Warsztaty Kuśnierskie | nabór
Warsztaty Kuśnierskie dadzą możliwość zdobycia wiedzy oraz umiejętności tworzenia regionalnego okrycia; m.in. serdaków czy kożuchów. Podstawą warsztatów będzie opanowanie umiejętności wykonania formy i szablonu podstawowych wyrobów kuśnierskich. Warsztaty te odbywać się będą w profesjonalnym zakładzie kuśnierskim w Poroninie.
Instruktorem Warsztatów będzie znany w swoim fachu rodowity Zakopiańczyk, mieszkający w Poroninie, Stanisław Gąsienica-Wawrytko. Od wielu lat prowadzi własną pracownię kuśnierską. Jego wielkim zaszczytem było uszycie serdaka dla Ojca Świętego Jana Pawła II.
Cechą charakterystyczną wyrobów Stanisława Gąsienicy-Wawrytko jest precyzja wykonania i bogactwo zdobień, które są najbardziej rozpoznawalnymi symbolami kultury ludowej. Pan Stanisław jest rozpoznawalną postacią regionalnego rękodzieła. Jego serdaki i kożuchy same w sobie są marką. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Udział w zajęciach jest płatny, każdy uczestnik po złożeniu deklaracji uczestnictwa winien uiścić opłatę akredytacyjną w wysokości 1 200 zł. Kwota ta pozwoli na zapewnienie każdemu uczestnikowi odpowiednich materiałów.
Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja wstępna przez formularz dostępny poniżej.
Zajęcia trwać będą od lipca 2024 do czerwca 2025.
Podstawowe założenie projektu opiera się na przekonaniu, że dziedzictwo niematerialne jest nadal żywe i stanowi podstawę twórczego rozwoju społeczności, a każde pokolenie przekształca i rozwija ten dorobek, dostosowując go do aktualnych potrzeb i warunków historycznych i środowiskowych danego regionu.
Cele główne projektu to:
- ochrona, zachowanie, udostępnienie oraz promocja niematerialnego dziedzictwa Ludów Karpackich poprzez budowanie spójnej oferty edukacyjnej odpowiadającej potrzebom społecznym;
- podniesienie poziomu edukacji regionalnej;
- doskonalenie umiejętności wykonania formy i szablonu podstawowych wyrobów kuśnierskich, używania podstawowych maszyn i urządzeń kuśnierskich, wykonywania pomiaru sylwetki człowieka, organizacja stanowiska pracy, wykonywania etapy procesu tworzenia wyrobów kuśnierskich.
Przewidywanym efektem projektu jest zachowanie i kultywowanie lokalnych tradycji ubioru regionalnego, dbałość o popularyzację stroju, doskonalenie nabytych we wstępnym etapie kształcenia umiejętności kuśnierskich, które uwieńczone zostaną egzaminem. A każdy uczestnik Warsztatów Kuśnierskich otrzyma zaświadczenie o odbyciu kursu.
Serdecznie zapraszamy!
Do pobrania
Kalendarium wydarzeń
1. Lachowskie Korzenie
30 czerwca 2024, godz. 14:30
Amfiteatr w Rożnowie
WAKACYJNE ART KAFE
4 - 25 lipca 2024
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ