kalisz) oraz brał udział w kilkudziesięciu pokazach grupowych (Ostenda, Bazylea, Poznań, Wrocław, Berlin, Frankfurt, Grevenbroich, Hamm, Strasbourg). Od 1991 roku Właściciel Galerii Browarna w Łowiczu. Współzałożyciel Mazowieckiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej (1994), od 1998 roku do dzisiaj jest prezesem organizacji.
    W latach 2022-24 pełnił funkcję Dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.

  • prof. dr hab. Krzysztof Tomalski - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w Pracowni Miedziorytu na Wydziale Grafiki, gdzie pracuje od 1989 roku. Prowadzi Pracownię Miedziorytu. Od 2008 roku dziekan Wydziału Grafiki. Doktorat w 1997 roku, habilitacja w 2004 roku, profesura w 2012 roku. Zajmuje się twórczością graficzną obszaru wklęsłodruku (akwaforta, tinta piaskowa, alintaglio) odnosząc się do ducha i lęków epoki językiem wielowarstwowej metafory. Ok. 40 wystaw indywidualnych i ponad 300 zbiorowych.

  • dr Agnieszka Tes - historyczka i krytyczka sztuki, kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, obecnie pełni funkcję dyrektor artystycznej IMO Galerii w Starym Sączu, współpracuje również z innymi znaczącymi galeriami sztuki w Polsce, autorka kilkudziesięciu tekstów naukowych, krytycznych i popularnonaukowych poświęconych sztuce współczesnej i poszczególnym artystom, redaktorka w piśmie kulturalnym Fragile oraz malarka stowarzyszona w ZPAP. 

Spotkanie poprowadzi:
  • dr hab. Dariusz Juruś – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia) i Politechniki Krakowskiej (architektura), stypendysta uniwersytetów w Bochum, Heidelbergu i Oxfordzie. Zajmuje się filozofią polityki, a także etyką i estetyką. Jest autorem ponad 60 publikacji, w tym monografii „W poszukiwaniu podstaw libertarianizmu” oraz „Filozoficzne koncepcje własności. Od Platona do Marksa”. Pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Kalendarium wydarzeń

Inne Inne

162. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2025, godz. 17:30

Nowy Sącz, Grybów

Folklor Koncert

Przyjmijcie nos dobrzy ludzie po kolyndzie

24 stycznia 2025, godz. 18:00

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu